زمان 40ساله برای ریشه کنی کرونا!

به گزارش چای قند پهلو، ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که 30 سال قبل در حالی خبر ریشه کنی بیماری آبله اعلام شد که همه جهان در این زمینه اقدام کردند، گفت: برای ریشه کنی ویروس کرونا به زمان 30 تا 40 ساله احتیاج است و امید می رود همانند ویروس H1N1 داروی اختصاصی برای کرونا ویروس در آینده معرفی گردد.

زمان 40ساله برای ریشه کنی کرونا!

به گزارش خبرنگاران، دکتر حسین کیوانی، استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران در تبادل نظر با ایسنا با بیان اینکه جهش های ویروسی غیر طبیعی نیستند، گفت: جهش در ویروس ها ایجاد می گردد و این امر نیز در ویرس کرونا رخ می دهد، ولی این جهش ها در برخی از ویروس ها کمتر و در برخی دیگر از ویروس ها بیشتر است.

وی ادامه داد: در برخی از جهش های ویروسی که در برخی از جوامع ماندگار می گردد، ممکن است ویروس خصوصیاتی را پیدا نموده باشد مثلا قدرت سرایت آن بیشتر شده باشد که این امر به دلیل آن است که ویروس راحت تر به سطح سلول بچسبد و یا بیماری زایی آن بیشتر گردد.

کیوانی با تاکید بر اینکه این موارد، پدیده ای است که برای ویروس ها رخ می دهد، اظهار کرد: از آنجایی که در سال های اخیر جهان بر روی ویروس کرونا تمرکز نموده است، در زمینه جهش های این ویروس عظیم نمایی شده و تصور می گردد اتفاق جدیدی اتفاق افتاده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به برخی از تصورات در زمینه خطرناک شدن ویروس با جهش آن، با تاکید بر اینکه ویروس با جهش هایی که دارد، خطرناک تر نمی گردد، یادآور شد: جهش به صورت یک امر طبیعی در همه موجودات رخ می دهد، ولی از آنجایی که تکثیر ویروس ها بسیار زیاد است، ممکن است از یک ویروسی که وارد بدن می گردد، چند میلیارد ویروس فراوری گردد، از این رو طبیعتا جهش های آن نیز بیشتر خواهد شد.

وی تفاوت ویروس ها را در قدرت بیماری زایی و قدرت سرایت آنها دانست و خاطر نشان کرد: در نهایت این ویروس به سمت کاهش قدرت بیماری زایی به پیش می رود، در غیر این صورت اگر ویروسی همه افراد جامعه را از بین ببرد، بقای ویروس ها نیز زیر سوال خواهد رفت. ویروس ها نیز همانند انسان ها که برای بقای خود کوشش می کنیم، برای آنکه بقای خود را حفظ نمایند، در کوشش هستند.

کیوانی با تاکید بر اینکه ما باید بپذیریم که ویروس یک موجود زنده است و برای بقای خود کوشش می نماید، گفت: بر این اساس این ویروس برای بقای خود یا افراد بیشتری را آلوده می نماید، یا جهش هایی در ویروس کرونا رخ می دهد که افراد بیشتری مبتلا شوند و یا شاید یک روزی به صورت مزمن در برخی از نواحی که ما به آنها مخزن می گوییم، باقی بمانند و یا شاید در حیوانات خانگی ماندگار شوند.

این محقق حوزه ویروس شناسی با بیان اینکه ویروس کرونا همانند اجداد خود برای بقا هر اقدامی را انجام خواهد داد، افزود: من موضوع جهش های ویروسی را تنها در رسانه ها مشاهده می کنم، وگرنه ویروس شناسان و زیست شناسان می دانند که جهش های ویروسی روال طبیعی حیات ویروس ها و همه موجودات است.

آیا می گردد به ریشه کنی کرونا امیدوار بود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد امکان ریشه کنی ویروس کرونا، شرح داد: برای مهار ویروس کرونا، در برهه ای این ویروس کنترل می گردد تا موارد جدید ابتلا به آن کاهش یابد و یا در برخی موارد اقدام به ریشه کنی می گردد. برای ریشه کنی ویروس کرونا 30 تا 40 سال زمان احتیاج است تا این ویروس ریشه کن گردد.

کیوانی با طرح این سوال که آیا ریشه کنی این ویروس اقدام صحیحی است یا خیر، ادامه داد: برای ریشه کنی بیماری آبله که 30 سال قبل اعلام شد این بیماری ریشه کن شده است، همه جهان اقدام کردند، ضمن آنکه ویروس آبله تغییرات زیادی نداشت، چون ماده ژنتیکی آن از نوع DNA است؛ ولی ویروس هایی که ماده ژنتیکی آنها RNA هستند، تغییراتشان زیاد است، از این رو به نظر می رسد که نمی توان امیدی به ریشه کن شدن ویروس کرونا داشت، ولی می توان آن را کنترل کرد تا همه گیری آن کاهش یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که کنترل ویروس کرونا با واکسیناسیون صورت گیرد و یادآور شد: مهار ویروس با واکسیناسیون صد درصد نیست؛ چرا که ممکن است با تزریق واکسن، فرد مجددا مبتلا گردد، به ویژه واکسن هایی که حاوی پروتئین سطحی و شاخک ویروس مانند واکسن امریکایی و انگلیسی هستند.

کیوانی با بیان اینکه حتی این احتمال وجود دارد که افرادی که واکسن دریافت می نمایند در مواجهه با ویروس وحشی تر در آینده عوارض بیشتری در آنها ایجاد گردد، یادآور شد: ولی این امر مانع از عدم اجرای واکسیناسیون نیست و باید واکسیناسیون انجام گردد.

این محقق ویروس شناس، بهترین واکسن را، واکسنی دانست که از سوش ها و واریانت هایی گرفته شده باشد که در آن جامعه در حال چرخش است، در غیر این صورت واکسن کشوری در کشور دیگر اثرگذاری ندارد، ضمن آنکه کشورها از این طریق می توانند امیدوار باشند که در آینده با جهش هایی که در این ویروس ایجاد می گردد، متناسب با آن، واکسن جدیدی را فراوری نمایند.

مصونیت 70 درصدی بعد از واکسیناسیون

این استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران، به جهش های ویروسی و فراوری واکسن اشاره و خاطر نشان کرد: در حال حاضر و با توجه به جهش ویروس کرونا، واکسن های فراوری شده احتمالا مصونیت 60 تا 70 درصدی در بدن ایجاد می نمایند، ولی اینکه ماندگاری واکسن در بدن به چه میزان است، نمی توان چیزی بیان کرد و امیدهایی برای ماندگاری این واکسن در بدن به مدت دو سال وجود دارد، مشروط بر آنکه تشدید شدن بیماری بعد از واکسیناسیون ایجاد نگردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه اگر داروی ضد کرونا معرفی گردد و عوارض جانبی نداشته باشد، شاید دیگر احتیاجی به واکسیناسیون نباشد، اظهار کرد: نمونه آن آنفلوآنزای خوکی H1N1 است که داروی اوسلتامیویر (Oseltamivir) برای درمان مبتلایان به این ویروس تجویز می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 753

به "زمان 40ساله برای ریشه کنی کرونا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان 40ساله برای ریشه کنی کرونا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید