ژاپن؛ آوارگی بی خانمان های کافی نتی به دلیل کرونا

به گزارش چای قند پهلو، اجاره یک آپارتمان در ژاپن موانع اداری دشواری دارد و با پرداخت رهن های سنگین ممکن است. بنابراین کافی نت های 24 ساعته گزینه مناسبی برای قشر فقیر و پنهان این کشور محسوب می گردد.

ژاپن؛ آوارگی بی خانمان های کافی نتی به دلیل کرونا

با شدت دریافت شیوع بیماری کرونا در ژاپن هزاران بی خانمان بیشتر از قبل در معرض خطر این بیماری قرار می گیرند و می توانند به یکی از عوامل مهم گسترش ویروس تبدیل شوند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به شرایط بی خانمان های پناهنده به کافی نت ها در ژاپن پرداخته و از شرایط آنها می گوید.

به گزارش خبرنگاران، شرایط هزاران بی خانمان در ژاپن با آغاز و ادامه کرونا بدتر شده است زیرا بسیاری از آنها در فروشگاه های 24 ساعته کتاب های کمیک و کافی نت زندگی می کردند. اما در حال حاضر این مراکز به طور ناگهانی تعطیل شده و بی خانمان ها و مهاجرانِ بدونِ مجوز تنها پناهگاه امن خود را از دست داده اند.

این کافی نت ها که در ژاپن با نام مانگا شناخته می شوند، برای اقامت شبانه به مشتریان خود مبل راحت، کامپیوتر، مجلات سرگرم کننده کمیک، نوشیدنی غیرالکلی و امکان یک دوش آب گرم را ارائه می دهند که معمولا حدود 18 دلار (2 هزار ین ژاپن) قیمت دارد.

براساس برآوردهای یک فعال اجتماعی بیش از 6000 بی خانمان در توکیو زندگی می نماید/ عکس: خبرگزاری فرانسه

براساس برآوردها به دلیل شیوع کرونا و بسته شدن مانگاها حدود 4 هزار نفر از بی خانمان های کافی نتی در توکیو شانس خود را برای زندگی شبانه در این مراکز از دست می دهند. به گفته فعالان حقوق بشری این موضوع می تواند باعث افزایش میزان خودکشی در این قشر شده یا خوابیدن آنها در فصای باز شهر را افزایش دهد.

بعضی از مقامات محلی در حال حاضر در حال بازکردن پناهگاهایی برای پذیرش بی خانمان ها و پناهندگان کافی نتی هستند تا مانع خوابیدن آنها در فضای باز شوند.

یک کارگر 58 ساله کارگاه ساخت و ساز در این باره به خبرگزاری فرانسه می گوید: فقط می خواستم خیس نشوم. بنابراین او یک سرپناه در مرکز هنرهای رزمی یوکوهاما در نزدیکی توکیو را برای خود پیدا کرد.

بعضی از مقامات محلی در حال احداث مراکز ویژه برای بی خانمان های کافی نتی ژاپن و ممانعت از خوابیدن آنها در فضای باز هستند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

این مرد 58 ساله با موهای جوگندمی که از گفتن نامش طفره می رفت، گفت: قبل از پیدا کردن این مرکز به خوابیدن روی نیمکت های ایستگاه قطار یا پله های مترو فکر کردم.

کافه اینترنتی که او در آن شب را به صبح می رساند، از قبل به این کارگر گفت که به دلیل اقدامات اضطراری دولت برای کاهش شیوع کرونا تا اخر هفته تعطیل خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پیدا کردن شغلی دائمی در سن و سال او بسیار سخت است، اضافه کرد: من قبلا از کافه به محل کار می رفتم اما الان گاهی کار دارم و گاهی بیکار هستم.

اجاره یک آپارتمان در ژاپن موانع اداری بسیار دشواری دارد و با پرداخت رهن های سنگین ممکن می گردد. بنابراین کافی نت های 24 ساعته و هفتگی گزینه بسیار مناسبی برای قشر فقیر و پنهان این کشور محسوب می گردد.

این مرد مسن گفت: من نه آشنایان زیادی دارم و نه جایی برای رفتن.

محتاط و آرام

پناهگاه های موقت در سالن جودوی یوکوهاما توسط مقامات کانگاوا منطقه ای ساحلی در جنوب توکیو اداره می گردد. شیگرو بان برنده معماری ژاپن این سالن را به گونه ای طراحی نموده که بی خانمان ها در آن حریم شخصی داشته و انتقال بیماری در فضا به حداقل برسد.

یک تیم به سرپرستی شیگرو بان یکی از طراحان معروف ژاپن فضاهای خصوصی و تخت ها را برای بی خانمان های کافی نتی طراحی کردند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

در فضای این سالن ورزشی بی خانمان ها روی تخت خواب های سبک مقوایی می خوابند. هر تخت در فضایی پارچه ای قرار گرفته که بیشتر شبیه یک غرفه کوچک است. جنس تخت و دیوار جدا کننده غرفه ها از مقوای محکم ساخته شده و روی آن پوشش های پارچه ای واقع شده است.

بان به دلیل ساخت سرپناه و سازه های سبک و کاغذی در کلیسا شهر کرایست چرچ نیوزلند پس از زلزله سال 2011 در ژاپن معروف شد.

یوجی میاکو شی یکی از مقامات شهرداری توکیو در این باره گفت: هدف فعلی ایجاد جایی امن برای بی خانمان ها در بحران کروناست.

این پناهگاه جدید و رایگان از 11 آوریل بیش از 40 بی پناه را در خود جای داده است.

یک مرد 30 ساله در این پناهگاه که در حوزه ساخت و ساز فعالیت می نماید در این باره می گوید: این مکان را پس از تعطیلی هتل های کپسولی پیدا کردم.

او اضافه کرد: من به محل کار می رفتم و در هتل کپسولی می خوابیدم. الان به این سالن می آیم و هیچ چیز تغییر ننموده است شرایط و امکانات هر دو مکتن یکی است.

یک سالن جودو در یوکوهامای توکیو به سرپناه جدید بی خانمان ها در دوران کرونایی تبدیل شده است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

میاکوشی، مقام مسئول بی خانمان ها در این باره گفت: این افراد بی نهایت آرام و محتاطند. گاهی فکر می کنم بسیاری از آنها برخلاف ادعای خودشان حال خوبی ندارند.

شرایط خانه ناامن

روی کاغذ و در نگاه سطحی، ژاپن کشوری ثروتمند و مرفه به نظر می رسد و بازدیدکنندگان از توکیو و دیگر شهرهای اصلی این کشور کمتر از دیگر کشورهای دنیا با قشر بی خانمان ها روبرو می شوند.

ژاپن پس از رکود مالی دهه 1990 میلادی سریعا خود را به شرایط مطلوب رساند و میلیون ها شغل جدید خلق کرد اما منتقدین گفتند که بسیاری از این شغل ها موقتی بوده و باعث ایجاد طبقه جدید از فقر شهری شده است.

کافه های مانگا در ابتدا پناهگاهی برای افراد دیرکار،مست یا کارمندان و کاسبانی بود که آخرین قطار یا مترو به سمت خانه خود را از دست می دادند اما در فاصله کم به سرپناه فقرای ژاپن تبدیل شد.

تسوناشی اینایا که مدت زیادی است به بی خانمان ها یاری می نماید در این باره گفت: کرونا بی خانمان ها را به گوشه ای رانده است.

بسیاری از ساکنان شیفت شب کافی نت های اینترنتی به سرپناه های جدید در سالن ورزشی توکیو رفته اند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

اینابا پیش بینی می نماید تعداد بی خانمان های توکیو 2 هزار نفر بیش از آمار رسمی مطرح شده از سوی مقامات است.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: در کنار بی پناهان کافه های اینترنتی حدود 6000 نفر از مردم توکیو در شرایط مسکن ناپایدار و ناامن در توکیو حضور دارند.

--

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 136

به "ژاپن؛ آوارگی بی خانمان های کافی نتی به دلیل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن؛ آوارگی بی خانمان های کافی نتی به دلیل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید