تمیز کردن دستشویی با 9 روش تضمینی و معجزه آسا

به گزارش چای قند پهلو، تمیز کردن دستشویی و برق انداختن آن از دغده های افرادی است که زیبایی خانه و نظم و انضباط برایشان حرف اول را می زند. این دغدغه نزدیک عید نوروز و یا قبل از میهمانی ها بیشتر هم می گردد.

تمیز کردن دستشویی با 9 روش تضمینی و معجزه آسا

در این مطلب ما می خواهیم بهترین راه چارههای تمیز کردن دستشویی که برای سلامت شما ضرری ندارد را آموزش دهیم؛ سپس در ادامه روش از بین بردن جرم شیرآلات دستشویی و نکات مهم را خواهیم گفت.

بهترین ترفندها برای تمیز کردن دستشویی

1. جوش شیرین برای برق انداختن سنگ دستشویی

جوش شیرین یک ماده خوراکی و کم ضرر اما بسیار پاک کننده است که می تواند جرم های ضخیم را نیز از بین ببرد. برای دریافت تاثیر عالی از جوش شیرین باید 2 لیوان آب گرم را درون یک سطل ریخته و 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین، به علاوه نصف لیوان آمونیاک خانگی را به آب سطل اضافه نموده و خوب به هم بزنید تا یک محلول یک دست ایجاد گردد. سپس مواد را درون یک آبپاش ریخته و روی سطوح دارای جرم اسپری کنید. اجازه دهید 10 الی 15 دقیقه مواد روی سطوح بماند و سپس با یک دستمال همه سطح ها را تمیز و براق کنید.

آمونیاک را از مغازه مصالح ساختمانی بخرید.

2. استفاده از قرص های آنتی اسید

قرص های آنتی اسید که معروف ترین آن ها قرص آلومینیوم ام جی اس هستند و بدون نسخه از داروخانه ها قابل تهیه می باشند، به دلیل وجود جوش شیرین در این قرص ها و ترکیبات خاص آن ها پاک کننده های بسیار عالی برای دستشویی محسوب می شوند. برای این کار باید دو قرص آنتی اسید را در یک کاسه آب ریخته و حدود 20 دقیقه صبر کنید تا کاملا در آب حل گردد. سپس به راحتی یک برس را داخل آن زده و جرم ها را با آن از بین ببرید. این کار را می توانید با حل کردن یک قرص ویتامین C نیز انجام دهید.

3. استفاده از دهانشویه برای سفید کردن سرویس بهداشتی

دهانشویه دارای ترکیبات پاک کننده بسیار عالی است و می تواند جرم ها را به خوبی از بین ببرد. برای استفاده از دهانشویه مقدار یک چهارم آن را در یک کاسه آب ریخته و بگذارید نیم ساعت بماند، سپس با برس آغشته به این محلول جرم های دستشویی را کاملا پاک کنید.

4. از بین بردن زردی سنگ دستشویی با نوشابه

نوشابه نیز به دلیل حالت اسیدی که دارد، یک پاک کننده خوب برای انواع جرم ها و چربی هاست. برای استفاده از آن باید یک عدد نوشابه کوچک را با یک کاسه آب مخلوط کنید و با آبپاش به تمام سطوح دستشویی اسپری کنید. اجازه دهید این محلول نیم ساعت الی یک ساعت روی سطوح بماند و سپس دستشویی را کاملا با آب بشویید تا تمیز و براق گردد.

5. بوراکس برای جرم گیری درزهای بین کاشی ها

بوراکس یک ماده صنعتی تمیز کننده است که به صورت پودر در بازار (مصالح ساختمانی فروشی ها) موجود است. گاهی اوقات ما دستشویی را به طور کامل تمیز و براق نموده ایم، اما هر کاری انجام می دهیم جرم بین کاشی ها از بین نمی رود. برای تمیز کردن این جرم ها می توانید از یک خمیر پاک کننده بهره ببرید. به این صورت که یک پیمانه پودر بوراکس، دو پیمانه جوش شیرین و یک الی دو پیمانه آب را با هم مخلوط کنید تا یک ماده خمیری شکل به دست آورید. سپس با یک مسواک بدون مصرف از این خمیر برداشته و روی درزهای کاشی های دستشویی بزنید. پس از چند دقیقه مواد را با یک پارچه پاک کنید. از دیدن نتیجه آن شگفت زده می شوید.

6. آبلیمو و بوراکس برای تمیز کردن کاسه و کاشی دستشویی

برای پاک کردن سنگ دستشویی می توانید از ترکیب آبلیمو و پودر بوراکس بهره ببرید. برای این کار باید دو الی سه پیمانه پودر بوراکس را با یک پیمانه آبلیمو مخلوط کنید. آب لیمو را به تدریج اضافه کنید تا خمیر قوام لازم را داشته باشد. سپس مواد را روی سنگ توالت ریخته و اجازه دهید چند ساعت بماند. بعد با برس توالت آن را به خوبی تمیز نموده و آبکشی کنید.

پیشنهاد می کنیم روش تمیز کردن رسوب کتری با لیمو را نیز حتما در انگیزه بخوانید.

7. استفاده از نمک برای برق انداختن حمام و دستشویی

نمک مانند صابون، دارای خاصیت قلیایی است و به همین دلیل یک تمیز کننده طبیعی محسوب می گردد. برای این کار باید دو پیمانه نمک را در 4 لیتر آب حل کنید. سپس با برس روی سطوح جرم دار کشیده و آبکشی کنید.

8. آمونیاک، سرکه و جوش شیرین، پاک کننده قوی سنگ توالت

ترکیب سه ماده آمونیاک، سرکه و جوش شیرین یک محلول پاک کننده معجزه آسا را درست می نماید. برای این کار باید نصف پیمانه سرکه را با یک پیمانه آمونیاک و یک چهارم پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید تا محلول یک دستی ایجاد گردد. سپس مواد را با آبپاش روی سطوح اسپری نموده و پس از 10 الی 15 دقیقه با برس توالت روی آن بکشید تا همه جرم ها از بین بروند و بعد آبکشی کنید.

9. استفاده از خمیر دندان برای شستن دستشویی

حتما تجربه نموده اید در برخی مواقع روی کاشی ها یا سنگ دستشویی، حالت زردی و آب زنگ زده ایجاد می گردد که با مواد شوینده معمولی هم پاک نمی شوند. برای پاک کردن کامل این لکه ها می توانید از خمیر دندان بهره ببرید. به این صورت که با یک مسواک قدیمی مقداری خمیر دندان را روی لکه مورد نظر زده و اجازه دهید چند دقیقه بماند. سپس با برس یا دستمال به طور کامل آن را پاک نموده و بشویید.

تمیز کردن جرم شیرآلات دستشویی

  • روش اول: چند لایه دستمال کاغذی را کاملا در سرکه خیسانده و حدود 30 الی 40 دقیقه آن ها را در اطراف شیرها در قسمت های دارای جرم قرار دهید. پس از آن دستمال های کاغذی را دور ریخته و با یک دستمال خشک آن را کاملا تمیز کنید.
  • روش دوم: برای برق انداختن شیرهای دستشویی همچنین می توانید از روغن بچه بهره ببرید. برای این کار یک تکه پنبه را با مقداری روغن بچه آغشته نموده و به طور کامل روی همه قسمت های شیر بکشید. سپس با آب و صابون شیر را بشویید.

نکات ضروری برای تمیز کردن دستشویی

با وجود پاک کننده های فوق العاده ای که برایتان دستورالعمل درست کردنشان را آوردیم، باید نکاتی را در طی تمیز کردن دستشویی رعایت کنید تا همه سطوح به خوبی تمیز و براق شوند. مهم ترین نکاتی که باید برای تمیز کردن دستشویی به آن ها توجه کنید، به توضیح زیر است:

  • قبل از آغاز تمیز کردن سطوح و درزهای کاشی و سرامیک دستشویی، ابتدا با یک جاروی خشک یا پارچه، کف دستشویی و دیوارها را از گرد و غبار تمیز کنید تا راحتت تر بتوانید آلودگی ها را از بین ببرید.
  • زمانی که از ماده پاک کننده اسپری می کنید یا روی سطوح می ریزید، مطمئن شوید در تمام قسمت ها مواد پخش شده اند و همه سطوح را پوشش داده اند.
  • برای تمیز کردن درزهای بین کاشی ها و سرامیک ها بهتر است از یک فرچه یا برس مویی بهره ببرید.
  • در پاک کردن سطوح دستشویی و حمام تنها نوع پاک کننده مهم نیست، بلکه مراحل تمیز کردن و اینکه چطور این کار را انجام می دهید نیز بسیار حائز اهمیت است. برای آنکه حداکثر مقدار آلودگی و جرم ها را از روی سطوح بردارید باید حتما بعد از زدن مواد پاک کننده، بین 15 دقیقه تا 1 ساعت بسته به نوع پاک کننده صبر کنید تا کثیفی ها به طور کامل خیس بخورند و بعد آن ها را تمیز کنید.
  • در مرحله آخر با آب تمیز دیوارها و کف دستشویی را شسته و سپس با دستمال خشک کنید.
  • برای لکه هایی که پاک نشده اند می توانید از یک پاک کننده قوی تر بهره ببرید یا با همان ماده ای که درست کردید مراحل را تنها برای آن قسمت تمیز نشده تکرار کنید.

سخن آخر

به طور کلی داشتن یک برنامه منظم و هفتگی برای تمیز کردن سطوح دستشویی و حمام به ما یاری می نماید تا تمیز کردن آن هم آسان تر گردد و هم وقت کمتری از ما بگیرد. به علاوه در محیطی که همواره تمیز باشد، میکروب و باکتری کمتری رشد می نماید و میزان ایتلا به بیماری های عفونی به خصوص برای خانم ها کاهش می یابد. برای ما در پایین همین صفحه بنویسید، شما از چه ترفندهایی برای تمیز کردن دستشویی استفاده می کنید؟

همچنین پیشنهاد می کنیم حتما ترفندهای جالب دیگر خانه داری مانند تمیز کردن سرامیک با 8 راه چاره ساده و آسان را نیز در انگیزه بخوانید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 369

به "تمیز کردن دستشویی با 9 روش تضمینی و معجزه آسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن دستشویی با 9 روش تضمینی و معجزه آسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید