تمیز کردن اجاق گاز با روش های خلاقانه و فوق العاده!

به گزارش چای قند پهلو، برای تمیز کردن اجاق گاز روش های مختلفی وجود دارد، اما در اینجا چند روش کاربردی برای این کار ذکر شده است که می توانید با استفاده از آن ها بدون زحمت زیاد و به صورت موثر اجاق های خود را تمیز کنید.

تمیز کردن اجاق گاز با روش های خلاقانه و فوق العاده!

ممکن است تمیز کردن اجاق گاز به نظر شما کاری سخت و طاقت فرسا باشد، اما با روش هایی که در اینجا به شما می آموزیم می بینید که در واقع این کار خیلی ساده است. فرقی نمی کند که یک اجاق گاز با مشعل گازی دارید یا یک اجاق الکتریکی، زیرا به راحتی می توانید مشعل ها، حلقه های دور شعله و میز گاز را تمیز و درخشان کنید.

تمیز کردن قطعات اجاق گاز

1- محفظه اجاق گاز، مشعل گاز، دکمه ها، دستگیره ها و همه اجزای قابل جدا شدن را از اجاق گاز جدا کنید. مطمئن شوید که اجاق گاز قبل از آغاز به کار کاملا خنک است. اگر روش جدا کردن قطعه ای را نمی دانید بهتر است به دفترچه راهنما مراجعه کنید. سپس تمام قطعات جدا شدنی را در یک کیسه زباله عظیم قرار دهید.

2- حال باید حدود یک لیوان (237 میلی لیتر) آمونیاک تهیه کنید و آن را داخل کیسه زباله ای که قطعات اجاق گاز را داخل آن قرار دادید، بریزید.

توجه: هنگام کار با آمونیاک، از دستکش پلاستیکی و محافظ چشم استفاده نموده و اطمینان حاصل کنید که فضایی که در آن هستید تهویه هوای مناسب دارد. پس از اضافه کردن آمونیاک، کیسه را ببندید و آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید یا اینکه داخل حمام بگذارید.

3- اجازه دهید قطعات اجاق گاز به مدت 24 ساعت در آمونیاک بماند. بخار حاصل از آمونیاک، کثیفی، روغن و چربی روی محفظه ها، مشعل ها، دکمه ها و دستگیره ها را از بین می برد، اما برای این کار احتیاج به زمان دارد و باید صبر کنید تا آمونیاک کار خود را بکند.

4- حالا وقت آن است که قطعات اجاق گاز را در آب گرم و صابون بشویید.

یک سطل متوسط را با آب گرم و پودر صابون پر کنید و مواد را خوب هم بزنید، سپس قطعات را از کیسه زباله پر شده با آمونیاک در بیارید و در این سطل قرار دهید. برای پاک کردن هر قطعه از یک اسفنج یا پد تمیز بهره ببرید. قطعات را با آب گرم شستشو دهید.

توجه: پیشنهاد می کنیم که آمونیاک باقی مانده را دور نریزید، زیرا می توانید آن را برای جرم زدایی در توالت یا در چاه آشپزخانه ریخته و روی آن مقدار زیادی آب بریزید.

5- تمام اجزای گاز را به طور کامل خشک کنید و سپس بخش هایی که جدا نموده اید را با دقت سرجای خود قرار بدهید.

تمیز کردن قطعات اجاق برقی

1- سر پیچ شعله ها یا همان مشعل را از اجاق جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از آغاز این کار، مشعل ها به طور کامل خنک شده اند و اجاق شما به برق وصل نیست. به آرامی مشعل را بلند کنید و از نقطه اتصال بیرون بکشید و سپس آن را جدا کنید. اگر نمی دانید چگونه باید این کار را انجام بدهید، به کتابچه راهنمای اجاق مراجعه کنید.

2- برای پاک کردن مشعل ها از یک اسفنج نرم آشپزخانه و مایع ظرفشویی بهره ببرید. مقدار کمی مایع را روی اسفنج بریزید و آن را خیس کنید. آب اضافی را آن بگیرید تا دستمال شما فقط مرطوب باشد. سپس برای پاک کردن مشعل اسفنج را روی آن بکشید.

تذکر ویژه: مواظب باشید که هیچ بخشی از اجاق برقی را خیس نکنید و حتی نباید مقدار کمی آب روی سطح آن بریزد.

3- لکه های سخت را با مخلوطی از جوش شیرین و آب تمیز کنید. به مقدار مساوی آب و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید تا شکل خمیر بگردد. سپس آن را روی لکه های سخت یا خیلی چرب مشعل بمالید. اجازه دهید تا 20 دقیقه این خمیر روی مشعل بماند، بعد آن را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید.

4- برای پاک کردن باقی مانده های کف، غذا یا هر ماده چسبیده روی مشعل ها، با یک پارچه مرطوب به خوبی مشعل ها را تمیز کنید.

5- قبل از اینکه قطعات را سر جای خود قرار دهید، اجازه دهید تا آن ها کاملا خشک شوند. می توانید تهویه را روشن کنید یا از یک حوله میکروفایبر بهره ببرید تا مشعل ها سریع تر خشک شوند. مجددا هر مشعل را به نقطه اتصال مخصوص به خودش وصل کنید.

همچنین بخوانید: تمیز کردن قابلمه سوخته با 3 روش کاربردی

تمیز کردن حلقه های آهنی دور لوله گاز

1- اتصالات برقی و الکتریکی را از پریز بیرون بکشید. سپس حلقه های آهنی را به آرامی از روی اجاق بردارید.

2- برای از بین بردن هر گونه تکه های عظیم و کوچک مواد غذایی، حلقه های آهنی را روی سطل زباله تکان دهید و یا در آب فرو ببرید. سپس آن را با آب گرم بشویید.

3- حلقه های آهنی را با مخلوطی از مایع ظرفشویی و جوش شیرین بپوشانید. از یک نسبت مساوی مایع ظرفشویی و جوش شیرین بهره ببرید سپس مواد را مخلوط نموده و آن را بر روی تمام قسمت های حلقه بمالید.

4- حلقه های آهنی را در کیسه زباله قرار داده و در آن را محکم ببندید. آن ها را به مدت 1 ساعت در کیسه نگه دارید. بهتر است هر حلقه آهنی را در یک کیسه جدا قرار دهید و آن را ببندید. اجازه دهید حلقه ها یک ساعت یا بیشتر در کیسه بمانند تا مخلوط بتواند به خوبی چربی، کثیفی و غذا های چسبیده را از بین ببرد.

5- بعد از یک ساعت، حلقه های آهنی را از کیسه ها بیرون آورده و هر یک را با آب گرم بشویید. برای خشک کردن آن ها از یک حوله میکروفایبر بهره ببرید. سپس، حلقه های آهنی و همچنین مشعل های الکتریکی را سر جای خود قرار دهید.

تمیز کردن صفحه اجاق گاز

1- یک محلول چربی زدای مناسب را برای تمیز کردن اجاق گاز انتخاب کنید و مقدار مناسبی از پاک نماینده یا همان چربی زدا را روی اجاق اسپری کنید، دقت کنید که چربی ها و کثیفی ها و لکه های سخت را به خوبی با محلول بپوشانید. روی دستگیره ها یا دکمه ها و صفحه اجاق گاز نیز محلول را اسپری کنید.

توجه: پوشیدن لباس کهنه، دستکش های پلاستیکی و محافظ چشم را هنگام استفاده از مواد پاک نماینده از قلم نیاندازید. همچنین مطمئن شوید که فضا به خوبی تهویه می گردد.

2- باید قبل از تمیزکاری دستورالعمل های موجود بر روی بسته بندی و مدت زمان لازم برای ماندن محلول روی اجاق را مطالعه کنید. این یک گام مهم است، زیرا اگر تمیزنماینده ها را اسپری نموده و بلافاصله آن را پاک کنید به درستی سطوح را تمیز نمی نمایند. پس اجازه دهید تا محلول چربی زدا به مدت زمان توصیه شده روی اجاق بماند.

3- با یک اسفنج و یا دستمال مخصوص تمیز کاری محلول را روی سطح اجاق بمالید. با حرکات عقب و جلو کوتاه اسفنج را روی مواد غذایی و چربی های چسبیده بکشید تا بتوانید آن ها را به خوبی پاک کنید. اسفنج یا دستمال تمیز کاری را مرتب با آب گرم بشویید.

4- اگر غذا هایی که روی صفحه اجاق گاز ریخته شده است با پاک نماینده رقیق تمیز نمی گردد، آن ها را با یک تیغ نازک خراش دهید. تیغ را در یک زاویه نگه دارید و با حرکت های عقب و جلو کوتاه آن را دور ماده چسبیده شده بچرخانید. مراقب باشید که دست خودتان آسیب نبیند یا خراش عمیقی روی اجاق گازتان به وجود نیاید.

5- اکنون باید اجاق گاز را بشویید و خشک کنید. با استفاده از یک اسفنج تمیز، دستمال تمیز مرطوب یا دستمال سفره می توانید هر گونه مواد پاک نماینده یا مواد غذایی را از روی اجاق پاک کنید. برای خشک کردن کف اجاق گاز بهتر است از یک حوله میکروفایبر بهره ببرید.

همچنین بخوانید: نکات خانه تکانی و ترفندهای شگفت انگیز تمیزکاری

برگرفته از: Wikihow

گروه خانه داری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 584

به "تمیز کردن اجاق گاز با روش های خلاقانه و فوق العاده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن اجاق گاز با روش های خلاقانه و فوق العاده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید