چهار واکسن موجود در ایران کدام هستند؟

به گزارش چای قند پهلو، تا به امروز چهار واکسن کرونا شامل اسپوتنیک وی روسی، بهارات هندی، واکسن چینی و آسترازنکا کره جنوبی وارد ایران شده و در مجموع دو نوبت اول و دوم، 784 هزار و 17 دوز واکسن تا روز پنجم اردیبهشت 1400 تزریق شده است.

چهار واکسن موجود در ایران کدام هستند؟

به گزارش ایرنا، واکسن های کرونا برای تزریق توسط مراقبان سلامت ملاحظاتی دارند که این موارد توسط تزریق نمایندگان واکسن در نظر گرفته شده و به افراد بر اساس اولویت بندی های سند ملی واکسیناسیون کووید 19 تزریق می گردد.

ملاحظات واکسن اسپوتنیک وی روسی

یکی از واکسن های کرونا که پیش از همه وارد کشور شد، واکسن اسپوتنیک وی ساخت کشور روسیه بود. این واکسن باید در دمای منفی 20 درجه سانتیگراد نگهداری گردد و فاصله بین دو نوبت تزریق آن، 28 روز است.

سن مجاز برای تزریق واکسن کرونا اسپوتنیک وی بالای 18 سال بوده و تزریق آن برای مادر باردار، مادر شیرده، افراد زیر 18 سال، افراد دارای بیماری حاد با تب یا بدون تب و همچنین افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی شدید داشتند، ممنوع است. این واکسن به صورت عضلانی تزریق شده و مقدار دوز واکسن برای تزریق به هر نفر، 0.5 است.

مدت زمان نگهداری واکسن اسپوتنیک وی روسی در کلد باکس حداکثر دو ساعت است. این واکسن شامل دو دوز بوده که نوبت اول آن آبی رنگ و نوبت دوم قرمز رنگ است. هر ویال این واکسن، تک دوز بوده و ویال واکسن قبل از تزریق باید به ملایمت تکان داده گردد.

ملاحظات واکسن بهارات هندی

واکسن بهارات یکی دیگر از واکسن های وارداتی کرونا به کشور بوده که ساخت هند است. فاصله بین دو نوبت تزریق این واکسن نیز 28 روز است. این واکسن به افراد 18 تا 55 سال تزریق می گردد. در خصوص این واکسن نیز، تزریق به مادر باردار، مادر شیرده، افراد دارای بیماری حاد با تب یا بدون تب و همچنین افراد با سابقه واکنش های حساسیتی شدید، ممنوع است.

واکسن بهارات هندی نیز به صورت عضلانی تزریق شده و مقدار دوز واکسن برای تزریق به هر نفر، 0.5 است. مدت زمان نگهداری این واکسن در دمای اتاق و داخل کلد باکس کمتر از 6 ساعت است.

هر دو نوبت این واکسن یک شکل است و تعداد دوز واکسن در هر ویال، 10 دوز است. ویال این واکسن نیز قبل از تزریق باید تکان داده گردد.

ملاحظات واکسن چینی

یکی دیگر از واکسن هایی که به کشور وارد شده، واکسن چینی است. فاصله بین دو نوبت تزریق این واکسن هم 28 روز بوده و تزریق آن برای افراد 18 تا 60 سال مجاز است. تزریق این واکسن نیز برای مادر باردار، مادر شیرده، افراد زیر 18 سال، افراد دارای بیماری حاد با تب یا بدون تب و همچنین افراد با سابقه واکنش های حساسیتی شدید ممنوع است.

واکسن چینی هم به صورت عضلانی تزریق شده و مقدار دوز واکسن برای تزریق به هر نفر، 0.5 دوز است. بعد از باز شدن ویال این واکسن، بلافاصله باید تزریق گردد و دو نوبت آن نیز به یک شکل است. در هر ویال واکسن، یک دوز واکسن وجود دارد و ویال آن قبل از تزریق باید 2 تا 3 مرتبه تکان داده گردد.

ملاحظات واکسن آسترازنکا کره جنوبی

واکسن آسترازنکا ساخت کشور کره جنوبی از سبد کوواکس وارد کشور شده است. فاصله بین دو نوبت تزریق واکسن آسترازنکا، 4 تا 12 هفته است. این واکسن به افراد بالای 18 سال تزریق می گردد و تزریق آن برای افراد کمتر از 18 سال و افراد دارای بیماری حاد با تب یا بدون تب و همچنین افراد با سابقه واکنش های حساسیتی شدید ممنوع است.

واکسن آسترازنکا نیز به صورت عضلانی تزریق شده و مقدار دوز واکسن برای هر تزریق، 0.5 است. مدت زمان نگهداری این واکسن در دمای اتاق داخل کلد باکس پس از باز شدن ویال، حداکثر 6 ساعت است.

دو نوبت واکسن آسترازنکا یک شکل بوده و تعداد دوز واکسن در هر ویال، 10 دوز است. ویال این واکسن قبل از تزریق باید به ملایمت تکان داده گردد.

در خصوص واکسن آسترازنکا برای خانم های باردار اعلام شده که این افراد اگر در ریسک بالای ابتلا به ویروس کرونا هستند، مانند کارکنان بهداشتی و درمانی و همچنین خانم های بارداری که عوارض ابتلا به بیماری را دارند، مانند افراد دارای بیماری زمینه ای، واکسن دریافت نمایند. قبل از واکسیناسیون نیازی به تست آنالیز بارداری نیست و همچنین تاخیر در بارداری به دلیل واکسیناسیون با این واکسن توسط سازمان جهانی بهداشت توصیه نشده است.

همچنین در خصوص این واکسن و تزریق آن به خانم های شیرده توصیه شده که آن دسته از زنانی که به فرزند خود شیر می دهند، اگر در ریسک بالای ابتلا به ویروس کرونا هستند، مانند کارکنان بهداشتی و درمانی و خانم های شیرده که در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند، مانند افراد دارای بیماری زمینه ای، واکسینه شده و نیازی به قطع شیردهی پس از واکسیناسیون نیست.

واکسیناسیون کرونا در ایران از روز 21 بهمن 1399 شروع شده است. فرایند واکسیناسیون بر اساس سند ملی واکسیناسیون کووید 19 پیگیری می گردد.

بر اساس اعلام علی رضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، فاز دوم واکسیناسیون کرونا از امروز (سه شنبه) با تزریق به افراد بالای 80 سال در کشور شروع می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 782

به "چهار واکسن موجود در ایران کدام هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار واکسن موجود در ایران کدام هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید