خبرنگاران تعداد بیماران بدحال کرونایی در تهران افزایش یافته است

به گزارش چای قند پهلو، تهران - خبرنگاران - رییس اورژانس تهران گفت: این روزها تعداد ماموریت های اورژانس پیش بیمارستانی کاهش یافته، اما بیماران کرونایی که منتقل می شوند بدحال تر بوده و به مراقبت های ویژه احتیاج دارند و بلافاصله از اورژانس به تخت های آی سی یو منتقل می شوند.

خبرنگاران تعداد بیماران بدحال کرونایی در تهران افزایش یافته است

پیمان صابریان روز چهارشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار گردید، اضافه نمود: ماموریت های اورژانس پیش بیمارستانی شامل سکته های قلبی و مغزی و تروماها و تصادف ها همچنان وجود دارد و با کرونا، بار اضافه ای به اورژانس تحمیل شد. در نتیجه هم به آموزش بیشتر و هم به کار بیشتر در اورژانس نیاز داشتیم. انتقال بین بیمارستانی هم به اورژانس پیش بیمارستانی محول شد و این در حالی است که این کار قبلا توسط خود دانشگاه های علوم پزشکی انجام می شد. تا به امروز در کشور سابقه نداشت که تمام بیماران از یک بیمارستان به بیمارستان دیگری منتقل گردد و روزانه تا 120 انتقال بیمار بین بیمارستان ها انجام شد.

تماس های اورژانس بعد از کرونا 4 برابر شد

وی بیان نمود: دپوی تجهیزات خوبی قبل از ورود کرونا به کشور انجام دادیم و با توجه به کمبود نیرو، باید کیفیت تجهیزات را بهتر می کردیم. تماس های اورژانس از اوایل اسفند به صورت صعودی تا چهار برابر رسید. البته این موضوع پیش بینی شده بود. 50 درصد تماس ها در خصوص مشاوره کرونا بود و روزانه 30 هزار تماس با دیسپچ کرونا انجام می شد.

رییس اورژانس تهران اضافه نمود: آمبولانس بیماران کرونایی هم از سایر آمبولانس ها جدا شد. همچنین بلافاصله بعد از انتقال بیمار، اورژانس ها به فضایی وارد شده و بین 15 تا 20 دقیقه شست وشو شده و وارد چرخه می شدند.

صابریان گفت: پرستاران دیسپچ که کار پاسخگویی به تلفن ها را انجام می دادند هم استراحت زیادی نداشته و زمان استراحت آنها تا 50 درصد کاهش یافت.

آموزش کرونایی به پرسنل اورژانس

وی اظهار کرد: این بیماری جدید است و اطلاعات زیادی در خصوص آن در کل جهان وجود ندارد. اداره پژوهش اورژانس از ابتدای شیوع بیماری، همه اتفاقات را رصد نموده و نتیجه مقاله ها را به اداره آموزش می فرستادند و بر اساس آخرین اطلاعات موجود، آموزش ها به پرسنل انجام می شد.

خط ویژه مشاوره کرونا در اورژانس

صابریان گفت: تماس نادرست با اورژانس اتفاق نمی افتد. قبل از موضوع کرونا، دیسپچ مشاوره نداشتیم و بعضی تماس ها غیراورژانسی بود. با توجه به موضوع کرونا، مردم سوالات زیادی داشتند و با توجه به این سوالات، دیسپچ مشاوره کرونا اختصاص یافت و همه تماس ها در خصوص کرونا به این دیسپچ منتقل می شد و همه سوالات پاسخ داده می شد.

ابتلای 72 نفر از پرسنل اورژانس تهران به کرونا

رییس اورژانس تهران در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره تعداد پرسنل اورژانس تهران که به ویروس کرونا مبتلا شدند، گفت: حدود 72 نفر با سی تی اسکن ریه مثبت در خصوص کرونا در اورژانس تهران داشتیم، البته بعضی افراد هم تست مثبت نداشته و بدن درد و علائم دیگری داشتند که جزو مثبت ها قرار گرفته و قرنطینه شدند.

وی اضافه نمود: متاسفانه یک نفر از پرسنل اورژانس تهران فوت شده اند که سن 48 سال و سابقه 27 سال خدمت داشت.

برای موج بعدی هم آمادگی داریم

صابریان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره میزان آمادگی اورژانس تهران در صورت بروز موج دیگری از بیماری کووید 19 اظهار کرد: هیچ سازمان امدادی مثل اورژانس تهران نیست که دائم فعال باشد. ظرفیت خوبی وجود دارد و اگر موج دیگری در راه باشد، با تمام توان در خدمت مردم خواهیم بود و کم و کاستی وجود ندارد. حتی اگر مثل دفعه قبل، موج گسترده ای داشته باشیم، می توانیم بهترین خدمات را به مردم ارائه کنیم.

ماموریت اورژانس تهران روزانه به 5 هزار مورد رسید

رییس اورژانس تهران بیان نمود: ماموریت روزانه اورژانس تهران تا پنج هزار مورد نیز رسید و بیشتر افراد از سالمندان بوده و موارد محدودی از بچه ها وجود داشت.

وی ادامه داد: بیشتر افرادی که منتقل شدند با میانگین سنی بیش از 60 سال بودند.

بازرسی از آمبولانس های خصوصی

صابریان گفت: جابه جایی های غیراصولی توسط یک مرکز آمبولانس خصوصی در ابتدای شیوع کرونا اجرا شده بود. بازرس ها به صورت مداوم از آمبولانس های خصوصی بازرسی می نمایند.

کیفیت تجهیزات اورژانس

رییس اورژانس تهران بیان نمود: کیفیت تجهیزات هیچ قسمت از وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی با اورژانس برابری نمی کند. زیرا تجهیزات اورژانس را با بالاترین کیفیت انتخاب کردیم تا هم پرسنل دچار مسئله ای نشده و هم برای بیماران مسئله ای پیش نیاید. به هر حال خدمات اورژانس، مرگ و زندگی است و نمی توانیم از کیفیت چشم پوشی کنیم.

زمان رسیدن به بالین بیمار در تهران

وی بیان نمود: در حال حاضر به یاری موتورلانس ها ماموریت های اورژانس تهران به خوبی انجام می گردد و زمان رسیدن بر بالین بیمار تقریبا همان 14 تا 16 دقیقه بوده و تغییری ننموده است.

تجهیزات بیش از 50 درصد آمبولانس ها به روز است

صابریان گفت: در اورژانس تفاوتی ندارد که فرد دچار حادثه یا بیماری شده یا چه شرایطی دارد. بالای 50 درصد آمبولانس ها شرایط خوب و ویژه ای دارد و تجهیزات آن به روز است.

آخرین شرایط رییس سازمان اورژانس

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین شرایط رییس سازمان اورژانس کشور که به ویروس کرونا مبتلا شده بود، اظهار کرد: خوشبختانه دکتر کولیوند بیماری را پشت سر گذاشته و شرایط بهتری دارد و به زودی سر کار حاضر می شوند.

افزایش حوادث ترافیکی با افزایش ترافیک

رییس اورژانس تهران گفت: با توجه به ترافیک موجود در سطح شهر، حوادث ترافیکی هم افزایش یافته است. هر شخصی که با اورژانس تماس بگیرد، تریاژ شده و اگر نیاز به آمبولانس داشته باشد، آمبولانس برای او ارسال می گردد.

افزایش هزینه های اورژانس در شرایط کرونا

صابریان در پاسخ به سوالی درباره افزایش هزینه های اورژانس تهران در زمان شیوع کرونا بیان نمود: آمبولانس مخصوص بیماران کرونایی در اورژانس تهران و کل کشور در نظر گرفته شد. پرسنل این آمبولانس ها به امکانات و تجهیزات خاصی نیاز داشتند. این موضوع باعث شد که مبلغ ماموریت ها بالاتر برود. با توجه به استفاده از امکانات حفاظتی، حجم ریالی ماموریت ها برای کرونا افزایش یافت. هزینه های ماموریت های اورژانس تهران بین 30 تا 40 درصد افزایش یافته است.

برانکاردهای مخصوص حمل بیماران کرونایی

صابریان در پاسخ به سوالی درباره استفاده از برانکاردهای مخصوص حمل بیماران کرونایی گفت: برانکاردها در ابتدای شیوع کرونا به دست ما نرسیده بود، اما در حال حاضر خریداری شده و در اورژانس تهران از این برانکاردها استفاده می کنیم و باید مدتی بگذرد تا تاثیر آن را آنالیز کنیم.

علت بدحال تر شدن بیماران کرونایی در تهران

رییس اورژانس تهران در پاسخ به سوالی درباره علت بدحال تر شدن بیماران کرونایی در تهران بیان نمود: افراد در قرنطینه خانگی می مانند و آن شرایط را حفظ می نمایند. وقتی بدحال شده و احساس نیاز می نمایند، دیگر به اقدامات خاصی نیاز دارند. این نشان می دهد که مردم فقط در شرایط اورژانسی به بیمارستان ها مراجعه می نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 163

به "خبرنگاران تعداد بیماران بدحال کرونایی در تهران افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تعداد بیماران بدحال کرونایی در تهران افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید