تولید آب شرب با استفاده از فناوری های نوین توسعه می یابد

به گزارش چای قند پهلو، فناوری نمک زدایی به روش الکترودیالیز معکوس در کشور با کمک شرکت های دانش بنیان و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسعه می یابد.

تولید آب شرب با استفاده از فناوری های نوین توسعه می یابد

کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که یکی از نهادهای مؤثر در حوزه توسعه فناوری های نوین حوزه آب و خشکسالی است از طرح توسعه فناوری نمک زدایی به روش الکترودیالیز معکوس به نام یکی از مؤثرترین و کارآمدترین اشکال تولید آب شرب استاندارد از آب های لب شور حمایت کرده است. روشی پرکاربرد در دنیا.

سامانه های شیرین سازی آب به روش الکترودیالیز معکوس مهم ترین سامانه های مورد استفاده در دنیا برای تولید آب شرب استاندارد از آب های لب شور به حساب می آیند.

در این روش از جریان الکتریسته برای جهت دادن به یون های موجود در آب و در نتیجه حذف آنها از جریان آب اصلی استفاده می شود. میزان ریکاوری حداقل 90 الی 95 درصدی، عدم استفاده از مواد شیمیایی مکمل در طی فرآیند شیرین سازی و همچنین مصرف انرژی بسیار پایین در مقایسه با سایر روش های شیرین سازی عامل رجحان سامانه های الکترودیالیز معکوس در دنیا است.

در حال حاضر در کشور، پایلوت هایی برای تأمین آب شرب در منطقه ها روستایی با روش فناوری نمک زدایی به روش الکترودیالیز معکوس در روستای بهشتی شهرستان شوش در استان خوزستان و روستاهای علی آباد، بهر حاج نوشاد و عربی در استان بوشهر اجرا شده و برنامه ریزی های لازم برای کاربرد این فناوری در منطقه ها روستایی و کمتر برخوردار استان های مرکزی و سیستان و بلوچستان هم در حال انجام است. انتظار می رود از این فناوری نوین در آینده به شکل وسیع تری برای تأمین آب شرب مورد استفاده قرار گیرد.

افزایش شوری و سایر آلاینده های منابع آب های زیرزمینی و سطحی مسائل فراوانی برای برخی منطقه ها کشور به خصوص روستاها ایجاد کرده است. به همین تا به امروز فناوری های زیادی برای دلیل نمک زدایی و کاهش آلاینده های منابع آب به خصوص در استان های سواحل جنوبی کشور، مورد بهره برداری قرار گرفته است. اما در این میان فناوری الکترودیالیز معکوس که از طریق شرکت های فناور داخلی بومی سازی شده مزایا و نقاط مثبت بیشتری داشته است.

مزایای این فناوری راندمان بالاتر، میزان برق مصرفی کمتر در مقایسه با سایر روش ها، طول عمر غشای بالا و هزینه تعمیر و نگهداری کم، این روش را به نام راه کاری فناورانه برای حل مسائل آب شرب، مطرح می کند.

همچنین حذف یون نیترات، نمک زدایی از آب لب شور، جدایش یون های آلاینده دیگ مثل سولفات و تصفیه پساب واحدهای RO و راه اندازی خط تولید سیتم های آب شیرین کن به روش الکترودیالز معکوس از دیگر دستاوردهای اجرایی شدن این طرح در کشور است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 879

به "تولید آب شرب با استفاده از فناوری های نوین توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید آب شرب با استفاده از فناوری های نوین توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید