همراه اول چطور برنده رسمی طرح ملی ترابردپذیری شماره های تلفن همراه است؟

به گزارش چای قند پهلو، برخلاف اظهارت و تصورات اغلب فعالان حوزه تلکام که به صراحت عنوان می کردند با اجرای ترابردپذیری، همراه اول مشترکان بسیار زیادی از دست خواهد داد، اما خروجی آماری اجرای این طرح ملی که به زعم وزیر ارتباطات وقت، وزن کشی واقعی بین اپراتورهاست ، چیز دیگری می گوید!

همراه اول چطور برنده رسمی طرح ملی ترابردپذیری شماره های تلفن همراه است؟

سابقه ترابردپذیری در کشور

قبل هر چیز اگر با فرایند ترابردپذیری آشنا نیستید، بد نیست بدانید ترابردپذیری شماره تلفن همراه فرایندی است که مشترک می تواند با حفظ شماره خود از یک خدمات دهنده تلفن همراه به خدمات دهنده دیگر تلفن همراه کوچ کند. این تکنولوژی قدمتی بیش از 15 سال دارد و هم اکنون در بیش از 70 کشور در دنیا انجام می گردد؛ هرچند سابقه اجرای این طرح در کشورمان به حدود پنج سال قبل بازمی گردد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات در سال 93 با درخواست از اپراتورها، مقدمات راه اندازی این سرویس را فراهم کرد. یکسال بعد در سال 94 به همین دلیل طی مراسمی تفاهم نامه ترابردپذیری شماره تلفن همراه منعقد و مورد توافق قرار گرفت. مطابق این تفاهم نامه، راه اندازی آزمایشی این سرویس در دهه فجر سال 1394 و راه اندازی تجاری این سرویس در روز 27 اردیبهشت 1395 (روز دنیای مخابرات) انجام عملیاتی شد.

در همان زمان، بسیاری از فعالان صنعت تلکام، وزیر وقت ارتباطات(واعظی) و برخی از مدیران این وزارتخانه که نسبت به هلدینگ مخابرات زاویه داشتند، معتقد بودند با عملیاتی شدن طرح ترابردپذیری، همراه اول با ریزش شدید مشترکین روبرو خواهد شد؛ اما از همان ابتدای کار تا امروز که نزدیک به پنج سال از اجرای این طرح می گذرد، همراه اول با اختلاف زیادی برنده طرح ترابردپذیری شده است. به طوری که تعداد قابل توجهی از مشترکین دو اپراتور ام.تی.ان-ایرانسل و رایتل به دلیل سطح خدمات بهتر و فناوری های جدیدتر همراه اول، به این اپراتور مهاجرت کرده اند.

همان طور که در جدول ترابردپذیری قابل مشاهده است، همراه اول با تراز مثبت 71 هزار و 876 در مقابل تراز منفی رایتل و ورودی ناچیز ایرانسل، با اقبال بیشتری از سوی مشترکین روبرو بوده است.

ام .تی.ان-ایرانسل که در سال های اخیر حواشی زیادی داشته، با تراز پنج هزار و 951 و رایتل نیز با تراز منفی بیش از 77 هزار مشترک، هر دو بازنده طرح ترابردپذیری بوده اند.

در توضیح جدول بالا بد نیست بدانید، به طورکلی سه شاخص در موضوع ترابردپذیری مطرح است. ابتدا میزان ورودی به اپراتور، دوم میزان خروجی و سوم ترازی که نشان دهنده مجموع مثبت یا منفی جذب مشترک است.

شاخص ورودی تعداد کاربرانی را نشان می دهد که از اپراتورهای دیگر وارد اپراتور مورد نظر شده اند و به همین ترتیب، شاخص خروجی نیز برعکس، تعداد مهاجران به دیگر اپراتورها را نشان می دهد.

اما شاخص سوم یا همان تراز ترابرد حاصل جمع خروجی و ورودی به یک اپراتور است. مثلاً اگر برای اپراتور همراه اول 645 هزار و 537 مورد ورودی و 582 هزار و 661 مورد خروجی داشته باشیم، تراز آن در نهایت 71 هزار و 876 مورد است که نشان دهنده شرایط تراز مثبت این اپراتور است.

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که همراه اول در سال های اخیر با ارائه فناوری های نوین، سطح گسترده خدمات، پوشش دهی بهتر و نسل های جدید ارتباطی توانسته رضایت مشترکین را جلب کند. به همین دلیل نیز هم تراز مثبت ورودی دارد و هم کمترین ریزش مشترکین را تجربه کرده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 402

به "همراه اول چطور برنده رسمی طرح ملی ترابردپذیری شماره های تلفن همراه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همراه اول چطور برنده رسمی طرح ملی ترابردپذیری شماره های تلفن همراه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید