شکنجه و نقض گسترده حقوق بشر در امارات، زنان قربانیان اصلی تهدید به قتل و تجاوز

به گزارش چای قند پهلو، گزارش های حقوق بشری با برملا کردن چهره واقعی حکومت امارات، از شکنجه و نقص حقوق بشر در این کشور خبر می دهند.

شکنجه و نقض گسترده حقوق بشر در امارات، زنان قربانیان اصلی تهدید به قتل و تجاوز

به گزارش گروه بین الملل چای قند پهلو، سایت الخلیج آنلاین در گزارشی به بررسی شرایط حقوق بشر امارات پرداخت و نوشت: در تصویری کاملا مغایر با مواضع و برنامه های اعلام شده امارات و اقدام این کشور در ایجاد وزارت خوشبختی برای خوشبخت کردن مردم، گزارش های بین المللی از نقض گسترده و هولناک حقوق بشر توسط مسئولان اماراتی حکایت دارد.

علاوه بر گزارش های حقوق بشری و مطبوعاتی درباره نقض هولناک حقوق بشر در زندان های امارات، گزارش وزارت خارجه آمریکا به عنوان دوست و همپیمان امارات نیز یازدهم ماه جاری میلادی از نقض شدید حقوق شهروندان اماراتی از سوی مسئولان این کشور سخن گفت.

این گزارش به شرایط زندان های امارات اشاره و تاکید کرد: ادعاهایی درباره شکنجه زندانیان در دوره بازداشت آنها از سوی کارمندان دولتی امارات وجود دارد.

برخی تحلیلگران معتقدند که نقض حقوق بشر در امارات تا اندازه ای زیاد شده که آمریکا به عنوان دوست امارات نیز نتوانسته در قبال آن سکوت کند و در برابر افکار عمومی بر آن سرپوش بگذارد.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنین آمده است: کارشناسان و بازداشت شدگان سابق، دولت امارات را به ضرب و شتم زندانیان و تهدید آنها به قتل و تجاوز متهم می کنند.

این گزارش اضافه نموده است: امارات به زندانی کردن خلیفه الربیعه و احمد الملا بعد از سپری شدن دوره زندان آنها ادامه می دهد و احمد منصور نیز مدعی است که در زندان الصدر ابوظبی بدون برخورداری از تخت یا دسترسی به آب به صورت انفرادی در بازداشت به سر می برد.

محاکمه های ظالمانه

روزهای سیزدهم و چهاردهم ماه نوامبر سال 2019 میلادی، دبی شاهد برگزاری دومین اجلاس جهانی تسامح زیر نظر محمد بن راشد آل مکتوم نخست وزیر امارات و حاکم دبی بود. این اجلاس بخشی از تلاش های امارات برای معرفی خود به عنوان پایتخت جهانی تسامح بود.

اما در همان تاریخ، سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش خود امارات را متهم به زندانی کردن فعالان و حقوقدانان بعد از برگزاری محاکمه های ظالمانه کرد.

در گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر آمده: امارات دومین اجلاس جهانی تسامح را برگزار می کند؛ درحالی که بسیاری از فعالان، احکام طولانی مدت زندان را در پی محاکمه های ظالمانه سپری می کنند.

این گزارش اضافه نمود: مسئولان اماراتی از سال 2011 میلادی حملات مداومی را علیه آزادی بیان و تشکیل جمعیت ها به راه انداخته و در جریان آن، از احکام مبهم و تفسیرهای سست از قانون مجازات ها و سایر قوانین این کشور بهره جسته اند تا منتقدان مسالمت جو و مخالفان سیاسی و فعالان حقوق بشری را زندانی کنند.

محمد منصور فعال حقوق بشری و دارنده جایزه جهانی و عضو کمیته مشورتی خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده بان حقوق بشر و محمد الرکن استاد دانشگاه و وکیل و ناصر بن غیث از دانشگاهیان برجسته از جمله بازداشت شدگان هستند.

اوایل سال گذشته بود که حمد الشامسی از شخصیت های مخالف و فعال اماراتی مقیم ترکیه اسامی و تصاویر تعدادی از بازداشت شدگان در زندان های امارات را که چندین سال از بازداشت آنها می گذرد، فاش کرد.

الشامسی در مجموعه توییتی اسامی و تصاویر 28 فرد بازداشت شده در زندان های امارات و اتهام های وارده به آنها و محل های نگهداری آنها را در کنار احکام صادره علیه آنها منتشر کرد.

این توییت ها نشان می دهد که بیشتر بازداشت شدگان به اتهام وابستگی به جمعیت الاصلاح امارات به زندان از سه تا 10 سال محکوم شده اند. این جمعیت در سال 1974 تاسیس شد و مقر خود را راس الخیمه تعیین کرد.

براساس این توییت ها، مسئولان سابق دولتی و استادان دانشگاهی و حقوقدانان و اصحاب رسانه و فعالان تشکل های مردم نهاد از جمله این بازداشت شدگان هستند.

امارات می گوید که جمعیت الاصلاح نزدیک به گروه اخوان المسلمین است که ریاست آن را سلطان کاید القاسمی برعهده دارد. این فرد با دهها فعال منتسب به این جمعیت در زندان به سرمی برد. فعالیت جمعیت یاد شده از سال 2012 میلادی ممنوع شده است.

مرگ در اثر شکنجه

شکنجه در زندان های امارات یکی از شاخصه های برخورد مسئولان اماراتی با زندانیان است. منابع اماراتی در دسامبر سال 2018 میلادی از مرگ یکی از زندانیان سیاسی اماراتی در یکی از زندان های ابوظبی یکسال قبل از پایان دوره محکومیت هفت ساله اش خبر دادند. این فرد بر اثر شکنجه در دوران محکومیتش از سال 2013 میلادی جان خود را از دست داد.

این منابع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود، به سایت الخلیج آنلاین گفتند: این فرد، سالم موسی فیروز خمیس از عناصر دستگاههای امنیتی امارات بود که ابوظبی او را به جاسوسی متهم کرده بود و در نتیجه بدرفتاری و شکنجه جان خود را از دست داد.

این منابع اضافه نمودند: خمیس از دادگاه عالی فدرال در ابوظبی به اتهام جاسوسی برای یک کشور خارجی و تحویل اطلاعاتی به این کشور که به امنیت ملی و نهادهای امارات و روابطش با کشورهای دوست آسیب می رساند، حکم هفت سال زندان گرفته بود و قرار بود که دوره محکومیتش در اوایل سال جاری میلادی تمام شود.

زنان بخشی از قربانیان

شکنجه و نقض حقوق بشر تنها منحصر به زندانیان مرد در امارات نمی شود بلکه زنان نیز همپای مردان در این زندانها با شکنجه و نقض حقوق بشر روبرو هستند.

سازمان عربی حقوق بشر در بیانیه سال 2018 میلادی خود این موضوع را فاش کرد و از نقض هولناک حقوق زندانیان زن در امارات سخن گفت و همراه آن فایلی صوتی را از یکی از زندانیان زن منتشر کرد که نقض حقوق آنها را تایید می کرد.

این سازمان که مقرش در شهر لندن است، در بیانیه خود با عنوان زنان در زندان های ابوظبی از شکنجه و تهدید به تجاوز شکایت دارند، نگاهی به شرایط زندان های امارات به روایت دو زندانی زن به نام های امینه العبدولی و مریم البلوشی انداخت. این دو زن آنچه را در درون زندانهای امارات می گذرد، فاش کردند.

امنیه محمد احمد سعید العبدولی 36 ساله در نامه ای مکتوب از داخل زندان از زندانی بودن خود در بندی بسیار تنگ و تاریک و بدون تهویه در یکی از زندان های سری امارات سخن گفت و اضافه نمود که از انواع ابزارهای شکنجه روحی و جسمی علیه او استفاده شده است.

مریم البلوشی هم به نوبه خود گفت که بندهای زندان الوثبه مملو از زندانیان زن است و حشرات مختلف باعث بروز بیماری و انتقال سریع آن بین زندانیان می شوند.

وی اضافه نمود: زندانبانان زن غیراماراتی انواع شکنجه را علیه زندانیان زن اعمال می کنند و در نتیجه این رفتار، برخی زندانیان زن خودکشی کرده اند و موارد خودکشی رو به افزایش است.

این سازمان شرح داد: تداوم اقدام مسئولان اماراتی در زیرپا گذاشتن ارزش ها و آداب و رسوم جامعه قبیله ای امارات با شکنجه کردن زنان و تهدید کردن آنها به تجاوز، امری بی سابقه در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است و تاکید می کند که دستگاههای امنیتی امارات دیگر هیچ توجه و اهمیتی به اعتراضات مردمی یا بین المللی نمی کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 45

به "شکنجه و نقض گسترده حقوق بشر در امارات، زنان قربانیان اصلی تهدید به قتل و تجاوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکنجه و نقض گسترده حقوق بشر در امارات، زنان قربانیان اصلی تهدید به قتل و تجاوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید