عجیب ترین تئوری های توطئه درباره اینترنت 5G

به گزارش چای قند پهلو، روزبه روز شمار بیشتری از کاربران ساکن کشورهای پیشرفته دنیا به اینترنت 5G دسترسی پیدا می نمایند. اما همانند بسیاری از پیشرفت های مهم، این فناوری هم مجموعه ای از تئوری های توطئه را ایجاد نموده است که مثلا می توانیم به نقش آن در ایجاد سرطان و حتی ویروس کرونا اشاره کنیم.

عجیب ترین تئوری های توطئه درباره اینترنت 5G

این تئوری ها از کجا آمده اند و چرا این قدر هواداران زیادی دارند؟ در ادامه به عجیب ترین تئوری های توطئه مربوط به اینترنت 5G می پردازیم و دلایل غیرواقعی بودن آن ها را مطرح می کنیم.

فناوری 5G چیست؟

قبل از پرداختن به تئوری های توطئه اینترنت 5G باید به ویژگی های این فناوری بپردازیم. 5G به زبان ساده به نسل پنجم شبکه تلفن همراه اطلاق می گردد که می تواند طیف وسیعی از فرکانس ها را پوشش دهد. از یک طرف فرکانس های رادیویی با باند پایین وجود دارند که سرعت اینترنت کمتری را ارائه می دهند ولی می توانند مسافت های طولانی تر را طی نمایند.

از طرف دیگر، باید به فرکانس های مبتنی بر باند بالا یا امواج میلی متری اشاره کنیم. امواج میلی متری سرعت بسیار بیشتری را ارائه می نمایند ولی برای عبور از موانع مختلف با چالش های زیادی روبه رو می شوند و مسافت زیادی را هم نمی توانند طی نمایند. فرکانس های مبتنی بر باندهای متوسط هم همان طور که از نامشان پیداست، سرعت متوسط را در فواصل متوسط ارائه می دهند.

آیا اینترنت 5G بحران کرونا را به وجود آورده است؟

یکی از تئوری هایی که طی سال گذشته هواداران زیادی پیدا نموده مربوط به نقش اینترنت 5G در ایجاد بحران کرونا است. بر اساس این تئوری، ارائه فناوری 5G و اولین موارد مبتلا به ویروس کرونا در اواخر 2019 تقریبا همزمان رخ داده اند.

با کنار گذاشتن این واقعیت که ارائه اینترنت 5G در حقیقت از سال 2018 شروع شده، این نظریه به ارتباط شروع ویروس کرونا از ووهان چین و گسترش 5G در کشور چین اشاره می نماید. در رابطه با اشتباه بودن این تئوری می تواند چندین دلیل و مدرک را ارائه کرد.

اول از همه باید بگوییم که اگرچه در آن موقع کشور چین مشغول آماده سازی زیرساخت های 5G بوده، اما در حقیقت کره جنوبی و بخش هایی از آمریکا زودتر دست به کار شده اند. به عبارت دیگر اگر ویروس کرونا با این فناوری ارتباط مستقیم داشته باشد، پس باید این ویروس در ابتدا در دیگر کشورها پدیدار می شد.

البته فارغ از این موضوع باید بگوییم که امواج رادیویی هیچ تأثیری بر ایجاد و تکامل ویروس ها ندارند. همان طور که می دانید، ویروس کرونا در وهله اول به وسیله عطسه و سرفه کردن مبتلاها منتقل می گردد. این قطرات می توانند به مدت چندین ساعت بر روی سطوح وجود داشته باشند و حتی تا چند دقیقه پس از عطسه کردن هم در هوا می توانند معلق بمانند.

اما امواج رادیویی نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند و ارتباطی با قطرات ندارند. در واقع، امواج رادیویی در آب راحت تر از هوا می توانند حرکت نمایند. از طرف دیگر، این تئوری به این موضوع هم اشاره نموده که مناطق شهری با میزان بالای مبتلایان به کرونا، همان مناطقی هستند که اینترنت 5G ارائه شده است.

حتی اگر این موضوع صحت داشته باشد، معمولا در مناطق با تراکم جمعیتی بالا آمار مبتلایان هم بیشتر خواهد بود و طبیعتا اپراتورهای مخابراتی در ابتدا اینترنت 5G را برای چنین مناطقی ارائه می نمایند.

در نهایت باید بگوییم که در زمان پیدایش این ویروس در چین، امواج میلی متری برای اینترنت 5G استفاده نمی شدند و اپراتورهای چینی از فرکانس های زیر 6 گیگاهرتز استفاده می کردند. این نوع فرکانس ها هم در همان طیفی هستند که سال هاست استفاده می شوند و مثلا می توانیم به تمام برج های مخابراتی اینترنت 4G اشاره کنیم که از همین طیف امواج بهره می برند.

آیا اینترنت 5G به گسترش ویروس کرونا یاری می نماید؟

در این تئوری هم بار دیگر به ارتباط بین ویروس کرونا و اینترنت 5G پرداخته شده است. طبق ادعای هواداران این تئوری، اگرچه اینترنت 5G ویروس کرونا را ایجاد ننموده، ولی بر سیستم ایمنی افراد تأثیر می گذارد و منجر به تسریع گسترش ویروس می گردد.

البته باید به این نکته باید اشاره کنیم که مقدار بسیار زیادی از امواج رادیویی می توانند منجر به فراوری گرما شوند و وقتی بدن شما بسیار گرم گردد، سیستم ایمنی دچار مشکل می گردد. اما امواج رادیویی که از طرف برج های مخابراتی ارسال می شوند به هیچ وجه در حدی نیستند که مسائل مربوط به سلامتی را به وجود آورند.

در فرکانس های بسیار بالا، امواج الکترومغناطیسی به طور بالقوه می توانند مسائل زیادی را برای سلامتی ایجاد نمایند. اما امواج مربوط به اینترنت 5G بسیار پایین تر از این حد محسوب می شوند. بعضی سازمان ها پیشنهاد می نمایند که در این زمینه باید تحقیقات بیشتری انجام گردد. اما در حال حاضر هیچ مدرک معتبری دال بر اینکه امواج 5G می توانند بر سیستم ایمنی انسان تأثیر بگذارند، وجود ندارد.

آیا اینترنت 5G موجب سرطان می گردد؟

تئوری های مربوط به ارتباط اینترنت 5G و سرطان به چند سال قبل برمی گردند. تنها بخش فوقانی طیف الکترومغناطیسی که شامل اشعه ایکس و اشعه گاما است، یونیزه نماینده محسوب می شوند که این یعنی می توانند پیوندهای مولکولی را از هم جدا نمایند و به DNA آسیب برسانند. باقی بخش های این طیف غیر یونیزه نماینده نامیده می شوند و این یعنی طول موج های بسیار بلندی دارند و نمی توانند به سلول های انسانی آسیب برسانند. حتی بالاترین امواج 5G بسیار پایین تر از مرز بین یونیزه نماینده و غیر یونیزه نماینده هستند.

در رابطه با تأثیر امواج رادیویی بر بروز سرطان هم پژوهش های مفصلی اجرا شده است. همان طور که گفتیم، طی چند دهه گذشته امواج مشابه شبکه های 5G استفاده شده اند و فقط تعداد اندکی از پژوهش ها این امواج را با افزایش آمار سرطان مرتبط دانسته اند.

آیا برج های مخابراتی 5G منجر به مرگ پرنده ها می شوند؟

ماه ها قبل پستی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که مرگ صدها پرنده در شهر لاهه هلند را به آزمایش های فناوری 5G نسبت داده بود. اگرچه یک سری مرگ و میر مشکوک پرنده ها در این شهر گزارش شده، اما در آن موقع هیچ آزمایش مربوط به اینترنت 5G صورت نگرفته است.

آیا از فناوری 5G می توان برای کنترل آب وهوا استفاده کرد؟

این تئوری از این ایده ناشی می گردد که دولت آمریکا با استفاده از برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا یا هارپ آب وهوا را کنترل می نماید. دولت آمریکا این تأسیسات را برای مطالعه یونوسفر ساخته و در منطقه آلاسکا واقع شده است. با این حال اندکی پس از تکمیل پروژه، دولت این مجموعه را تعطیل کرد و مالکیت آن را به دانشگاه آلاسکا انتقال داد.

اما این پروژه چه ارتباطی با 5G دارد؟ بر اساس گفته های افرادی که به این تئوری باور دارند، یونوسفر جایی است که ماهواره های 5G در آن قرار دارند. تنها مشکل این است که فناوری 5G فعلا یک فناوری زمینی محسوب می گردد و اگرچه ماهواره ها از نظر تئوری در نهایت می توانند برای این فناوری استفاده شوند، اما به دلیل تأخیر بالایی که دارند در حال حاضر برای این هدف استفاده نمی شوند.

آیا فناوری 5G برای کنترل ذهن استفاده می گردد؟

این هم یکی دیگر از تئوری های عجیب و غریب مربوط به 5G محسوب می گردد. همان طور که گفته شد، امواج 5G هیچ تأثیر محسوسی بر سلامت انسان ندارند و بنابراین نمی توانند برای کنترل ذهن استفاده شوند. البته بعضی از هواداران این تئوری بخش های دیگری را هم به آن اضافه نموده اند. مثلا می توانیم به استفاده از اینترنت 5G برای کنترل ربات های کوچک اشاره کنیم که به وسیله واکسن کرونا به بدن تزریق می شوند.

  • اینترنت 5G چگونه دنیا را تغییر می دهد؟

منبع: Digital Trends

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 673

به "عجیب ترین تئوری های توطئه درباره اینترنت 5G" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین تئوری های توطئه درباره اینترنت 5G"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید