مزایای تامین اقتصادی به وسیله اوراق

به گزارش چای قند پهلو، یک کارشناس مسائل پولی معتقد است تامین اقتصادی ازطریق انتشار اوراق می تواند برای جبران کسری بودجه دولت روش موثری محسوب گردد و کمترین میزان آثار تورمی را خواهد داشت.

مزایای تامین اقتصادی به وسیله اوراق

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، حجت الله فرزانی کارشناس پولی و بانکی در گفت و گو با ایبِنا با اشاره به طرح گام، اظهار کرد: بانک مرکزی با هدف برطرف موانع فراوری یا در راستای جهش فراوری دستورالعمل طرحی را نوشت که سال گذشته ابلاغ شد و سال جاری نیز در آذرماه اصلاحیه آن را ابلاغ کرد. این طرح با هدف راهنمایی منابع مالی به واحدهای مولد مالی و از سوی دیگر تامین سرمایه در گردش به روش درست و با کمترین آثار و تبعات تورمی و پایدار یعنی تامین سرمایه در گردش پایدار برای واحدهای فراوری با نام گواهی اعتبار مولد تحت عنوان گام بود.

وی ادامه داد: در این میان موسسه اعتباری قرار گرفته است و یک سو، بنگاه متقاضی انتشار اوراق گام و در یک سوی دیگر بنگاه متعهد که مواد اولیه را به متقاضی تحویل می دهد و اوراق را می گیرد وجود دارد. بنگاه متعهد می تواند یا آن را نگه دارد و در زمان سررسید به موسسه اعتباری پول را دریافت یا اینکه با ساز و کار معین مشخص شده تنزیل، در بازار سرمایه آن را واگذار کند.

این کارشناس پولی بانکی با اشاره به اینکه دستورالعمل قرارداد اوراق گام در بانک مرکزی در حال طراحی است، توضیح داد: با نهایی شدن این قرارداد، بانک با بنگاه متقاضی یا فراوریکننده مسئله ای نخواهد داشت، چون عملا ضمانتی ایجاد می گردد برای انتشار اوراق.

فرزانی با بیان اینکه این روش تامین مالی به صورت مدون و مدرن در حال رخ دادن است و آثار تورمی ندارد، اضافه کرد: حساب های دریافتنی که شرکت فراوریکننده دارد یا به نوعی بنگاه متعهد، مواد اولیه ای که در اختیار بنگاه متقاضی و فراوریکننده قرار می دهد و می گردد اسناد پرداختنی برای بنگاه فراوری کننده، به این ترتیب خواهد بود که می تواند این اوراق را در ازای آن مبلغ بدهی در اختیار تامین کننده مواد اولیه قرار دهد و آن تامین کننده مواد اولیه می تواند از ساز و کار تنزیل آن را در بازار واگذار کند و نقدینگی بگیرد. بنابراین اصطلاحا گفته می گردد که تامین مالی به وسیله بازار سرمایه رخ داده، یعنی در این طرح پول های خُرد سرمایه گذاران جذب می گردد.

وی تاکید نمود: در سررسید هم بانک با توجه به تضامینی که از فراوری کننده گرفته است ضمانت بازپرداخت اوراق را دارد. اگرچه در سررسید، خود فراوریکننده باید مبلغ را پرداخت کند اما اگر یک درصد این اتفاق رخ ندهد، بانک پرداخت را انجام می دهد و طرف حساب با فراوری کننده می گردد.

به گفته این کارشناس، در نتیجه تامین مالی از بازار سرمایه یعنی بر حجم نقدینگی اضافه نمی گردد و خوبی این طرح این است که بانک ها در انتشار این اوراق چون بحث ضمانت را دارند قرار نیست تامین مالی انجام دهند. از سوی دیگر استقراض خود بانک ها از بانک مرکزی هم اتفاق نمی افتد. در نتیجه یکی از روش های تامین کسری که برای شرکت های دولتی باشد به وسیله تامین نقدینگی از محل بازار سرمایه خواهد بود که آثار و تبعات تورمی هم ندارد.

فرزانی گفت: اگر بودجه را به صورت عام ببینیم و شرکت های دولتی را در آن دخیل بدانیم باید گفت که انتشار اوراق گام در تامین کسری بودجه دولت تاثیر گذار خواهد بود، اما اگر صرفا خود دولت را در نظر بگیریم، از آنجایی که بنگاه های فراوریی در حقیقت عمدتا شرکت های دولتی هستند و دولت بنگاه فراوری ندارد پاسخ منفی است. اما درباره بودجه به معنای عام کلمه، این روش تامین مالی به وسیله اوراق گام که بر اساس حجم میزان فروش شرکت و گردشی که در آن وجود دارد منتشر می گردد، می توان گفت یکی از روش های تامین مالی برای بودجه شرکت های دولتی است و به تامین کسری بودجه یاری می نماید؛ آن هم از روشی که کمترین آثار تورمی را به همراه دارد.

وی در انتها تاکید نمود: در این روش طبیعتا استقراض از بانک مرکزی وجود ندارد و بابت این موضوع پولی چاپ نمی گردد و حتی نقدینگی سرگردان موجود در بازار را تا حدودی جمع آوری می نماید.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 692

به "مزایای تامین اقتصادی به وسیله اوراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای تامین اقتصادی به وسیله اوراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید