پرداخت هزینه واکسن کرونا از منابع اقتصادی ایران در عراق

به گزارش چای قند پهلو، وزیر نیرو گفت: هزینه خرید واکسن کرونا از اروپا از محل منابع اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در عراق، پرداخت می گردد.

پرداخت هزینه واکسن کرونا از منابع اقتصادی ایران در عراق

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان در حاشیه سفر به بغداد با پیروز خواندن رایزنی هایش با مقامات عراقی در بغداد گفت: توافقات خوبی برای برداشت از منابع اقتصادی ایران در عراق با مقامات این کشور به منظور پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا از اروپا از محل منابع اقتصادی موجود ایران در عراق صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای منابع اقتصادی خوبی در خارج کشور از جمله عراق است، اضافه نمود: وزارت بهداشت کشور با رعایت مجموعه ملاحظاتی که هست درصدد خرید دوز مورد احتیاج واکسن کرونا از شرکت اروپایی است و هزینه آن از محل این منابع اقتصادی پرداخت می گردد.

وزیر نیرو گفت: به اتفاق مدیران ارشد وزارتخانه های صنعت، معدن، تجارت، جهاد کشاورزی، بانک مرکزی، نفت و امور خارجه امروز سه شنبه برای رایزنی با مقامات عراقی و همچنین زمینه سازی برای اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران به بغداد آمده است.

رضا اردکانیان به ملاقات ها و رایزنی های خود با وزیران برق، تجارت و مقامات بانک مرکزی و بانک تجارت عراق و مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور اشاره نمود و اضافه نمود: تبادل نظر های نزدیک و فشرده ای صورت گرفت و در پی آن تصمیمات خوبی گرفته شد.

وی یکی از مهمترین این تصمیمات را برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و عراق با مشارکت فعال سازمان های دولتی و بخش خصوصی دو کشور در تهران طی هفته های پیش رو بیان کرد. ریاست کمیسیون از طرف جمهوری اسلامی ایران بر عهده وزارت نیرو و از طرف جمهوری عراق بر عهده وزارت تجارت این کشور نهاده شده است.

واگذاری دو پروژه مهم برق به ایران

وزیر نیروی کشورمان با اشاره به دستاورد گفت وگوهایش با مقامات عراقی در زمینه برق گفت: در خصوص پروژه های بازسازی صنعت برق عراق توافقات خوبی انجام شد و دو پروژه مهم در زمینه کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع برق و همچنین بازسازی تجهیزات آسیب دیده برق عراق نهایی شد.

بخشی از مطالبات اقتصادی برق و گاز استرداد شد

وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در خصوص صادرات برق و گاز به عراق و حساب های فی مابین گفت: با وجود محدویت هایی که در این خصوص وجود دارد؛ خوشبختانه وزارت برق عراق و مقامات این کشور پیروز شدند بخش قابل توجهی از مطالبات شرکت توانیر و بخشی از مطالبات شرکت ملی گاز را پرداخت نمایند.

اردکانیان با اشاره به ترتیبات جدید اقتصادی ایجاد شده بعد از انتها رایزنی هایش با مقامات عراقی گفت: با این ترتیبات جدید امیدواریم با سرعت بیشتری از منابع اقتصادی موجود خود در عراق برای خرید کالا های اساسی و سایر اقلامی که مورد احتیاج هست در آینده نزدیک استفاده کنیم. توافق خوبی در این زمینه صورت گرفته و این توافق الان در حال آماده شدن برای امضا است تا سرعت بیشتری به برداشت از منابع اقتصادی موجود برای خرید کالا ها و خدمات لازم داده گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 587

به "پرداخت هزینه واکسن کرونا از منابع اقتصادی ایران در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت هزینه واکسن کرونا از منابع اقتصادی ایران در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید