حواستان به ضررهای جبران ناپذیر وایتکس هست؟

به گزارش چای قند پهلو، باشگاه خبرنگاران/ سید علی جواد موسوی فوق تخصص بیماری های ریه درباره عواقب استفاده از متانول و آسیب به ریه ها گفت: متانول به عنوان مایع ضدعفونی کننده شناخته شده است و طبق مطالعات صورت گرفته میزان اثرپذیری الکل نسبت به صابون بسیار کمتر است.

حواستان به ضررهای جبران ناپذیر وایتکس هست؟

او اضافه کرد: در طی روز شستشوی مکرر دست ها و استفاده از الکل برای ضدعفونی اجسام و مهار ویروس کرونا توصیه شده است و به همین علت ممکن است واقعا در اینگونه موارد جذب داشته باشد.

جواد موسوی توضیح داد: مهم ترین معضل پس از استفاده الکل خشکی پوست است که می تواند خطرناک باشد و بهترین توصیه این است که در این روز های کرونایی مصرف آب و صابون یا مایع را به علت موثرتر بودن، بی ضرر تر بودن و کارآمدتر بودن جدی بگیریم.

این فوق تخصص بیماری های ریه با اشاره به عوارض استفاده از وایتکس اظهار کرد: وایتکس یک ماده ضدعفونی نماینده است و همانطور که به میکروب ها و ویروس ها آسیب می رساند به ریه هم به همان میزان آسیب خواهد رساند.

موسوی توضیح داد: استفاده زیاد از وایتکس با عواقب جبران ناپذیر مانند ایجاد آسم و ایجاد حساسیت همراه است و ممکن است اگر غلظت آن زیاد باشد به ریه های انسان آسیب برساند و آن ها را با مشکل مانند بساری در بیمارستان روبرو کند.

این فوق تخصص بیماری های ریه ادامه داد: متاسفانه امروزه مردم وایتکس را با آب ترکیب می نمایند و سپس به صورت اسپری کردن استفاده می نمایند، اما باید بدانید که اینگونه استفاده کردن به مراتب ضررات بیشتری نسبت به استفاده کردن با حالت مایع یا پودر دارد که ضررات، عوارض و آسیب های جدی به ریه خواهد زد.

جوادموسوی اضافه کرد: اگر استفاده از وایتکس در مکان هایی مانند اتاق بسته یا سرویس های بهداشتی استفاده گردد که تهویه مناسب نداشته باشد و همچنین فرد از وسایل حمایتی مانند ماسک استفاده نکرده باشد و مدت زمان طولانی این مواد شوینده را با غلظت بالا مصرف کند عواقب جبران ناپذیری روی ریه خواهد گذاشت.

این فوق تخصص بیماری های ریه اضافه کرد: استفاده مکرر و طولانی مدت از مواد شوینده باعث ایجاد سرفه، خلط و حتی گاهی اوقات خلط خونی و تنگی نفس می گردد که در صورت مصرف و تماس مداوم فرد با این مواد شوینده شانس آسم و برونشیت مزمن در آن ها افزایش می یابد.

جوادموسوی درباره میزان مصرف مواد شوینده مانند وایتکس گفت: برای استفاده از وایتکس میزانی معین نشده است و حتی مصرف کم آن هم باعث آسیب به ریه ها خواهد شد و توصیه ما این است که افراد تا حد امکان از این مواد شیمیایی استفاده ننمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 70

به "حواستان به ضررهای جبران ناپذیر وایتکس هست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حواستان به ضررهای جبران ناپذیر وایتکس هست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید