کرونا خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داد

به گزارش چای قند پهلو، به گزارش خبرنگاران، کووید 19 به طور مستقیم آثار مالی منفی روی زنجیره عرضه، تقاضا، بازارهای مالی، سرمایه گذاری، تولید و تجارت بین المللی دارد که نتایج آن می تواند موقعیت ژئوپلیتیک کشورها را در جهان دستخوش تغییر کند.

کرونا خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داد

هرچند تا به امروز آمار دقیق و رسمی درباره خسارت ظهور ویروس کرونا در دنیا منتشر نشده اما در این رابطه پیش بینی های متعددی برای تغییرات رشد مالی، کاهش اشتغال، تولید، سرمایه گذاری و هزینه های تحمیلی بر تجارت بین المللی توسط سازمان های بین المللی منتشر شده و تأثیرات این بحران، بر صنایع و کسب وکارها در همه بخش ها قابل لمس است.

اگرچه نحوه کنترل شیوع کرونا و کم شدن ارتباطات انسانی غیرضروری برای قطع زنجیره این بیماری روی مشاغل گوناگون با توجه به نوع خدمات و بستر ارائه آنها تاثیر گذاشته است، اما شواهد نشان می دهد که برخی از کسب و کارها به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمان قرنطینه نیز، فعالیت خود را ادامه داده و حتی نسبت به گذشته از رشد نیز برخوردار شده اند.

سیاست قرنطینه که با تغییر الگوی کاری و مصرف کاربران همراه بوده، اگرچه روی برخی بخش های مالی تأثیر منفی داشته اما توانسته با ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشورها را از خطر تعطیلی کامل نجات دهد.

در این راستا پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا در گزارشی که در اختیار خبرنگاران قرار داده، شرایط کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای دنیا را در پی بحران کرونا مورد بررسی قرار داده است.

پیمایش شرایط کسب و کارهای فناوری خارجی در دوران کرونا

بررسی های پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا نشان می دهد که بر خلاف کاهش شدید ارزش سهام در بخش های پتروشیمی و صنعتی، شرکت های حوزه فناوری در ابتدا و با شوک اولیه از بحران کرونا نرخ کاهشی محدودتری را در ارزش بازار تجربه کرده اند و در ادامه نیز برخی از شرکت ها مانند آمازون و نتفلیکس در راستا رشد قرارگرفته اند.

بحران کرونا با تعطیلی کارخانجات در چین موجب شده بر زنجیره تولید و تامین بسیاری بخش ها در کشورهای مختلف دنیا تاثیرات مخربی به جای بگذارد.

با توجه به نقش کلیدی چین در زنجیره های تامین دنیای می توان پیش بینی کرد که کاهش تولید در چین خیلی زود بر کسب وکارهای سراسر دنیا تاثیر منفی خواهد داشت.

در همین رابطه دولت فرانسه از شرکت ها خواسته است تا در مورد وابستگی بیش از حد به چین در رابطه با مواد خام و قطعات، تجدید نظر کنند. اختلال در زنجیره تامین، منجر به مسائلی در میزان فروش تلفن های هوشمند نیز شده است.

انتظار می رود میزان فروش این تجهیزات در چین برای فصل اول 2020 حدود 20 درصد کاهش یابد که در سطح دنیای این میزان برابر 10 درصد است.

کمپانی هواوی نیز به عنوان بزرگ ترین تولید کننده گوشی هوشمند در چین و یکی از بزرگ ترین ها در دنیا، به صورت مستقیم تحت تاثیر مسائل ناشی از گسترش ویروس کرونا قرار گرفته است.

بررسی میزان ترافیک آنلاین حوزه های مختلف نیز نشان می دهد که میزان خرید و فروش در بسیاری صنایع مانند تجهیزات ورزشی، لوازم منزل، کالاهای لوکس و گردشگری رو به کاهش گذاشته و درنتیجه کاهش تراکنش های بانکی و بیمه ای آنلاین را نیز سبب شده است.

در مقابل، حجم خریدهای آنلاین سوپرمارکتی و خرده فروشی در کنار میزان عرضه و تقاضای خدمات رسانه ای و ارتباطاتی در بسیاری از مناطق دنیا افزایش داشته است.

برای مثال، شرکت آمازون اعلام کرده است که تنها در آمریکا 100 هزار نیروی جدید استخدام می کند. همچنین، قرار است دستمزد کارکنان این شرکت در اروپا و سایر نقاط دنیا نیز افزایش یابد.

در همین رابطه، فروش مواد غذایی آنلاین و برنامه های تحویل مواد غذایی روزانه با رشد بسیاری در چین روبرو بوده است. به گفته خرده فروشی Carrefour میزان تحویل سبزیجات نسبت به سال گذشته رشد 600 درصدی داشته است.

افزایش اپلیکیشن حوزه فین تک در دوران کرونا

شیوع ویروس کرونا، موجب افزایش تجارت الکترونیکی نیز شده است. با این حال پیش بینی شده است که در صورت ورود به دوره رکود مالی و تعمیق آن با کمبود محصول، مسائل مربوط به زنجیره تأمین و کاهش تقاضای مصرف کننده می تواند رشد تجارت الکترونیکی را نیز با شکست روبرو کند.

بر اساس تازه ترین گزارش deVere Group، شیوع کرونا سبب افزایش 72 درصدی استفاده از برنامه های کاربردی حوزه فین تک شده است.

با شیوع ویروس کرونا تمایل مصرف کنندگان به استفاده از خدمات پولی و مالی دیجیتال افزایش یافته است که درنتیجه بسیاری از موسسه های مالی سنتی مجبور شده اند تا تلاش برای نوآوری دیجیتالی را سریع تر دنبال کنند.

شیوع ویروس کرونا زمان بسیار خوبی برای حرکت به سمت یک تجربه بانکی جدید است. در حال حاضر بسیاری از بانک ها با همکاری شرکت های فین تک به دنبال مدرن سازی و اضافه کردن قابلیت های جدید به محصولات خود هستند. افزایش تقاضا برای نرم افزارهای بانکداری دیجیتال می تواند کسب وکارهای حوزه فین تک را تقویت کند.

این بررسی ها نشان می دهد که به رغم فرصتی که شیوع کرونا در اختیار توسعه فین تک های حوزه پرداخت قرار می دهد، آمار و ارقام مرتبط با درآمدها و گردش مالی این کسب وکارها، در اغلب موارد روندی کاهشی را نشان می دهد. به عنوان نمونه، مستر کارت و ویزا کارت، در پی شیوع کرونا، برای سه ماهه اول 2020 افت 2 تا 3.5 درصد را پیش بینی کرده اند.

اگرچه اپیدمی کرونا در برخی حوزه ها مانند بانکداری برخط و پرداخت های موبایلی به افزایش تقاضا منجر خواهد شد، اما به احتمال قوی شرکت های فین تک حوزه سرمایه گذاری و مدیریت ثروت را با کاهش تقاضا روبرو خواهد کرد.

زیرا مشتریان تصمیم می گیرند، سرمایه گذاری های ایمن تر و قابل پیش بینی تری را در محیط فعلی انتخاب کنند. شرایط ناپایدار بازارهای بورس در هفته های اخیر و هراس از رکورد تجاری در کنار تصمیم برخی کشورها برای کاهش نرخ سود بانکی، حداقل در کوتاه مدت، خروج قابل توجه سرمایه مشتریان برای سرمایه گذاری های ایمن را به دنبال خواهد داشت، که می تواند بر درآمد فین تک ها در این حوزه و پلتفرم های معاملات برخط که عموماً درآمد خود را از کارمزد دریافتی از مشتریان خود تأمین می کنند، تأثیر منفی بگذارد.

توقف فعالیت ها، کاهش سرمایه، افزایش بیکاری، برخی از دلایل افزایش تقاضا و رشد فین تک های حوزه بیمه و وام دهی است.

کرونا خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داد

بررسی های پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا، همچنین نشان می دهد که توسعه خدمات مبتنی بر فناوری های نوین مانند هوش مصنوعی مانند چت روبات ها، روبات ها، عینک های ضد تب و پهپادهای ضد عفونی کننده و مراقبتی و پزشکی از راه دور نیز پیامدهای بحران کرونا در کسب وکارهای حوزه فناوری هستند.

متکی بر توسعه این خدمات و کسب و کارها پیش بینی شده است رشد بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات چین که در ابتدای سال 2020 با کاهش 10 درصدی روبرو شده در انتهای سال 2020 به رشد 5.5 درصد افزایش یابد.

برای مثال شرکت تجاری علی بابا یکی از بزرگترین پلتفرم های تجارت الکترونیکی در چین با اتکا به زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی خود در حوزه مراقبت های بهداشتی ورود کرده است.

این شرکت خدمات تحویل دارو را برای افرادی که برای درمان بیماری های مزمن نیاز به دارو دارند، راه اندازی کرده است.

همچنین بازوی تحقیقاتی علی بابا، الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی را برای تحلیل اسکن های توموگرافی کامپیوتری (CT) تهیه کرده است. واحد پردازش ابری شرکت تجاری علی بابا بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری خود را برای تسریع در یافتن توالی ژنوم ویروس و تولید واکسن بیماری در اختیار موسسات تحقیقاتی دنیای قرار داده است.

بایدو بزرگترین موتور جستجوی چین نیز در حال حاضر یک بستر مشاوره آنلاین برای هرگونه سؤال پزشکی و به صورت رایگان اجرا کرده است. همچنین این شرکت یک مدل هوش مصنوعی را برای شناسایی افرادی که ماسک محافظ ندارند تهیه کرده است.

شرکت تجاری Tencent یکی از بزرگترین شرکت های بازی های ویدئویی در دنیا است که محبوب ترین پلتفرم پیام رسانی چین- WeChat را نیز اجرا می کند. این شرکت خدمات مشاوره بهداشت آنلاین را از طریق WeChat راه اندازی کرده است.

بررسی های اجرا شده نشان می دهد که نظایر این خدمات توسط بسیاری از کسب وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای مختلف مانند کره جنوبی، هنگ کنگ، استرالیا، سنگاپور، اسپانیا، فرانسه، سوئیس و سوئد توسعه یافته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 201

به "کرونا خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید