ظرفیت ها و نواقص فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی در یک نگاه

به گزارش چای قند پهلو، با سرانجام دوره ریاست فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، این فدراسیون دچاز تغییر و تحولاتی خواهد شد که از همین رو لازم است نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شود.

ظرفیت ها و نواقص فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی در یک نگاه

به گزارش خبرنگار حوزه ورزش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی تنها فدراسیون دارای مصوبه مجلس شورای اسلامی است. با توجه به اتمام دوره مسئولیت محمدرضا دهخدا، رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و بازنشستگی وی، با استناد بند 4 ماده 10 اساسنامه این فدراسیون تا برگزاری مجمع عمومی برای انتخاب رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، محمدحسین علیزاده مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حفظ مسئولیت به عنوان سرپرست فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناری منصوب شد.

پیش از این مقرر بود مجموع انتخابات فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی 19 اسفندماه سال جاری برگزار شود. از هیمن رو به سراغ جمشید همتی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و یکی از کاندیدهای ریاست این فدراسیون رفته ایم تا نظر خود را در خصوص ورزش دانشجویی و کاستی ها و فرصت های این حوزه جویا شویم.

خبرنگاران: کاندیدا شدن شما برای ریاست فدراسیون ملی ورزش های دانشجویی صحت دارد؟

همتی: فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی که به اختصار به آن فدراسیون دانشجویی گفته می شود و من نیز کاندیدای ریاست این فدراسیون شده ام و ثبت نام کرده ام. با توجه به شرایط پیش آمده و شیوع ویروس کرونا انتخابات ریاست فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی که مقرر بود 19 اسفندماه سال 98 برگزار شود به تعویق افتاد و سرپرست برای فدراسیون تعیین کردند.

خبرنگاران: در خصوص جایگاه فعلی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی بفرمایید.

همتی: فدراسیون دانشجویی در مقایسه با فدراسیون های دیگر که با قدمت خیلی بیشتر، با تجربه و زیرساخت خیلی بیشتر، یک فدراسیون نوپا محسوب می شود. فدراسیون دانشجویی نیازمند به تغییراتی در ساختار، اساسنامه و شیوه فعالیت است.

خبرنگاران: با توجه به اینکه شما از خانواده دانشگاه آزاد هستید، بر رویه کاری شما تاثیرگذار نخواهد بود؟

همتی: باوجود اینکه عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی هستم، نگاه من نگاهی فرابخشی است و نگاه تعصبی به ورزش دانشجویی ندارم. نگاه تک بعدی، تک محوری و درون بخشی مضر خواهد بود و به خصوص برای کسی که میخواد در راس یک فدراسیون قرار گیرد.

باید توجه داشت که واژه ملی در فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به چه معنا است؛ ملی یودن این فدراسیون به این معنا است که این فدراسیون برای همه دانشجویان در سراسر کشور اعم از دانشجویان وزارت علوم، آزاد، علوم پزشکی، فنی و حرفه ای، پیام نور و جامع علمی کاربردی، غیرانتفاعی و همه موسسات و آموزشگاه آموزشکده ها را شامل می شود. از همین رو کسی که ریاست فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی را برعهده می گیرد باید دیدگاه ملی و فرابخشی داشته باشد.

خبرنگاران: نیروی انسانی مورد و پتانسیل کافی برای ارتقای فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی وجود دارد؟

همتی: فدراسیون دانشجویی دارای نیروی انسانی بسیار قوی و متخصصی است. در این فدراسیون با تجربه ترین، پخته ترین و متخصص ترین مربیان، داوران، ورزشکاران و مدیران که عضو خانواده دانشگاهی هستند، حضور دارند.

متاسفانه از ظرفیت نیروی انسانی فدراسیون دانشجویی به خوبی استفاده نمی شود که با یک مدیریت مناسب می توان از ظرفیت همه بخش های آموزش عالی استفاده کرد. خیلی از این اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، رئیس فدراسیون های ورزشی یا در وزارت ورزش و جوانان دارای مسئولیت هستند که این ظرفیت کمک به سزایی به رشد و توسعه ورزش دانشجویی می کند.

خبرنگاران:فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی تنها عهده دار مسابقات بین المللی و قاره ای است؟

همتی: در فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی باید برنامه هایی در حوزه ورزش همگانی و در بعد سلامت و غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان تدوین شود که این موضوع مغفول مانده است. در حالی برنامه های فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی صرفا بحث اعزام های بین المللی و... نیست.

جمعیت زیاد دانشجو را که در کشور داریم از همین رو باید در راستای آگاه شدن و ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت های حرکتی با هدف تندرستی و ایجاد هیجان و شادابی گام برداشت که یکی از وظایف اصلی فدراسیون این امر است.

فدراسیون دانشجویی با برنامه های منسجم، با برگزاری جشنواره ها و ایده پردازی ها می تواند گامی مهم برای ارتقای ورزش همگانی بردارد. یکی از پیشنهادهای من اپلیکیشن هایی که بتونیم از طریق آن شرایط جسمانی دانشگاهیان را سنجش کنیم که ضمن آگاهی از شرایط سلامت دانسجویان و دانشگاهیان می توان با استفاده از این اپلیکیشن بتوانیم خدمات ارزنده را به همه دانشجویان سراسر کشور بدهیم.

خبرنگاران: این دیدگاه که در دوران دانشجویی نمی توان از قهرمان پرورش داد، آی صحت دارد؟

همتی: بسکمک از افراد در دوران دانشجویی خود در حوزه ورزش شکوفا می شوند و استعدادهایشان بروز پیدا کند و این وظیفه ما هست که بتوانیم این افراد را شناسایی و هدایتشان بکنیم. هم چنین می توانی در فدارسیون دانشجویی مراکزی را اختصاص بدیم افرادی را آموزش بدهیم. با استفاده از این مراکز می توانیم استعدادها را کشف کنیم و هدایتشان کنیم که متاسفانه این اقدامات ت کنون صورت نگرفته است انجام نگرفته و مغفول واقع شده است.

خبرنگاران: در حوزه ورزش بانوان در ورزش دانشگاهی به نقطه مطلوب رسیده ایم؟

همتی: ورزش دانشجویی در بخش بانوان چه در ورزش همکانی، قهرمانی و حرفه ای خیلی بیشتر جای کار دارد. پیشرفت هایی در این حوزه دیده می شود اما با نقطه مطلوب فاصله داریم و نیاز تغییرات و تحولات زیادی در این حوزه هستیم.

خبرنگاران:آیا هم افزایی لازم در حوزه ورزش دانشگاهی صورت می گیرد؟

همتی: در بررسی زیرساخت ها بدون نگاه مقرضانه و تعصبی، بیشتر این زیرساخت ها و فضای ورزشی و سرانه فضای ورزشی را دانشگاه آزاد اسلامی در اختیار دارد که می توان با یک تعامل خوب در اختیار سایر بخش ها قرار گیرد.

استفاده درست و بهینه از ظرفیت ها و تأسیسات ورزشی دانشگاه های سراسر کشور نیاز به یک تعامل، هماهنگی و یک برنامه ریزی درست دارد که ما کنون این این کار صورت نگرفته است. استفاده از همه ظرفیت های ورزشی در کشور یک هنر هست که تاکید ما این است که خارج از اینکه این دانشجو دانشجوی چه بخشی است باید تلاش بکنیم که از همه این ظرفیت ها استفاده کنیم و بتوانیم در راستای توسعه ورزش دانشجویی از همه این به اصطلاح ظرفیت ها استفاده کنیم.

خبرنگاران: ساختار هیئت ورزش های دانشگاهی استان ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

همتی: بر اساس ساختار فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی با وجود ظرفیت هایی که از نظر نیروی انسانی وجود دارد؛ در شهرستان ها به غیر از مراکز استان در شهرستان ها هیچ هیئت ورزشی و متولی برای ورزش دانشگاهی وجود ندارد! در صورتی که بسکمک از دانشگاه ها در شهرستان ها و غیر مراکز استان ها هستند و دارای تعداد زیادی دانشجو هستند! این یکی از نقاط ضعفی است که ما باید بریا آن تدبیری اندیشیده شود. از طرفی باید هیئت های شهرستان را نیز فعال کنیم که بتوانیم از امکانات موجود تمامی دانشجویان استفاده کنند.

من دکتری تربیت بدنی و استایار دانشگاه هستم. لیسانس فوق لیسانس دکتری تربیت بدنی من نیز هست نمی توانم کاندیدای هیچ کدام از هیئت های استانی شوم! خیلی نکته جال تر نیزاین است که نمیتونم رئیس هیئت ورزش دانشجویی استان بشوم اما می توانم رئیس فدراسیون بشم! این یک نقص است که باید به آن پرداخت.

خبرنگاران: در خصوص بودجه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی دیدگاه های متعددی وجود دارد؛ تا جایی که برخی معتقدند مسائل مالی استقلال این فدراسیون را تحت تاثیر قرار داده است؛ نظر خود را در این خصوص بفرمایید.

همتی: بودجه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی را وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تامین می کند. همین امر این شائبه را ایجاد می کند که از همین رو باید یک نفر از این وزارتخانه متولی این فدراسیون باشد.

بهتر است در شورای عالی ورزش با حضور روسای پنج بخش تعاملی صورت گیرد که هر بخش با توجه به پتانسیل و ظرفیت خود سهمی از بودجه فدراسیون دانشجویی را تقبل کند. این موضوع می تواند بسکمک از مسائل این فدراسیون را برطرف سازد. هم چنین در این صورت تمامی بخش ها و همه موسسات آموزش عالی می توانند در تامین بودجه فدراسیون موثر باشند.

خبرنگاران: ممنونیم از زمانی که در گذاشتید.

همتی: امیدوارم این مصاحبه موثر باشد و بتوانیم در شرایط کنونی منجر به ارتقا و رشد توسعه شویم.

انتهای پیام/4084/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 83

به "ظرفیت ها و نواقص فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت ها و نواقص فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید