آمادگی ارمنستان برای به رسمیت شناختن قره باغ به عنوان بخشی از آذربایجان

به گزارش چای قند پهلو، نخست وزیر ارمنستان امروز (دوشنبه) گفت، در صورتی که مقامات باکو حقوق و امنیت جمعیت محلی قره باغ را تضمین نمایند، ارمنستان آماده است تا منطقه قره باغ را به عنوان بخشی از خاک جمهوری آذربایجان به رسمیت بشناسد.

آمادگی ارمنستان برای به رسمیت شناختن قره باغ به عنوان بخشی از آذربایجان

به گزارش ایسنا، به نقل از راشا تودی، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در یک کنفرانس مطبوعاتی بیان نمود: کل خاک جمهوری آذربایجان از جمله منطقه مورد بحث 86 هزار و 600 کیلومتر مربع است. بعلاوه ما می گوییم که مسئله حقوق و امنیت جمعیت محلی منطقه قره باغ باید در مذاکرات آینده مورد بحث قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: اگر ما و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به درستی درک کنیم، ارمنستان تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را در محدوده مذکور به رسمیت می شناسد و در عین حال باکو تمامیت ارضی ارمنستان را به وسعت 29 هزار و 800 کیلومتر مربع به رسمیت خواهد شناخت.

علی اف: امضای معاهده صلح اجتناب ناپذیر است

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با گیتاناس ناوسدا، رئیس جمهور لیتوانی در ویلنیوس گفت: ما امیدواریم که خاتمه مذاکرات صلح با ارمنستان، صلح بلندمدت را در قفقاز به ارمغان آورد.

وی گفت: ما معتقدیم که امضای معاهده صلح اجتناب ناپذیر است و کوشش می کنیم برای رسیدن به این هدف کوشش سازنده ای انجام دهیم. البته این توافقنامه صلح باید بر اساس هنجارها و اصول بین المللی باشد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان، دو کشور منطقه قفقاز اوایل دهه 1990 در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، برای کنترل منطقه مورد مناقشه قره باغ با یکدیگر درگیر شدند.

گذرگاه لاچین تنها راه ارتباطی ارمنستان با منطقه قره باغ است. در 12 دسامبر 2022 گروهی از مردم جمهوری آذربایجان که خود را کارشناس محیط زیست نامیدند، این گذرگاه را مسدود کردند؛ جایی که گروهی از صلحبانان روس در آن مستقر هستند. باکو مدعی شد که قصد ندارد هیچ راهی را مسدود کند و خودروها می توانند به آزادی در هر دو سوی این گذرگاه حرکت نمایند.

این گذرگاه تنها مسیری است که ارمنستان به وسیله آن می تواند غذا، سوخت و ملزومات دارویی را به ساکنان ارمنی قره باغ برساند؛ منطقه ای که حدود 120 هزار قوم ارمنی ساکن آن هستند.

چندی پیش بر اساس گزارش یک خبرگزاری روسی، ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را مقصر آغاز تبادل آتشی در یک منطقه مرزی دانستند که به زخمی شدن دست کم سه سرباز منجر شد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دو کشور در حال حاضر مشغول مذاکراتی درباره یک توافق صلح با هدف خاتمه دادن به چند دهه مناقشه بر سر منطقه قره باغ هستند. این منطقه که به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده، دارای جمعیت عمدتا ارمنی است و مکررا دو کشور بر سر آن درگیری هایی داشته اند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1402 بروزرسانی: 2 خرداد 1402 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1415

به "آمادگی ارمنستان برای به رسمیت شناختن قره باغ به عنوان بخشی از آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ارمنستان برای به رسمیت شناختن قره باغ به عنوان بخشی از آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید