اعمال جراحی زیبایی در دوران کرونا؛ آری یا خیر؟

به گزارش چای قند پهلو، عضو هیئت مدیره انجمن گوش و حلق و بینی کشور با اشاره به محدودیت موجود در انجام اعمال جراحی به دلیل شیوع کرونا، گفت: گاهی اوقات اعمالی که با نام جراحی زیبایی شناخته می شود صرفا عمل زیبایی نیست؛ محدودیت هایی که از سوی وزارت بهداشت مشخص شده بیشتر برای بیمارستان ها است تا بتوانند از ظرفیت هایشان بیشتر در جهت موارد ضروری و درمانی استفاده کنند و بتوانند جوابگوی نیاز جامعه و بیماران مبتلا به کرونا باشند.

اعمال جراحی زیبایی در دوران کرونا؛ آری یا خیر؟

دکتر ابراهیم رزم پا در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه تخلف در اعمال جراحی زیبایی و انجام این اعمال در شرایط زیر زمینی و غیر بهداشتی حتی پیش از شیوع کرونا نیز رواج داشته است، گفت: در محدودیت های کرونا نیز صحبت هایی از انجام اعمال جراحی در شرایط نامناسب به گوش می رسد که البته گمان می کنم بیشتر در حد صحبت باشد، زیرا وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی بر این موارد حساسیت بالایی دارند و با مراکز و افراد متخلف به شدت برخورد خواهند کرد.

وی با تاکید بر لزوم برخورد با افراد متخلف، اضافه نمود: جدا از بحث غیر قانونی بودن برخی اعمال، انجام آنها در شرایطی که بهداشت به شکل کامل رعایت نشود، موجب به خطر انداختن سلامت افراد و اشاعه بیماری ها خواهد شد. گزارش هایی به انجمن می رسد که عمل جراحی حتی در مراکز مجاز اجرا شده است اما عمل را یک تکنیسین یا دستیار انجام داده؛ البته این موضوعات علنی نیست. مداخله افراد غیر پزشک در کار پزشکی غیر قانونی است که نمی توان منکر وجود چنین مواردی بود.

رزم پا ادامه داد: با برخوردهایی که از سوی مراکز ذی صلاح انجام می شود طی چند ماه اخیر متوجه شدیم برخی از این مراکز اخطار دریافت کردند و حتی تعطیل شده اند. احراز شرایط تخلف در اعمال جراحی از سوی بازرسانی که وزارت بهداشت به صورت سر زده به مراکز اعزام می کنند، انجام می شود. این در حالی است که نباید فراموش کنیم در بیمارستان ها و مراکز جراحی محدود مسئولین فنی مرکز در مقابل انجام اعمال جراحی توسط افراد فاقد صلاحت مسئول اند و در صورت لزوم باید پاسخگو باشند.

نایب رئیس انجمن راینولوژی ایران شرح داد: انجام غیر قانونی اعمال جراحی زیبایی از چند جنبه مسائلی ایجاد می کند. اولین وجه آن افزایش واسطه گری و دلال بازی است که افراد غیر پزشکی که در امور پزشکی دخالت می کنند، باند بازی هایی انجام می دهند و خود را جای پزشک معرفی می کنند. این در حالی است که بخشی از ایراد نیز متوجه متقاضی عمل جراحی است که بدون تحقیق کافی اختیار خودشان را به دست افراد فاقد صلاحیتی می دهند که تنها هزینه کمتر دریافت می کردند. پس از آنکه برای متقاضی محرز شد شخصی که به او مراجعه کرده تا عمل جراحی را برایش انجام دهد، پزشک است، گام بعدی این است که مطمئن شوند پزشک صلاحیت، تخصص و مجوز عملی که قرار است انجام شود را داشته باشد. احراز هویت و شرایط پزشک و همچنین مرکزی که برای انجام عمل جراحی معرفی می کند به راحتی از طریق سازمان نظام پزشکی قابل تحقیق است.

وی با بیان اینکه برخی اعمال جراحی در دسته ضروری ها و برخی در دسته غیر ضروری ها جا می گیرد، تاکید کرد: آنچه که وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی در بحران کرونا بر آن تاکید داشتند، انجام اعمال جراحی غیر ضروری است. گاهی اوقات اعمالی که با نام جراحی زیبایی شناخته می شود صرفا عمل زیبایی نیست، به عنوان مثال شخصی که مشکل تنفسی دارد، اما همزمان با انجام عمل برای رفع آن مشکل، تصمیم به جراحی زیبایی هم می گیرد. این اعمال اگر با رعایت موازین علمی و بهداشتی انجام شود مسئله ای ایجاد نخواهد کرد. محدودیت هایی که از سوی وزارت بهداشت تعیین شده بیشتر برای بیمارستان ها است تا بتوانند از ظرفیت هایشان بیشتر در جهت موارد ضروری و درمانی استفاده کنند و بتوانند پاسخگوی نیاز جامعه و بیماران مبتلا به کرونا باشند.

این استاد دانشگاه، ادامه داد: مراکز جراحی محدود معمولا برای ارائه خدمات بیماران کرونا استفاده نمی شوند. اینکه این مراکز در شرایط فعلی اندکی آزادتر گذاشته شده اند به این علت است که این مراکز تعداد زیادی پرسنل دارند که زندگی آنها از کار در این مراکز می گذرد و اکر مراکز تعطیل شوند، تعداد زیادی دچار مسائل معیشتی می شوند. بنابراین اجازه داده شده تا برخی اعمال جراحی با رعایت موازین بهداشتی در این مراکز انجام شود. البته همکاران ما نیز با بیمار صحبت می کنند که اگر امکانش وجود داشت عمل جراحی را به تعویق بیندازند تا در شرایط متاسب تری انجام شود. بر اساس بخش نامه وزارت بهداشت اعمال جراحی به شکل قطعی شامل ممنوعیت نشدند، البته این نکته هم مهم است که بنابر شرایط شیوع کرونا در هر شهر یا شهرستان ممنوعیت هایی در نظر گرفته شده که شامل همه کشور هم نخواهد شد و به شکل منطقه ای در مورد آن تصمیم گیری می شود. فلذا ممنوعیت اعمال جراحی در همه جا و برای همه اعمال نیست.

وی اضافه نمود: در مراکزی که اعمال جراحی انجام می شود، پرسنل به شکل دوره ای آزمایش می دهند و اگر شکی بر ناقل بودن بیماری باشد از ورودشان به بیمارستان جلوگیری می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 330

به "اعمال جراحی زیبایی در دوران کرونا؛ آری یا خیر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعمال جراحی زیبایی در دوران کرونا؛ آری یا خیر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید