بلایی که کرونا برسر موزه های جهان آورد

به گزارش چای قند پهلو، با توجه به این که موزه ها و موسسات فرهنگی سراسر جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا در تعطیلی به سر می برند، پیامد اقتصادی ناشی از این معضل همچنان قابل مشاهده است. حالا تحقیق جدیدی که توسط شبکه سازمان های موزه های اروپایی اجرا شده است، گزارش اجاقتصادی از حال و روز موزه ها در دوران تعطیلی و تاثیرات این روزها بر نحوه عملکردشان ارائه داده است.

بلایی که کرونا برسر موزه های جهان آورد

با این که فرایند انجام این تحقیق هنوز تا 17 آوریل ادامه دارد، اما نتایج اولیه آن با بررسی 650 موزه از تمامی اروپا (شامل موزه های کشورهای عضور اتحادیه اروپا)، موزه های ایالات متحده، فیلیپین، مالزی، پلی نزی فرانسه و ایران معین شده است.

برخی از بزرگ ترین موزه ها که بیشترین تعدا گردشگران را جذب می کنند، یک شبه با 75 الی 80 درصد خسارت روبرو شده اند.

با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط موسساتی که آمار خسارت خود را ارائه داده اند، با ادامه یافتن فرایند تعطیلی، 70 درصد از این موسسات هر هفته بیش از هزار یورو خسارت می بینند.

موزه تاریخ هنر وین ، موزه اشتدلیک آمستردام و موزه ملی آمستردام نیز اعلام کردند هر هفته صدها هزار یورو خسارت متحمل می شوند.

موزه های خصوصی نیز با خسارات شدیدی روبرو شده اند؛ بسکمک از این موزه ها اعلام کردند با ادامه یافتن این شرایط تمامی بودجه خود را از دست خواهند داد.

به استثنا تعدادی موزه در سوئد، اتریش و آلبانی، تقریبا تمامی موزه هایی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند، تعطیل بوده اند. بسکمک از این موزه های خصوصی از زمان بازگشایی شان اطمینان ندارند و بازگشایی احتمالی در اواسط آوریل یا اواخر سپتامبر را تخمین می زنند.

به نظر می رسد خسارت وارد شده به نمایشگاه های بین المللی که شامل لغو شدن آن ها و نافرجام ماندن امانت دادن آثار در سطح بین المللی می شود، بزرگترین تاثیر شیوع ویروس کرونا بر این حوزه باشد.

اما بخشی که این روزها با فرایند فزاینده رشد رو به رو بوده است، حضور آنلاین موزه ها بوده است. 40 درصد از موزه هایی که خدمات آنلاین ارائه می دهند با افزایش آمار استفاده از وبسایت رو به رو بوده اند که این افزایش در برخی از این موزه ها به 500 درصد هم رسیده است.

یکی از اهداف این تحقیق دعوت از قانون گزاران برای کمک به بقای موزه ها در شرایط سخت کنونی است.

موزه های مختلفی خواستار کمک مالی دولت بوده اند که از جمله آن ها به موزه هنر متروپولیتن نیویورک که ماه گذشته خواستار کمک 4 میلیارد دلاری به بخش فرهنگی شده بود، می توان اشاره کرد.

حالا موزه های ایتالیایی نیز خواستار اختصاص یافتن بودجه ملی فرهنگی شده اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 119

به "بلایی که کرونا برسر موزه های جهان آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که کرونا برسر موزه های جهان آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید