آصفری: ناآرامی های روز شنبه با 5 میلیون پیامک ایجاد شد

به گزارش چای قند پهلو، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها گفت: با فیلتر کردن و بستن مشکل کار حل نمی گردد، ما باید اگر می خواهیم یک بستری را فیلتر کنیم اول اینترنت داخلی را راه اندازی نموده و شبکه های داخلی را تقویت کنیم. خب شبکه های اجتماعی مانند سروش و ... که در گذشته میلیارد ها تومان در اختیارشان گذاشتند، چه گزارشی به مجلس ارائه کردند و چه اقداماتی انجام دادند برای اینکه بتوانند این شبکه ها را در کشور توسعه دهند.

آصفری: ناآرامی های روز شنبه با 5 میلیون پیامک ایجاد شد

به گزارش ایلنا، محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون امور داخلی و شورا ها در رابطه با محدودیت های دسترسی به برخی پلتفرم های ارتباطی مانند اینستاگرام که کسب و کار های زیادی در کشور روی آن فعال بودند که اکنون فعالیت شان مختل شده است، گفت: من اعتقاد دارم همانطور که مساله امنیت جامعه مهم است، کسب و کار مردم هم اهمیت فراوانی دارد. ما نباید اقدامی انجام دهیم که کسب و کار مردم متضرر گردد و اعتقاد داریم دولت باید برای بستن اینترنت ها و کسب وکار هایی که دچار ضرر و زیان می گردد یک برنامه داشته باشد و این ضرر و زیان را از یک منابعی جبران کند که بتواند مشکل این دسته از مشاغل را حل نماید.

وی گفت: یا اینکه اگر قرار است بخشی از این مشاغل مالیات پرداخت نمایند، یک سیاست های معافیتی در نظر گرفته گردد و بتواند به نوعی کمکی به این مشاغل باشد؛ بالاخره این ها حقوق شهروندی است که باید رعایت گردد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور در ادامه گفت: کشور احتیاج به امنیت دارد، ولی نباید کسانی که دخالتی در این موضوعات ندارند و صرفا از اینترنت برای کسب و کار خودشان استفاده می نمایند، از این طریق متضرر شوند. برای این ها باید چاره اندیشی گردد حالا یا یک پلتفرم مشخصی را برای این کسب وکار ها مشخص نمایند که دیگران نتوانند از آن سوءاستفاده نمایند یا آن موانعی که سر راه این ها وجود دارد را بردارند، یا اینکه از یک منابعی مشکل این ها را تامین و حل نمایند.

نماینده مردم اراک در پاسخ به این سوال که به نظر شما چقدر ضرورت دارد بعد از بازگشت آرامش به جامعه شرایط دسترسی به شبکه های اجتماعی به شرایط گذشته برگردد؟، عنوان نمود: ما نمی توانیم اینترنت را تعطیل کنیم، اینترنت الان با زندگی مردم گره خورده است، دانشجویان، اساتید دانشگاه، دانش آموزان، کسب وکار ها و. همه با اینترنت سروکار دارند و بخش زیادی از زندگی روزمره و کار و زندگی روزانه به این فضا مرتبط است، نمی توانیم اینترنت را تعطیل کنیم.

وی اظهار داشت: باید زیرساخت های لازم را برای اینکه از سوءاستفاده افراد آشوبگر جلوگیری گردد و نتوانند از این فضا سوءاستفاده نمایند را فراهم کرد. برای مثال ناآرامی های روز شنبه (16 مهر) اینطور که من شنیدم به واسطه 5 میلیون پیامکی بود که برای برخی از افراد فرستاده شده بود. باید زیرساخت های این مساله در کشور فراهم گردد که ما شاهد سوءاستفاده از فضای مجازی برای جریانات برانداز نباشیم.

آصفری در مورد ادامه فیلترینگ برخی شبکه های اجتماعی و عوارض آن، گفت: با فیلتر کردن و بستن کار حل نمی گردد، ما باید اگر می خواهیم یک بستری را فیلتر کنیم اول اینترنت داخلی را راه اندازی نموده و شبکه های داخلی را تقویت کنیم. خب شبکه های اجتماعی مانند سروش و ... که در گذشته میلیارد ها تومان در اختیارشان گذاشتند، چه گزارشی به مجلس ارائه کردند و چه اقداماتی انجام دادند برای اینکه بتوانند این شبکه ها را در کشور توسعه دهند.

وی توضیح داد: من اعتقاد دارم که اگر قرار است امروز اقدامی در رابطه با اینترنت و شبکه های اجتماعی انجام گردد اول باید توان داخلی خودمان را ایجاد کنیم نه اینکه اول شبکه خارجی را فیلتر کنیم و توان داخلی هم نداشته باشیم و بعد هم کسب و کار ما با مشکل روبرو گردد. هم هیات های علمی و دانشجویان ما و کسانی که احتیاج های روزانه برای استفاده از فضای مجازی دارند با مشکل روبرو شوند و هزینه هرج و مرج آفرینی آشوبگران را بپردازند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها در پاسخ به این مساله که ما در کشور با دو مساله مهم حضور فعالانه در عرصه جنگ نرم و جهاد تبیین روبرو هستیم که از سوی رهبری مطرح شده، اما با فیلتر کردن بستر های جهانی مانند اینستاگرام و توییتر عملا امکان ارتباط گیری با مخاطب جهانی غیرممکن خواهد شد، ابراز داشت: ما اگر شبکه داخلی خود را مجهز کنیم که این شبکه بتواند با خارج از کشور ارتباط داشته باشد این مشکل را حل می نماید، اما بدون اینکه این زیرساخت ها فراهم گردد امکانپذیر نخواهد بود. مانند روسیه، چین و خیلی از کشور های دیگر که اینترنت داخلی دارند باید اول اینترنت داخلی را راه اندازی کنیم و بعد به سراغ فیلتر کردن برویم. نمی گردد دور خودمان را دیوار بکشیم و با دنیای بین الملل ارتباط نداشته باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مهر 1401 بروزرسانی: 19 مهر 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1319

به "آصفری: ناآرامی های روز شنبه با 5 میلیون پیامک ایجاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آصفری: ناآرامی های روز شنبه با 5 میلیون پیامک ایجاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید