ملاقات رحمان با وزرای خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی

به گزارش چای قند پهلو، رئیس جمهور تاجیکستان با وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در شهر دوشنبه ملاقات و گفت وگو کرد.

ملاقات رحمان با وزرای خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان با روسای هیات های کشورهای شرکت کننده در نشست شورای وزرای امور خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی دیدار کرد.

طرفین در خصوص اجرای تصمیمات جلسه شورای امنیت جمعی و اولویت های طرف تاجیکی به عنوان رئیس موقت در این سازمان بحث و گفتگو کردند.

در این راستا، به نشست شورای وزرای دفاع و کمیته دبیران شورای امنیت کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی که ماه آوریل امسال در شهر دوشنبه برگزار شده است، اشاره شد.

رحمان تاکید نمود که تاجیکستان در دوره ریاست خود در سازمان پیمان امنیت جمعی مطابق با اولویت های معین شده، با حمایت کشورهای عضو به طور موثر وظایف ریاست خود را انجام می دهد.

تاکید شد که فعالیت های دوره گذشته سازمان باید به طور جامع مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و استراتژی توسعه سازمان پیمان امنیت جمعی تا سال 2025 با در نظر دریافت اولویت های آینده تدوین گردد.

در جریان این دیدار همکاری کشورها در چارچوب پیمان امنیتی جمعی، تامین امنیت منطقه، پیاده سازی برنامه های سازمان برای تقویت ظرفیت مرزهای تاجیکستان و افغانستان، مبارزه مشترک با تهدید و خطرات جامعه جهانی، تروریسم و افراط گرایی، جرایم سازمان یافته فراملی و قاچاق مواد مخدر آنالیز شدند.

در انتها این دیدار رئیس جمهور تاجیکستان برای اعضای شورای وزرای امور خارجه کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی آرزوی موفقیت کرد و ابراز امیدواری کرد که نتایج نشست امروز در رسیدن به اهداف پیش رو مثمر ثمر باشد.

سازمان پیمان امنیت جمعی در سال 1992 و با مشارکت کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان تشکیل شد.

اهداف تشکیل این سازمان، محدود کردن زمینه گسترش ناتو و نفوذ آمریکا در حوزه کشورهای همسایه است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کاهش توان سیاسی، مالی و نظامی فدراسیون روسیه به منظور متحد نگهداشتن کشورهای عضو اتحاد و بالا بردن ظرفیت های نظامی و سیاسی آنها ایجاد شده است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 818

به "ملاقات رحمان با وزرای خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات رحمان با وزرای خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید