عوارض لیزر درمانی

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگاران: رشد مو های زائد در صورت و بدن، همیشه مشکل بزرگی برای زنان و مردان بوده و هست. روش های مختلفی برای از بین بردن مو های زائد وجود دارد که هر کدام فواید و عوارض خود را دارند.

عوارض لیزر درمانی

یکی از روش های برطرف مو های زائد که هواداران زیادی هم دارد لیزردرمانی است.

حذف مو های زائد با استفاده از لیزر از دهه گذشته با افزایش محبوبیت به عنوان یک روش زیبایی استفاده شده است. این روش برای همه قسمت های بدن مانند صورت، چانه، بازو و باقی قسمت ها تاثیرگذار است و توسط جراحان پلاستیک در سراسر دنیا انجام می گردد و در واقع می تواند به طور موثر مو های ناخواسته را کاهش دهد.

لیزر، روشی بسیار کاربردی برای برطرف مو های زائد است. این روش به راحتی باعث حذف مو های ناخواسته و خطوط ظریف می گردد. اما اگر در انجام آن اشتباهی رخ بدهد، ممکن است سبب بروز آسیب گردد.

لیزردرمانی چگونه مو های زائد را از بین می برد؟

در لیزر مو های زائد نور به عمق ریشه هر تار مو نفوذ می نماید و به فولیکول آسیب می زند. این فولیکول آسیب دیده به مدت طولانی و گاهی اوقات هرگز نمی تواند مو فراوری کند. این تاثیر برای بیشتر پوست ها و مو ها موثر خواهد بود.

لیزر مو های زائد برای چه کسانی مناسب تر است؟

در افرادی که دارای مو های تیره و پوست روشن هستند، بهترین تاثیر را دارد. لیزر بر روی مو های خاکستری، سفید، قرمز روشن، قهوه ای روشن یا بلوند تاثیری ندارد. ممکن است چندین جلسه درمان برای رسیدن به مزایای طولانی مدت و دائمی و در واقع حذف مو ها مورد احتیاج باشد.

حذف مو های زائد در صورت و زیر بغل معمولا در مدت حدود 15 دقیقه انجام می گردد. انجام این روش روی سایر قسمت های بدن دست کم یک ساعت زمان احتیاج دارد.

امروزه استفاده از لیزر، فقط برای برطرفموهای زائد نیست. از لیزر در طب فیزیکی و توانبخشی هم استفاده می گردد.

موارد استفاده از لیزر در طب فیزیکی و توانبخشی

درمان آرتروز گردن

درد، علامت اصلی آرتروز گردن می باشد. تحقیقات نشان می دهند که به کارگیری لیزرهای تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در کاهش درد، اسپاسم عضلات ستون فقرات و افزایش دامنه حرکتی عضلات و عملکرد بهتر گردن مؤثر می باشد.

درمان دیسک کمر و دردهای شانه و آرنج

لیزر با تقویت و افزایش تکثیر سلول های ایمنی و از طرفی افزایش فعالیت لنفاتیکی در کنار شل شدن ماهیچه موجب افزایش آستانه درد و بهبود التهاب می گردد.

درمان خار پاشنه

از جنبه های درمانی لیزر یاری قابل توجه به درمان خار پاشنه می باشد.

افزایش سرعت ترمیم زخم

 • ترمیم زخم به یاری لیزر درمانی با مکانیسم های زیر می باشد:
 • تحریک سرعت افزایش تکثیر سلولی نه تنها در ترمیم زخم بلکه در ترمیم استخوان، بافت اپتیلیوم و عضلات و تاندون های صدمه دیده
 • تقویت ساخت دوباره عصب محیطی پس از آسیب آن
 • کاهش از بین رفتن سیستم اعصاب مرکزی
 • تسریع تکثیر مویرگ های جدید که درواقع به نوعی به خون رسانی بافت صدمه دیده یاری و تغذیه آن را بیشتر می نماید.
 • افزایش ساخت کلاژن، افزایش قدرت انعطاف پذیری.

عوارض لیزردرمانی

این که لیزر چقدر عارضه داشته باشد، به ویژگی های دستگاه و همچنین رنگ پوست متقاضی بستگی دارد. متفاضیانی که پوست تیره تری دارند، بیشتر مستعد دچار شدن به عوارض پوستی هستند؛ چرا که آن ها ملانین بیشتری در پوست خود دارند. تیرگی پوست می تواند ناشی از برنزه کردن و افزایش سن باشد یا این که به طور ژنتیکی و طبیعی پوست تیره ای داشته باشید. به همین جهت اگر قصد لیزر کردن دارید، باید فعلاً از آفتاب دریافت و سولاریم پرهیز کنید.

عوامل دیگری که به طور بالقوه می توانند باعث افزایش احتمال عوارض لیزر مو های زائد شوند شامل طول موج لیزر، مدت زمان تابش، اندازه نقطه تابش و استفاده نامناسب از تکنیک های خنک سازی پوست است.

شایع ترین عوارض لیزردرمانی چیست؟

درد، قرمزی و التهاب

لیزر مو های زائد به طور خاص پیاز مو و فولیکول های مو که ارگان های موساز بدن هستند را مورد هدف قرار می دهد. آسیب زدن به هر بافتی، واکنش بدن را به همراه خواهد داشت. به همین جهت تخریب انتخابی فولیکول ها می تواند باعث بروز واکنش هایی مانند قرمزی و التهاب پوست در محل های تحت درمان با لیزر گردد. ممکن است بعد از لیزر کمی احساس ذوق زدن پوست یا حساس شدن آن نسبت به لمس را تجربه کنید. تورم هم ممکن است دیده گردد. البته همه افراد این علایم را تجربه نمی نمایند.

قرمزی و التهاب معمولاً موقت بوده و خیلی زود ناپدید می شوند. نواحی پوست که دچار این عارضه می شوند، ظاهری مشابه پوستی خواهند داشت که به تازگی وکس یا اپیلاسیون شده باشد. گاهی برای کاهش واکنش پوست به فرآیند لیزر، از دارو های بی حسی موضعی استفاده می گردد.

لکه های پوستی

لیزر ممکن است باعث هایپوپیگمانتاسیون و هایپرپیگمانتاسیون گردد.

الف. هایپرپیگمانتاسیون به معنای تیره شدن پوست است که ممکن است بعد حذف مو ها به یاری لیزر رخ دهد. استفاده از لیزر فراوری ملانین را تحریک می نماید و سبب واکنشی مانند برنزه شدن پوست می گردد.

ب. هیپوپیگمنتیشن از سوی دیگر به روشن شدن پوست پس از حذف مو ها با استفاده از لیزر اشاره می نماید. جذب نور لیزر می تواند فراوری ملانین را مهار و منجر به از دست دادن رنگدانه ها گردد.

پوسته پوسته شدن

این عارضه در درصد کمی از متقاضیان مشاهده می گردد و معمولاً عارضه ای خفیف به حساب می آید.

پوسته پوسته شدن باعث خشک و آسیب پذیر شدن پوست می گردد. به همین دلیل ممکن است منجر به ایجاد زخم و اسکار های پوستی گردد. مراقبت های صحیح مانند استفاده از کرم های مرطوب نماینده، می توانند ایجاد زخم ها جلوگیری نمایند.

خارش

خارش یکی از عوارض جانبی رایج است که در اثر حذف مو های زائد با استفاده از لیزر در طی انجام کار و پس از آن رخ می دهد.

خطر عفونت های پوستی

عفونت باکتریایی پوست در اثر لیزر درمانی بسیار نادر است؛ اما در صورت آسیب دیدن روپوست یا اپی درم (که یکی از عوارض لیزر مو های زائد است) ممکن است رخ بدهد. اگر علائم عفونت (مانند خارش، التهاب، درد و جوش) را مشاهده کردید، حتماً با کلینیک تماس بگیرید و از مصرف کرم های آنتی بیوتیک های موضعی و خود درمانی پرهیز کنید.

اگر سابقه تبخال زدن دارید، ممکن است بعد از لیزر دچار تبخال (معمولاً روی لب یا اطراف آن) شوید. تبخال های لب و ناحیه تناسلی در اثر ویروسی به نام هرپس ایجاد می گردد که معمولاً به شکل غیبرطرفال درون بدن وجود دارند. در صورت مواجهه با استرس (مثل تب کردن)، ویروس فعال شده و باعث ایجاد تبخال می گردد. البته فعال شدن ویروس هرپس و تبخال زدن، عارضه شایعی نیست.

عوارض شدید و نادر لیزر

سوختگی و تاول

سوختگی و تاول از جمله عوارض شدید لیزر مو های زائد هستند که به دلیل خطای درمان و تکنیک های نامناسب لیزر درمانی ایجاد می شوند. مراجعه به مراکز معتبر و حرفه ای، خطر این عارضه را به حداقل ممکن می رساند. استفاده از دستگاه های به روز و پیشرفته و همچنین تکنیک های خنک سازی مناسب، از جمله مواردی هستند که خطر سوختگی و تاول را تا حد زیادی کاهش می دهند.

اسکار و زخم

ایجاد اسکار و زخم را نمی توان از عوارض لیزر مو های زائد در نظر گرفت؛ اما اگر پزشک یا متخصص لیزر اشتباهی در طول فرآیند درمان انجام دهد، ممکن است پوست شما زخم شده و آسیب ببیند. بازهم با انتخاب مراکز معتبر و حرفه ای برای لیزر درمانی، احتمال این عارضه را به حداقل می رساند. علت دیگر ایجاد اسکار، عدم پیروی از توصیه های مراقبتی بعد از لیزر است.

نکاتی که باید پس از لیزر انجام دهید

 • استفاده از ژل آلوئه ورا به مدت دو تا چهار روز توصیه می گردد.
 • اگر ناحیه حتی پس از گذشت 24 ساعت، گرم به نظر می رسد، برای کاهش آسیب یخ بهره ببرید تا فرایند بهبودی تان نیز تسریع گردد.
 • از مصرف لوازم آرایشی و کرم ها روی پوست اجتناب کنید چرا که ممکن است پوست تحریک گردد. از خاراندن ناحیه پرهیز کنید.
 • از اعمال حرارت داخلی یا خارجی پرهیز کنید به عنوان مثال، سونا، حمام گرم، اجاق داغ، بخار یا تمرینات سنگین که ممکن است سبب ایجاد تعریق شوند، به مدت دو روز پرهیز کنید چرا که این ها می توانند ملانوسیت ها را تحریک نمایند و به این ترتیب منجر به هیپرپیگمناسیون شوند. هنگام شستن ناحیه فشار زیادی وارد نکنید چرا که پوست هنوز حساس است.
 • پس از سه روز اول آغاز فرایند حذف موها، حمام آفتاب اصلا توصیه نمی گردد.
 • به یاد داشته باشید که باید از پوست تان مراقبت کنید. به خصوص هنگامی که برای پیاده روی بیرون می روید، همواره یک کرم ضد آفتاب با فیلتر UV بهره ببرید.
منبع: برترین ها
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 244

به "عوارض لیزر درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض لیزر درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید