فراوری بیش از 150 نوع ماده شیمیایی بسیار خالص توسط محققان کشور

به گزارش چای قند پهلو، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مهران جوانبخت عضو هیات علمی دانشکده شیمی مطرح نمود: مواد شیمیایی خلوص بالا کاربردهای مختلفی در صنایع غذایی، دارویی، الکترونیک، پتروشیمی و آزمایشگاه های مراکز دانشگاهی و صنعتی دارند. در حالی که ارزش خاک بعضی معادن در حدود چند ده دلار به ازای هر تن است، این مبلغ معادل قیمت یک کیلوگرم ماده شیمیایی با خلوص بالا محسوب می گردد.

فراوری بیش از 150 نوع ماده شیمیایی بسیار خالص توسط محققان کشور

وی ادامه داد: به عبارتی با فراوری یک کیلوگرم ماده شیمیایی خلوص بالا می توان از خام فروشی یک تن خاک معدن یا یک بشکه نفت خام جلوگیری کرد.

جوانبخت با تاکید بر اینکه ایران با وجود 7 درصد منابع معدنی جهان به علت کم توجهی به فناوری های پیشرفته مواد شیمیایی سهم ناچیزی در بازار جهانی 700 میلیارد دلاری آن داشته است، بیان نمود: بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، بیشترین حجم واردات کالا و مواد اولیه به کشور مربوط به مواد شیمیایی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر خاطر نشان کرد: از طرفی با توجه به اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته واردات مواد شیمیایی به ویژه مواد شیمیایی استراتژیک و مواد با خلوص بالا با مسائل زیادی روبرو شده که این مسائل برای مراکز تحقیقاتی که احتیاج به مواد خلوص بالا دارند بیشتر نمایان شده است.

وی با تاکید بر اینکه دانش فراوری و تخلیص مواد شیمیایی علاوه بر دانش فنی بالا و تجهیزات پیشرفته در زمینه تحقیق به نیروی انسانی متخصص و با تجربه نیز احتیاج دارد بیان نمود: به همین دلیل تا به امروز شرکت های محدودی در کشور در این حوزه فعال شده اند. استفاده از ظرفیت های زیرساختی و انسانی موجود در دانشگاه ها راه حل مناسبی برای شرکت های دانش بنیان جهت فعالیت در این زمینه محسوب می گردد.

جوانبخت با اشاره به همکاری دانشکده شیمی با شرکت های دانش بنیان گفت: یک شرکت دانش بنیان با هدف تامین بخشی از احتیاج مواد تخصصی مراکز تحقیقاتی، با همکاری اساتید چند دانشگاه و بهره مندی از چندین آزمایشگاه تخصصی دانشگاهی و واحد فراوریی در پارک های علمی و فناوری از سال 1398 آغاز به فراوری طیف گسترده ای از مواد شیمیایی خلوص بالا نموده است.

وی ادامه داد: این مواد شامل بیش از 150 نوع از نمک های لیتیم، کبالت، نیکل، منگنز، پتاسیم، سزیم، کلسیم، منیزیم، باریم، مس، نقره، پلاتین، پالادیوم، زیرکونیم، سریم، سزیم، سرب، لانتانیوم، کروم، تیتانیم، آهن، آلومینیوم، قلع، آنتیموان، وانادیوم، مولیبدن، تنگستن، بور، آمونیوم و سدیم است.

این محقق خاطر نشان کرد: بعضی از مواد پیشرفته این شرکت بر اساس سفارش صنایع آغاز شده و طبق برنامه بخش تحقیق و توسعه شرکت پیش بینی می گردد تا آخر سال 50 نوع ماده شیمیایی خلوص بالای دیگر به سبد محصولات اضافه گردد. دانشجویان و اساتید دانشگاه و همچنین شرکت های فراوریی که صاحب فناوری در حوزه مواد پیشرفته هستند در قالب همکاری با دانشکده شیمی و این شرکت می توانند با اخذ تاییدیه های کنترل کیفی یا تکمیل فرایند فراوری محصولات خود را در سبد این شرکت به فروش برسانند.

وی با بیان اینکه با توجه به ظرفیت های موجود، این شرکت آمادگی دارد بعضی مواد پیشرفته وارداتی صنایع از جمله مواد شیمیایی با خلوص بالا و فرمولاسیون ها را برای صنایع تامین کند افزود: از دستاوردهای فناورانه این همکاری در حوزه مواد پیشرفته تا به امروز 6 اختراع بین المللی و 15 اختراع ملی ثبت شده است.

به گفته جوانبخت، خوشبختانه با اعتماد مراکز تحقیقاتی به این مجموعه، تا به امروز نتایج چندین پژوهش توسط محققان دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر، دانشگاه ارومیه، پژوهشگاه صنعت نفت، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، سازمان استاندارد ایران و دانشگاه های خارج از کشور از جمله کانادا که از مواد شیمیایی این شرکت در تحقیقات خود استفاده نموده اند در مجلات علمی با نمایه های معتبر بین المللی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 292

به "فراوری بیش از 150 نوع ماده شیمیایی بسیار خالص توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری بیش از 150 نوع ماده شیمیایی بسیار خالص توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید