در صورت از کار افتادن موتور هواپیما، چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش چای قند پهلو، در موارد متعددی پیش آمده که یکی از موتورهای هواپیما در حین پرواز و در ارتفاع چند هزار متری از کار افتاده است. در زمان بروز چنین مسئله ای، هواپیما می تواند به پرواز خود ادامه دهد؟

در صورت از کار افتادن موتور هواپیما، چه اتفاقی می افتد؟

هواپیماهای مدرن از هر نظر، بسیار ایمن و بدون خطر هستند؛ با این حال، گاهی اوقات در حین پرواز، مسائلی مانند از کار افتادن موتورها رخ می دهد. با اینکه اتفاق هایی از این دست به ندرت پیش می آید؛ اما وقوع آن ها احتمال دارد. خبر خوب برای مسافران سفرهای هوایی این است که هواپیماهای مدرن طوری طراحی شده اند تا با یک موتور هم بتوانند به پرواز خود ادامه دهند. در این مقاله از خبرنگاران، اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

در یکی از پروازهای اخیر شرکت هواپیمایی امارات، هواپیما دچار نقص فنی و خرابی موتور شد. یکی از موتورهای هواپیمای A380 این شرکت هواپیمایی، در جهت تورنتو به دبی به مدت 20 دقیقه از کار افتاد و پیغام اضطراری برای اداره کنترل ترافیک هوایی (ATC) ارسال شد. این پیغام از وقوع شرایط اضطراری حکایت دارد؛ هرچند لزوما به معنای وجود خطری جدی برای سلامت مسافران یا هواپیما نیست.

هواپیمای مذکور توانست سوخت خود را تخلیه کنید تا وزن هواپیما در زمان فرود کاهش یابد و حدود دو ساعت پس از برخاستن از باند، در امنیت کامل به تورنتو بازگشت. شاید با خودتان فکر کنید چند ساعت پرواز با یک موتور خراب و از کار افتاده، عقلانی نیست؛ اما، در واقع هواپیماها با همین هدف طراحی و آزمایش می شوند و هواپیمای A380 امارات هم از ماموریت خود سربلند بیرون آمد.

تمام فروشندگان بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر خود را به صورت یک جا در موتور جستجوی پرواز خبرنگاران ببینید.

با وجود اینکه بیشتر هواپیماهای مدرن تنها با دو موتور پرواز می نمایند، هواپیمای A380 به چهار موتور مجهز است؛ اما حتی هواپیماهای دو موتوره هم طوری طراحی شده اند که امکان برخاستن، پرواز و فرود ایمن را تنها با یک موتور روشن داشته باشند.

در واقع، بیشتر هواپیماهای تجاری دو موتوره، از استاندارد ETOPS بهره می برند و بر این اساس می توانند طی دوره مشخص زمانی که به صورت دقیقه در کنار این استاندارد درج می گردد، تنها با یک موتور به پرواز خود ادامه دهند. توانایی هواپیماها در پرواز با یک موتور، با یکدیگر فرق دارد و بعضی پیروز به کسب استاندارد ETOPS 60 و ETOPS 120 می شوند و بعضی از مدل ها نیز استاندارد ETOPS 180 و حتی ETOPS 240 دریافت می نمایند.

زمان پرواز مشخص شده در استاندارد ETOPS، به هواپیما اجازه می دهد که جهتهای مستقیم تری را بین شهرها انتخاب نمایند. بنابراین، اگر مسافر هواپیمایی هستید که یکی از موتورهایش دچار نقص شده است، با فرض اینکه این خرابی نتیجه یک اتفاق فاجعه بار نیست و هیچ آسیبی به هواپیما وارد نخواهد کرد، به احتمال زیاد هواپیما می تواند در امنیت کامل جهت خود را تغییر دهد و فرود بیاید.

اتفاقی که به ندرت در طی پرواز روی می دهد، نقص فنی در هر دو موتور هواپیما است؛ چیزی شبیه آنچه در پرواز شمار ه 1549 یو اس ایرویز در سال 2009 رخ داد. در این حادثه که پس از ترک فرودگاه لاگاردیا پیش آمد و به معجزه در هادسون معروف شد، کاپیتان چسلی سولنبرگر (Chesley Sullenberger) توانست هواپیمای A320 را پس از برخورد با دسته ای از پرندگان و از کار افتادن هر دو موتور، با پیروزیت و در امنیت کامل روی رودخانه هادسون فرود آورد.

پرواز معروف دیگری که با خرابی هر دو موتور هواپیما روبرو شد، پرواز 143 ایر کانادا بود. در این پرواز، بوئینگ 767 از مونترال به ادمونتون می رفت که هر دو موتور دچار آتش سوزی شد. هواپیمای مذکور به گیملی گلایدر معروفیت یافت و دلیل آن هم این بود که خلبان توانست هواپیما را مانند یک گلایدر به حرکت درآورد و آن را حتی بدون یک موتور روشن، با پیروزیت روی زمین فرود آورد.

حرف آخر

اگر سوار هواپیمایی هستید که موتورش از کار افتاده است، خونسردی خود را حفظ کنید. هواپیماهای مدرن طوری طراحی شده اند که با وجود نقص فنی موتورها بتوانند همچنان به پرواز خود ادامه دهند. با اینکه فکرکردن به چنین اتفاقی هم باعث استرس می گردد؛ اما در واقعیت، شانس فرود ایمن در چنین شرایطی نیز بسیار بالا است. برای حفظ ایمنی خود و اطرافیانتان در این گونه شرایط اضطراری، به دستورالعمل های مهمانداران گوش دهید.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما خارجی را دارید، می توانید به وسیله موتور جستجوی پرواز خبرنگاران بلیط مقرون به صرفه هواپیما به مقصد مورد نظر خود را بیابید و از فروشنده های معتبر تهیه کنید.

منبع: کجارو / thepointsguy.com
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1148

به "در صورت از کار افتادن موتور هواپیما، چه اتفاقی می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صورت از کار افتادن موتور هواپیما، چه اتفاقی می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید