کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران منتشر شد

به گزارش چای قند پهلو، به گزارش خبرنگاران، کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران شامل میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده در لیست های ملی و جهانی از سوی محمد حسن طالبیان، مصطفی پور علی و سیما حدادی در دو فصل شامل ثبت ملی و ثبت میراث جهانی به نگارش درآمده است.

کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران منتشر شد

ثبت آثار ملی، لیست معرف میراث فرهنگی ناملموس، لیست در خطر و نیازمند پاسداری ناملموس، میراث فرهنگی ناملموس منسوخ، ثبت عناصر میراث فرهنگی ناملموس در لیست میراث فرهنگی ناملموس بشری یونسکو، ردیف موسیقی ایران، آیین های پهلوانی و زورخانه ای، نوروز، مراسم زیارت تادئوس مقدس، هنر ساختن و نواختن عود، هنر ساختن نواختن رباب،جشن سده، یلدا و... از موارد ارائه شده در فصول این کتاب است.

تا زمان چاپ این کتاب یعنی تا انتها سال 1399 دو هزار 579 اثر در لیست ملی میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده و پاسداری از این آثار به وسیله معرفی صحیح و اثر بخش،در قالب مرجعی رسمی و قابل اعتماد ،وظیفه یکایک مردم و به عبارت بهتر صاحبان آنها است.

آنچه در کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران آورده شده،عناصر فرهنگی ثبت شده در لیست ملی میراث فرهنگی ناملموس و عناصر ثبت شده در لیست میراث فرهنگی بشری یونسکو است.

این آثار براساس کنوانسیون در پنج گروه اصلی شامل؛ سنت ها و اصطلاحات شفاهی از جمله زبان که محملی برای میراث فرهنگی ناملموس به شمار می رود، هنرهای نمایشی و ورزشی، رسوم اجتماعی، آیین های دینی و ملی جشنواره ها، دانش و رسوم مربوط به طبیعت و کیهان و مهارت در هنرهای دستی سنتی طبقه بندی می شوند.

این کتاب به گونه ای تدوین شده است که نه تنها برای پژوهشگران و متخصصان، بلکه برای همه علاقه مندان قابل استفاده و مراجعه باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1061

به "کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران منتشر شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران منتشر شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید