رئیس شورای اروپا: همه گزینه ها علیه ترکیه روی میز است

به گزارش چای قند پهلو، رئیس شورای اروپا با تهدید ترکیه مبنی بر اینکه همه گزینه ها علیه این کشور روی میز است، گفت از هر چیزی که بتوانند برای تغییر رفتار آنکارا استفاده می نمایند.

رئیس شورای اروپا: همه گزینه ها علیه ترکیه روی میز است

بهترین تجربه سفر را با تورهای زمستانی ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در ادامه تنش های کشورهای اروپایی با دولت ترکیه بر سر مسائل دوجانبه مختلف، چارلز میشل رئیس شورای اروپا از روی میز بودن همه گزینه ها علیه آنکارا اطلاع داد.

میشل روز شنبه در مصاحبه با روزنامه یونانی کاثیمِرینی با ابراز نگرانی از تمایلات و نیات ترکیه، گفت اتحادیه اروپا آماده است از تمام ابزارهایی که در اختیار دارد برای تغییر رفتار آنکارا استفاده کند.

وی ضمن اشاره به اعلام موضع محکم 27 کشور اتحادیه اروپا به ترکیه، شرح داد: ما پیغام واضحی فرستادیم، اینکه برای داشتن دستورکاری مثبت تر آماده هستیم، اما این حالت ما مشروط، متناسب و برگشت پذیر است.

رئیس شورای اروپا ادامه داد که موضع مثبت کشورهای اروپایی در قبال ترکیه، به حصول پیشرفت در عرصه میدانی - مخصوصا در روابط ترکیه با یونان و قبرس - و بعلاوه رفتار ترکیه مشروط کرد.

به نوشته کاثیمرینی، میشل در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی موقت از تغییر سیاست های ترکیه به جهت مطلوب اروپا هم توضیح داد که فعلا این ارزیابی را تا خاتمه ماه ژوئن انجام نمی دهد اما در گذشته شاهد آن بودیم که یک قدم در جهت درست و دو قدم در جهت اشتباه برداشته اند.

وی با بیان اینکه ترکیه همسایه اروپا و عضوی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است، اضافه کرد: اما ضروری است که اتحادیه اروپا رویکردی مثبت تر در قبال منافع مشترک کشورهای اروپایی از جمله لیبی، سوریه و قفقاز اتخاذ کند.

این مقام اروپایی در خاتمه تاکید نمود که اقدامات و مواضع ترکیه در گذشته درخصوص بحران های مذکور، با منافع اتحادیه اروپا در تضاد بوده است.

اواسط فروردین ماه بود که میشل و اورسولا ون درلین رئیس کمیسیون اروپا طی سفر به ترکیه، با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور ملاقات نموده و درباره مسائل دوجانبه از جمله تنش زدایی در شرق مدیترانه و بعلاوه ابعاد عضویت کامل این کشور در اتحادیه اروپا صحبت کردند.

در ماه های گذشته اقدامات اکتشافی ترکیه در شرق دریایی مدیترانه به تشدید تنش ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است. یونان و قبرس به همراه بعضی کشورهای اروپایی می گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده اند. ترکیه اما اعلام نموده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

با این حال اردوغان در پیغامی به مناسبت روز اروپا به مسئولان اتحادیه این قاره، وجود این کشور در اتحادیه اروپا را برای بازگشت قدرت به این قاره لازم دانسته و خواهان تغییر ساختار این اتحادیه شد. (جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 887

به "رئیس شورای اروپا: همه گزینه ها علیه ترکیه روی میز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس شورای اروپا: همه گزینه ها علیه ترکیه روی میز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید