خبرنگاران زنگ کتابخوانی در کل ایران نواخته می گردد

به گزارش چای قند پهلو، تهران- خبرنگاران- مدیر کمیته هماهنگی سازمان ها، نهادها و استان های هفته کتاب گفت: به رغم این که فعالیت های اجتماعی محدود است؛ در پی این هستیم که تمام ایران به رنگ هفته کتاب درآید و زنگ کتاب و کتابخوانی در کل ایران نواخته گردد.

خبرنگاران زنگ کتابخوانی در کل ایران نواخته می گردد

حسین صفری گفت: سال جاری با توجه به وجود بیماری کرونا به طور طبیعی بخشی از فعالیت ها در حوزه سازمان ها، نهادها، استان ها و به طور کلی مجموعه ها و نمایشگاه ها به صورت مجازی برگزار می گردد.

معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اضافه نمود: به محض این که از سوی مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر هفته کتاب ابلاغیه صادر شد آغاز به برنامه ریزی نموده و مکاتباتی را با ادارات کل استان ها انجام دادیم. حتی اروند، کیش، جنوب کرمان، سازمان ها و نهادهای همکار که حدود 152 سازمان را شامل می گردد را رصد و شناسایی نموده و با آن ها مکاتبه کردیم و برنامه های مورد نظرشان در هفته کتاب را درخواست کردیم.

وی اضافه نمود: نگاه ما این است که در هفته کتاب کل ایران رنگ این هفته را بگیرد. به رغم این که فعالیت های اجتماعی مان محدود است در پی این هستیم که تمام ایران به رنگ هفته کتاب درآید و زنگ کتاب و کتابخوانی در کل ایران نواخته گردد. بر این اساس برای اولین بار با کل وزرا، ستاد کل نیروهای مسلح و شهردار تهران مکاتبه ای از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد؛ البته در کنار این کار با سازمان ها و مجموعه های متعددی که برنامه داشتند نیز مکاتبه صورت گرفت.

مدیر کمیته هماهنگی سازمان ها، نهادها و استان های هفته کتاب گفت: نکته جالب توجه اینکه بیست وهشت دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران تاثیر خود را گذاشته است و بسیاری سازمان ها سال جاری زودتر از ما سراغ این هفته رفته و به فراخور شرایط امروز که فعالیت ها بیشتر مجازی است نشست ها و گفت وگوهایی را برای هفته کتاب مفصل برنامه ریزی کردند.

با توجه به این که ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها سرفصل هایی برای اجرای بخش هایی در هفته کتاب دارند، سال جاری بلااستثنا همه سازمان ها و نهادها دارای برنامه بوده و پیشگام هستند. فکر می کنم در این دوره از هفته کتاب شاهد برگزاری پررنگ تر و بیشترتر برنامه هایی در سازمان ها، نهادها و مناطق مختلف کشور هستیم که البته این امر نیز کوشش بیست وهشت دوره گذشته هفته کتاب است.

صفری ادامه داد: واقعیت این است که اگر چه بیماری کرونا محدودیت هایی را ایجاد کرد اما سبب ساز اتفاقات خوبی نیز بود که یکی همین توجه بیشتر به فضای مجازی و موضوع اطلاع رسانی است. یکی از موارد مهم در اطلاع رسانی همین مکاتباتی را شامل می گردد که شاید برای ما عادی است اما وقتی با وزیر و مقام عالی یک مجموعه مکاتبه می کنیم تا سلسله مراتب پایین تر نیز به آن امر توجه نموده و در هفته کتاب حداقل این زنگ کتاب در وزارت خانه ها زده می گردد.

وی در ادامه بیان نمود: بر همین اساس برنامه های خوبی را از وزارتخانه ها داشتیم، با انجمن های صنفی ناشران و ویراستاران تا انجمن کودک و انجمن آموزشی و دانشگاهی، و درواقع با حوزه نشر و کسانی که به نوعی با این حوزه در ارتباط اند مکاتباتی را انجام دادیم و بسیاری از برنامه هایشان نیز اخذ شده است. برنامه هایی را که خودشان به تنهایی نمی توانند برگزار نمایند و قابل مشارکت است با حمایت معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، و به گونه ای با همکاری هم برنامه را تدوین و تببین می کنیم تا هم بتوانیم مشارکت داشته باشیم و هم آن برنامه ها بر اساس محورها و شعار هفته کتاب صورت پذیرد.

مدیر کمیته هماهنگی سازمان ها، نهادها و استان های هفته کتاب گفت: با توجه به شعار بیست وهشتمین دوره هفته کتاب، دانایی؛ مانایی به نظر من نقش همدم بودن کتاب در این روزها و موضوع فضای مجازی در این ایام پررنگ تر شد. در این صورت اطلاع رسانی قوی تری نیز انجام می گردد. شاید اگر کار فیزیکی داشتیم درگیر اجتماعات شده و از فضای مجازی غافل می شدیم ولی در حال حاضر چون پایه کار را بر فضای مجازی گذاشته ایم برنامه های مفصلی با موضوع فضای مجازی سمت ما آمده و از بیست وچهارم تا سی ام آبان ماه عملی می گردد.

وی درباره نحوه اجرای برنامه در استان های مختلف بیان نمود: استان هایی که کمتر درگیر این بیماری هستند به صورت محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان برگزاری بعضی برنامه ها به صورت حضوری را نیز فراهم نموده اند. از آنجایی که در صدد هستیم افتتاحیه هفته کتاب را در استان فارس پایتخت کتاب برگزار کنیم، احتمالا در این شهر نیز برنامه ای ویژه داشته باشیم ولی عمده فعالیت استان ها بر بستر فضای مجازی است؛ از نشست های مختلف نقد و قصه گویی تا برنامه های رونمایی کتاب و رفتن خدمت نویسندگان و پیشکسوتان نشر از دیگر برنامه های استان ها و سازمان های سراسر کشور است.

وی اضافه نمود: همچنین بناست تا بتوانیم در این ایام سایت اهدای کتاب را فعال نموده و هم اهدا دهنده داشته باشیم و هم اهدا گیرنده. امیدواریم بتوانیم این کار را بسط دهیم؛ بخش توزیع معاونت اقتصاد و فرهنگ نیز این کار را پیگیری نموده و آغاز می کنیم؛ اگرچه در طول سال به طور مرتب این فعالیت ها انجام می گردد.

هفته کتاب را برای ایران دیدیم و تنها این هفته را معطوف به پایتخت ننموده ایم؛ همچنین تمرکز بیشتر را بر سازمان ها، استان ها و نهادها گذاشتیم و آنها نیز از پیش برای هفته کتاب برنامه داشتند.

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 24 تا 30 آبان 1399 با شعار دانایی؛ مانایی برگزار می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 480

به "خبرنگاران زنگ کتابخوانی در کل ایران نواخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زنگ کتابخوانی در کل ایران نواخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید