رباتی که در یک دقیقه خودش را ترمیم می کند!

به گزارش چای قند پهلو، ربات های نرم توانایی تغییر ساختار خود را دارند، اما به دلیل موادی که با آن ساخته شده اند، می توانند به راحتی آسیب ببینند. اما اخیرا مهندسان دانشگاه کرنل نیویورک، ربات نرمی را ساختند که پس از تشخیص آسیب یا جراحت، توانایی بهبود خود را دارد.

رباتی که در یک دقیقه خودش را ترمیم می کند!

به گزارش ایسنا، این تیم به رهبری راب شپرد، دانشیار مهندسی مکانیک و هوافضا در مهندسی دانشگاه کرنل، می خواستند رباتی بسازند که بتواند آسیب را با استفاده از حسگر های نوری و مواد کامپوزیتی تشخیص دهد. آن ها حسگر ها و مواد را با هم ترکیب کردند تا ربات نرم خودترمیم شونده را بسازند.

محققان این ربات نرم را به گونه ای ساخته اند که حتی اگر آسیب دیده باشد، بتواند مدت بیشتری کار کند. شپرد گفت: آزمایشگاه ما همیشه در تلاش است تا ربات ها را بادوام تر و چابک تر بسازد تا آن ها بتوانند طولانی تر کار کنند و قابلیت های بیشتری داشته باشند.

موضوع این است که اگر ربات ها را مجبور کنید برای مدت طولانی کار کنند، آسیب زیادی به آن ها وارد می شود؛ بنابراین چگونه می توانیم به آن ها اجازه دهیم که این آسیب را تعمیر یا با آن مقابله کنند؟

شپرد و تیمش خاطرنشان کردند که ربات ابتدا باید تشخیص دهد که آسیبی وجود دارد تا بداند که نیاز به تعمیر دارد. آن ها از حسگر های فیبر نوری قابل کشش آزمایشگاه رباتیک ارگانیک خود برای ساخت ربات های نرم و سایر قطعات ضروری استفاده کردند. حسگر ها به روش های مختلفی از جمله در طراحی پوسته قابل کشش استفاده شده اند.

نور های ال ای دی از طریق یک موجبر نوری، (ساختاری برای هدایت نور) ارسال می شوند. سپس، یک فتودیود تغییرات در شدت این پرتو را تشخیص می دهد تا تعیین کند که چه زمانی این ماده تغییر شکل داده یا آسیب دیده است. موجبر ها حتی اگر سوراخ یا بریده شده باشند، همچنان می توانند نور را از خود عبور دهند.

این تیم تحقیقاتی حسگر ها را با یک الاستومر اوره پلی یورتان ترکیب کرد. ادغام این مواد با هم به توسعه SHeaLDS منجر شد. SHeaLDS یک راهنمای نوری خودترمیم شونده برای حسگر پویا است.

SHeaLDS در برابر آسیب مقاوم است و می تواند از بریدگی ها بدون دخالت خارجی خود ترمیم شود. محققان SHeaLDS را در یک ربات نرم نصب کردند تا نحوه عملکرد آن را نشان دهند. این ربات شبیه یک ستاره دریایی چهار پا بود و کنترل بازخورد نیز در آن نصب شده بود.

محققان یکی از پا های ربات را 6 بار سوراخ کردند که هر بار توانست آسیب را تشخیص دهد و خود را ترمیم کند. فقط یک دقیقه طول کشید تا ربات خودش را ترمیم کند. همچنین می توانست راه رفتن خود را به طور اتوماتیک پس از احساس آسیب تطبیق دهد.

اگرچه این ربات بادوام است، اما کاملاً نشکن نیست. شپرد گفت: آن ها خواصی مشابه جسم انسان دارند. شما در اثر سوختن یا چیز هایی که اسید یا گرما دارند، خوب نمی شوید، زیرا این خواص شیمیایی را تغییر می دهد. اما ما می توانیم کار خوبی برای بهبودی بریدگی ها انجام دهیم.

آن ها امیدوارند که ربات در آینده دارای توانایی های خود درمانی باشد، اما بتواند وظایف بیشتری را نیز انجام دهد. در نهایت، آن ها رباتی بسیار بادوام خواهند ساخت که دارای پوست خودترمیم شونده است، اما از همان پوست برای احساس محیط اطراف خود استفاده می کند تا بتواند کار های بیشتری را انجام دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آذر 1401 بروزرسانی: 20 آذر 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1343

به "رباتی که در یک دقیقه خودش را ترمیم می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباتی که در یک دقیقه خودش را ترمیم می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید