زلزله کرونایی در پایتخت

به گزارش چای قند پهلو، نقشه کرونایی ایران همچنان قرمز است. نقشه ای که 301 شهر آن در شرایط قرمز قرار دارند و 95 شهر آن در شرایط نارنجی. در این میان ویروس کرونا در تهران سهمگین تر از گذشته در حال جولان دادن است؛ تا آنجا که به گفته علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، پایتخت روی لبه تیغ مرگ ایستاده است. به گفته او تنها روز دوشنبه در تهران 7 هزار و 400 نفر بستری شده اند. رقمی بی سابقه که از شیوع ترسناک ویروس کرونای انگلیسی در تهران حکایت می کند. اما این تمام ماجرا نیست.

زلزله کرونایی در پایتخت

به گزارش دنیای اقتصاد، پیک چهارم کرونا قبرستان بهشت زهرا را نیز از نفس انداخته است. حجم جان باختگان کرونا و پیش بینی از ادامه شرایط بحرانی این روزها، مقامات را به فکر ایجاد 2 سردخانه دیگر در بهشت زهرای تهران انداخته است. آن طور که رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در مصاحبه با ایلنا گفته است در صورت بدتر شدن شرایط کرونایی ظرفیت سردخانه ها احتمالا دیگر کفایت متوفی ها را نمی کند. به گفته او درصورت ادامه شرایط موجود ممکن است تدفین جان باختگان نیز با یک روز تاخیر انجام شود.

ازسوی دیگر بنا بر گزارش نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران به دلیل بالا بودن حجم مراجعات کرونایی به بیمارستان ها، نزدیک به 100 بیمارستان در تهران درگیر بیماری کووید-19 شده و تمام تخت های آی سی یو در تهران پر شده اند. وی در مصاحبه با ایسنا همچنین از دو برابر شدن حجم مراجعات سرپایی به خصوص در مراکز بهداشتی خبر داده است. توکلی با تاکید بر اینکه این خبر خوبی نیست در این مورد گفت: زمانی که مراجعات سرپایی افزایش پیدا می کند، با فاصله یک هفته ای به صورت ادامه دار موج بستری را داریم.

راه اندازی سامانه اعلام تخت خالی

توکلی همچنین گفت قرار است طی دو روز آینده یک سامانه چهار شماره ای تلفنی راه اندازی شود تا در صورت نیاز مردم به بستری با این سامانه که ستاد هدایتی است همه بیمارستان هایی که امکان پذیرش دارند، سریعا معرفی شوند و بیمار بستری شود. به گزارش ایسنا وی گفت: شماره آن را بعد از راه اندازی اعلام می کنیم.

تشکیل کمیته ترخیص

وی در ادامه از تشکیل کمیته ترخیص بیمارستانی خبر داد و گفت: پزشکان بیشتر بیماران را بررسی می کنند. معمولا دوسوم از بیماران مان بیماران بدحال نیستند. در بین این افراد با دستورالعملی که به بیمارستان ها ابلاغ کردیم، بیمارانی که به درمان های تزریقی نیاز دارند و حال عمومی خوبی هم دارند، ترخیص می شوند و روزانه به بیمارستان مراجعه کرده و دارو ها را به صورت سرپایی دریافت می کنند.

راه اندازی بیمارستان صحرایی

با توجه به شرایط پر بودن تخت های بیمارستان های تهران، روز گذشته علی اکبر ولایتی رئیس بیمارستان مسیح دانشوری هم از راه اندازی بیمارستان صحرایی در مرکز مسیح دانشوری به منظور ارائه خدمات حداکثری به بیماران کرونایی خبر داد.

افزایش تقاضا برای سیلندر اکسیژن

در ادامه تشریح شرایط تهران و کشور، کلانتری رئیس اتحادیه کشوری گاز های طبی و صنعتی از افزایش چشمگیر تقاضا برای سیلندر اکسیژن در تهران خبر داده است. به گزارش خبرآنلاین وی اضافه نمود: اگر به همین شکل ادامه پیدا کند مجبور می شویم به طور کلی تامین اکسیژن صنعتی را قطع کنیم، این اتفاق در برخی استان ها مانند گیلان و چهارمحال بختیاری افتاده است.

همچنین مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: با شیوع بیماری کووید-19 به خصوص در موج چهارم شاهد افزایش تماس با اورژانس پیش بیمارستانی بودیم. وی اضافه نمود: در مورد مشاوره در رابطه با بیماری کووید-19 تماس های اورژانس تا 7 برابر افزایش پیدا کرده و ماموریت های اورژانس پیش بیمارستانی هم در مورد بیماری کرونا تا 8 برابر در حال افزایش است.

درخواست تعطیلی تهران

همه این ها در حالی است که روز جمعه مهلت دو هفته ای تعطیلی مشاغل سه گروه غیرضرور خاتمه می یابد و با بازشدن پاساژ ها و مراکز خرید و بازار تهران و دیگر مشاغل قرار گرفته دراین گروه ها این بار تهران به دام مرگ های بیشتر می افتد، آن هم در شرایطی که هنوز در تب کرونای جهش یافته می سوزد. در این میان برخی خبر ها حاکی از آن است که شاید امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا در این مورد تصمیم گیری جدیدی صورت گیرد.

با توجه به شرایط قرمز کشور روز گذشته محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط شیوع بیماری کرونا از دولت خواست در بحث کنترل، قرنطینه و اجرای محدودیت ها کوشا باشد. همزمان زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به پیک چهارم کرونا ویروس در کشور خواستار تعطیلی و اعمال محدودیت های جدی شد. به گزارش ایلنا وی گفت: شهر معنی قرنطینه را به سخره گرفته و این مسائل بیانگر آن است که رویکرد کلان از سوی دولت و شرایط ویژه موج چهارم ارجحیت اقتصاد بر جان است.

همزمان پیش بینی می شود دست کم تا دو هفته آینده فرایند صعودی ابتلا و مرگ ادامه داشته و موج چهارم کرونا تا خرداد ماه ادامه پیدا کند. موضوعی که روز گذشته مورد تایید توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران قرار گرفت و شرح داد پیش بینی ما این است که حداقل تا دو هفته دیگر آمار رو به افزایش باشد.

آخرین آمار کرونا

در همین حال بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 395 بیمار کووید-19 در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند. همچنین در این بازه زمانی بر اساس معیار های قطعی تشخیصی، 25 هزار و 492 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شدند که سه هزار و 365 نفر از آن ها بستری شدند.

اختصاص پول بلوکه شده در عراق برای واکسن

در کنار این شرایط ویژه به نظر می رسد که واکسیناسیون کرونا در کشور با ورود واکسن های جدید سرعت بیشتری گرفته است. به همین دلیل علی ربیعی سخنگوی دولت روز گذشته در یک نشست خبری گفت که بخشى از پول هایمان در عراق به خرید واکسن اختصاص یافته و انتظار داریم دولت عراق اهتمام بیشتری برای انتقال بقیه پول ایران داشته باشد.

وی در ادامه از فعالیت سفرای ایران در کشور های روسیه، هند، سوئیس، چین و کره جنوبی برای خرید واکسن خبر داد. سخنگوی دولت همچنین گفت: اینکه گفته می شود شرکت های تولید واکسن، دولت را تحت فشار گذاشتند تا واکسن خارجی خریداری نکند امری کاملا نادرست است. هیچ شرکت تولید کننده واکسن داخلی دولت را تحت فشار قرار نداده و اگر چنین هم بود دولت هرگز تبعیت نمی کرد.

دلیل استفاده از یک چهارم واکسن ها

ازسوی دیگر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در مصاحبه با ایلنا در مورد چرایی تزریق تنها یک چهارم از حدود دو میلیون واکسن کرونای وارداتی به ایران گفت: اینکه یک سری می گویند حدود یک میلیون و 995 هزار دز واکسن آمده، اما فقط 550 هزار دُز آن تزریق شده است به جهت این است که بخشی از آن ها دُز دوم هایی است که در روز ها و هفته های آینده مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا به امروز 480 هزار و 646 نفر دُز اول واکسن کرونا و 141 هزار و 176 نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 621 هزار و 822 دُز رسیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 805

به "زلزله کرونایی در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله کرونایی در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید