افت تقاضا در بازار نفت جبران می شود؟

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگاران: آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارشی پیش بینی کرد که تقاضا برای نفت در ماه میلادی جاری 29 میلیون بشکه در روز سقوط خواهد کرد که در 25 سال اخیر بی سابقه است و محدودیت عرضه توسط تولیدکنندگان بزرگ نمی تواند در کوتاه مدت افت تقاضا در بازار را به طور کامل جبران کند.

افت تقاضا در بازار نفت جبران می شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد که با وجود شروع قوی تولیدکنندگان پس از توافق کاهش تولید تاریخی، تقاضا برای نفت در سال 2020 به میزان 9.3 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

این آژانس در گزارش ماهانه خود نوشت: تولیدکنندگان با پایین بردن پیک اشباع عرضه و کند کردن فرایند رشد سطح ذخایر، به یک سیستم پیچیده برای سپری کردن بدترین لحظات این بحران کمک می کنند.

اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگانی که گروه اوپک پلاس را تشکیل می دهند، یکشنبه هفته جاری با هدف تقویت قیمتها و حذف مازاد عرضه در بازار، برای محدودیت عرضه 9.7 میلیون بشکه در روز معادل حدود 10 درصد از تولید جهانی، در ماههای مه و ژوئن موافقت کردند.

فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد: با این حال آوریل ممکن است بدترین ماه صنعت نفت باشد زیرا تولید در این ماه افزایش پیدا کرده در حالی که تقاضا تحت تاثیر قرنطینه های اقتصادی در سراسر جهان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا نزول کرده است.

وی به خبرنگاران گفت: وقتی به سال 2020 نگاه می کنیم، می توانیم ببینیم که بدترین سال است و شاید آوریل هم بدترین ماه این سال باشد و به آوریل سیاه تبدیل شود.

بیرول با اشاره به رویدادهایی شامل شکست مذاکرات اوپک پلاس در اوایل مارس و جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه، اظهار کرد که تولیدکنندگان دو ماه بسیار مهم را از دست دادند.

اکنون علاوه بر کاهش تولید گروه اوپک پلاس، انتظار می رود برخی از کشورهای مصرف کننده خرید نفت را برای پر کردن ذخایر نفت استراتژیک خود افزایش دهند.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که منتظر جزییات بیشتر در خصوص کاهش تولید برنامه ریزی شده و پیشنهادات برای استفاده از مخازن استراتژیک است و کشورهایی مانند آمریکا، هند، چین و کره جنوبی پیشنهاد خرید نفت برای ذخیره سازی را مطرح کرده یا در حال بررسی آن هستند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 137

به "افت تقاضا در بازار نفت جبران می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت تقاضا در بازار نفت جبران می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید