با گرانی دوباره مرغ، همچنان وزارت صمت پاسخگو نیست

به گزارش چای قند پهلو، تهران (پانا) - در حالی که مرغ در بازار 5000 تومان گران تر از نرخ مصوب عرضه می شود، وزارت جهادکشاورزی انگشت اتهام را به سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گرفته که مسئول نظارت بر سطح خرده فروشی است. وزارت صمت هم قرارگاه ساماندهی مرغ را مسئول تامین و توزیع این کالا می داند که حاضر به پاسخگویی نیست.

با گرانی دوباره مرغ، همچنان وزارت صمت پاسخگو نیست

به گزارش ایسنا، سال گذشته قیمت مصوب مرغ در ستاد تنظیم بازار دو بار افزایش یافت و در نهایت قیمت مصوب آن 20 هزار و 400 تومان شد، اما در اسفندماه قیمت هر کیلو گوشت مرغ به بیش از 40 هزار تومان هم رسید. در نهایت با وجود اینکه دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرده بود قیمت مصوب مرغ تا خاتمه ماه رمضان تغییر نمی کند، 12 فروردین ماه قرارگاه ساماندهی مرغ در اولین جلسه کاری خود نرخ مصوب مرغ را 4500 تومان افزایش داد. بر این اساس حداکثر قیمت مصوب مرغ گرم برای مصرف کننده کیلویی 24 هزار و 900 تومان تعیین شد. اما براساس آخرین مشاهدات میدانی از بازار، قیمت مرغ مجددا به 30 هزارتومان بازگشته است.

اواخر سال گذشته نیز شرایط نابسامانی در بازار مرغ حاکم بود که باعث ایجاد صف های طولانی برای دریافت مرغ به قیمت تنظیم بازار در شرایط کرونایی شد. این در حالی است که نهاده های دام و طیور همچنان ارز دولتی دریافت می کنند و مرغ به قیمت مصوب باید در دسترس عموم مردم باشد.

مسئولیت تامین و تنظیم بازار کالاهای اساسی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی تقسیم شده و بر اساس آخرین تصمیمات، آبان سال گذشته با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مقرر شد که مسئولیت تنظیم بازار کلیه کالاهای اساسی و ضروری، از جمله محصولات کشاورزی و دامی در مرحله توزیع و خرده فروشی همچنان بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، اما مسئولیت تولید، عرضه و تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ تا مرحله عمده فروشی به قیمت مصوب به وزارت جهاد کشاورزی محول شد. موضوعی که همواره باعث شده کسی زیر بار مسائل بازار این کالای اساسی نرود.

حالا هم گرانی و نابسامانی بازار مرغ به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است. تولیدکنندگان می گویند مرغداران نمی توانند جوجه یکروزه را با قیمت مصوب 4200 تومان تهیه کنند و علت آن را خروج جوجه های تولیدی توسط واحدهای مرغ مادر به صورت غیرقانونی از کشور در سایه نبود نظارت، کمبود جوجه ریزی و حضور دلالان در بازار می دانند؛ بنابراین قیمت جوجه یکروزه در بازار به دو برابر نرخ مصوب رسیده و با قیمتهای 8000 تا 9000 خرید و فروش می شود. آنها همچنین به افزایش هزینه های دیگر از جمله کرایه های حمل و نقل، دستمزد کارگر، دارو، واکسن، نهاده ها و ... اشاره و از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت درخواست کردند که برای شرایط پیش آمده تدابیری اتخاذ کنند.

اما اخیرا سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید مرغ به اندازه نیاز کشور بوده و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تولید و تامین مرغ را بر عهده دارد و نظارت بر بازار و برخورد با گرانفروشی وظایف سایر دستگاه های مربوطه همچون سازمان صمت، سازمان حمایت، اتاق بازرگانی استان ها، تعزیرات و بازرسی های اصناف است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت از زمان تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ در ابتدای سال جاری هیچ اظهار نظری در رابطه با قیمت مرغ نمی کند و با وجود صحبت های وزارت جهاد کشاورزی که انگشت اتهام را به سمت این وزاتخانه گرفته هم حاضر به پاسخگویی نشده است. این در حالی است که هرچند بحث قیمت گذاری مرغ به قرارگاه یاد شده منتقل شده، اما سازمان های صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و اتحادیه های صنفی مسئول نظارت بر بازار خرده فروشی هستند.

اما پاسخ این دستگاه های نظارتی این است که قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تامین و توزیع این کالا هستند و در رابطه با مرغ اظهارنظر نمی کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 846

به "با گرانی دوباره مرغ، همچنان وزارت صمت پاسخگو نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با گرانی دوباره مرغ، همچنان وزارت صمت پاسخگو نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید