درمان فشار خون بالا در یک چشم به هم زدن با این دستگاه!

به گزارش چای قند پهلو، دستگاه اولتراسوند که عصب های بیش فعال در کلیه ها را آرام می نماید، این پتانسیل را دارد که به افرادی با فشار خون بالا یاری کند تا بتوانند فشار خون خود را تحت کنترل بگیرند.

درمان فشار خون بالا در یک چشم به هم زدن با این دستگاه!

پریسا عباسی- براساس مطالعه نوی که به وسیله محققان دانشگاه کلمبیا و دانشگاه پاریس در فرانسه اجرا شده، استفاده از این دستگاه منجر به کاهش مداوم فشارخون سرپایی در طول روز به طور میانه 8.5 امتیاز در میان افراد میانسال مبتلا به فشار خون بالا شده است.

پزشکان معمولاً به بیماران مبتلا به فشار خون بالا توصیه می نمایند که سبک زندگی خود را تغییر داده و مصرف نمک را کم نمایند و وزنشان را کاهش دهند و برای آنها داروهای کاهش فشار خون تجویز می نمایند. با این حال، حدود یک سوم از بیماران با فشار خون بالا، با وجود این مراقبت ها، همچنان قادر به کنترل فشار خون خود نیستند.

آجای کرتاین، استاد پزشکی کالج پزشکان و جراحان واگلوس دانشگاه کلمبیا و یکی از سرپرستان این تحقیق می گوید: بسیاری از بیماران در پژوهش بالینی ما، درست مانند بیماران مورد مطالعه ما هستند؛ آن هم با فشار خون کنترل نشده که به رغم بعضی کوشش ها، در حدود 150 میلی متر جیوه است.

بیشتر بخوانید:

  • یک پیشرفت شگفت انگیز : ظریف تر از مو ، محکم تر از فولاد!

  • فراوری برق از هوایی که نفس می کشیم!

کرتان، یک متخصص قلب اینترونشنال و مدیر آزمایشگاه های کاتتریزاسیون قلب در نیویورک و مرکز پزشکی پروتستان/ دانشگاه کلمبیا اروینگ است، می گوید: اولتراسوند کلیوی برای بیمارانی که با وجود کوشش برای تغییر سبک زندگی و درمان دارویی، هنوز نتوانسته اند فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.

نتایج این مطالعه که در نشریه کاردیالوژی جاما منتشر شده، این دستگاه را در یک روش سرپایی درمانی با نام قطع عصب کلیوی اولتراسوند، مورد آزمایش قرار دادند. این دستگاه هنوز در حال آنالیز است و هنوز به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا برای استفاده خارج از آزمایشات بالینی تایید نشده است.

اعصاب کلیوی و فشار خون بالا

گمان می رود که فشار خون بالا در میانسالی تا حدودی ناشی از فعالیت بیش از حد اعصاب در کلیه ها باشد که باعث حبس شدن آب و سدیم شده و هورمون هایی ترشح می نماید که باعث افزایش فشار می شوند. (در افراد مسن، فشار خون بالا اغلب با سفت شدن رگ های خونی رخ می دهد). داروهای ضد فشار خون به روش های مختلفی برای کاهش فشار خون عمل می نمایند؛ روش هایی نظیر گشاد کردن رگ های خونی، حذف مایعات اضافی یا متوقف کردن هورمون هایی که باعث افزایش فشار خون می شوند. اما هیچ یک از این داروها مستقیماً اعصاب کلیه را هدف قرار نمی دهند.

اولتراسوند تراپی(درمان به وسیله اولتراسوند) اعصاب بیش فعال در شریان های کلیوی را آرام می نماید و سیگنال هایی که منجر به فشار خون می شوند را مختل می نماید. درمان به وسیله یک کاتتر نازک که در ورید پا یا مچ دست قرار داده می گردد، به اعصاب وارد شده و به سمت کلیه می رود.

نتایج مطالعات

در مطالعه نو، داده های سه کارآزمایی با مشارکت بیش از500 بیمار میانسال با درجات مختلف فشار خون و تحت مصرف دارو به طور تصادفی جمع آوری شد.

تعداد بیمارانی که تحت درمان اولتراسوند قرار گرفتند تا به فشار خون مورد نظر خود در طول روز (کمتر از 135/85 میلی متر جیوه) برسند، در مقایسه با بیماران گروه های دارونما(گروه تحقیق آزمایشی، sham group)، دوبرابر بود.

کرتان می گوید: نتیجه در گروه های مختلف مورد مطالعه تقریباً یکسان بود که نشان می دهد دستگاه قطعا می تواند فشار خون را در طیف وسیعی از بیماران کاهش دهد.

این روش به خوبی به وسیله بیماران تحمل شد و بیشتر بیماران همان روز از بیمارستان مرخص شدند. به گفته کرتان، بهبود فشار خون درست یک ماه پس انجام این روش در بیماران مشاهده شد.

این درمان قرار است در ماه های آینده به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا مورد ارزیابی قرار گیرد.

راه حل بیماران مبتلا به فشار خون مقاوم به درمان

محققان انتظار دارند که این درمان بتواند به عنوان مکملی برای درمان دارویی و تغییر سبک زندگی بیماران مبتلا به فشار خون کنترل نشده ارائه گردد.

کرتان اضافه نمود:تصور ما بر این است که زمانی که این دستگاه در دسترس قرار گیرد، آن را به بیمارانی که ابتدا روش های درمانی دیگری را امتحان نموده اند، توصیه کنیم. امیدواریم که با کنترل فشار خون، بتوانیم از آسیب کلیه و سایر اثرات فشار خون کنترل نشده جلوگیری کنیم.

منبع: scitechdaily

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 اسفند 1401 بروزرسانی: 28 اسفند 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1391

به "درمان فشار خون بالا در یک چشم به هم زدن با این دستگاه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان فشار خون بالا در یک چشم به هم زدن با این دستگاه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید