بهره مندی اساتید از حمایت های دانشگاه آزاد در صورت فعالیت فناورانه

به گزارش چای قند پهلو، قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: آیین نامه حمایت از فعالیت های فناورانه اعضای هیأت علمی در راستای مأموریت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده است.

بهره مندی اساتید از حمایت های دانشگاه آزاد در صورت فعالیت فناورانه

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، وحید ضرغامی در مراسمی که به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار گردید، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاه کارآفرین و حل مسأله به دنبال علم نافع است و علمی که صرفاً به دنبال پژوهش باشد، مطلوب نیست. تمام ارکان دانشگاه باید در این مأموریت نقش و وظیفه خود را تعیین و به نحو احسن انجام دهند.

وی به تشریح الزامات اصلی کارآفرین شدن دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و گفت: پرهیز از بخشی نگری و لزوم داشتن نگاه جامع و کل نگر، پرهیز از بروکراسی، ایجاد ارتباطات رسمی و غیررسمی گسترده، مدیریت تغییر، شناسایی افراد توانمند و ماموریت گرا، مشروعیت و حمایت ویژه در سطوح عالی سازمانی و ثبات مدیریتی از راه حل های کارآفرین شدن دانشگاه آزاد اسلامی است.

ضرغامی، مأموریت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی را کارآفرینی و حل مسائل کشور دانست و اضافه کرد: آیین نامه حمایت از فعالیت های فناورانه اعضای هیأت علمی در راستای این مأموریت اصلی تدوین شده است. اعضای هیأت علمی در صورت داشتن فعالیت فناورانه از حمایت های دانشگاه آزاد اسلامی بهره مند خواهند شد.

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی پرهیز از بروکراسی را از دیگر الزامات فعالیت های فناورانه مطرح نمود و گفت: نباید به دنبال حجیم کردن ساختار باشیم و اساساً حجیم کردن ساختار سبب کندی کار می گردد و حتی تصمیمات ساده چندین ماه طول می کشد.

وی با بیان اینکه در فناوری و نوآوری بحث ارتباطات بسیار مهم است و با تأکید براینکه دانشگاه برای کارآفرین شدن باید ارتباطات خود را در حوزه های مختلف حفظ و گسترش دهد، گفت: از نهاد های حاکمیتی تا صنایع و شرکت های مختلف باید در دایره ارتباطات قرار گیرد تا پس از شناسایی مسائل اصلی جامعه و صنعت، دانشگاه بتواند فعالیت های فناورانه را در راستای ارتقا صندلی کسب و کار در کشور ارائه کند.

ضرغامی بر شناسایی افراد توانمند و مأموریت گرا در فعالیت های فناورانه دانشگاه تأکید کرد و اضافه کرد: اگر در هر حوزه از فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی پیشرفتی حاصل شده، قطعاً یک فرد مأموریت گرا پشت کار بوده است.

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از تعیینه های توفیق در هر فعالیت فناورانه ثبات مدیریتی، برنامه ای و رویکردی است. برای به ثمر رسیدن کسب و کار 4 الی 5 سال زمان احتیاج است و اگر در این بازه زمانی تغییر مدیریتی رخ دهد، بسیاری از کسب و کار ها به فرجام نخواهد رسید.

وی در انتها تأکید کرد: در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی کوشش خواهیم کرد بسترها، زیرساخت ها و مقرراتی که برای دسترسی به فعالیت های فناورانه و نوآورانه مورد احتیاج است را مهیا کنیم. بستر سرای نوآوری یکی از مدل هایی است که استان گیلان باید پیگیری جدی در این زمینه داشته باشد تا سرای نوآوری در شأن ظرفیت های این استان شکل بگیرد و منشاء تحول در استان و دانشگاه گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 568

به "بهره مندی اساتید از حمایت های دانشگاه آزاد در صورت فعالیت فناورانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره مندی اساتید از حمایت های دانشگاه آزاد در صورت فعالیت فناورانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید