چرا سن سکته قلبی پایین آمده است؟

به گزارش چای قند پهلو، سلامت خبرنگاران : سکته قلبی از سکته های بسیار شایع است.

چرا سن سکته قلبی پایین آمده است؟

سکته قلبی به عوامل زیادی بستگی دارد. دلیل شیوع سکته قلبی در جوانان را بررسی کرده ایم.

به گزارش خبرنگاران، فاکتورهای خطر سکته قلبی مانند دیابت، چربی خون، مصرف سیگار، چاقی و کم تحرکی از مدت ها پیش مطرح بوده اما امروزه به دلیل تشدید این فاکتورها، سن سکته قلبی پایین آمده است.

این روزها هر چند وقت یک بار از دور و اطراف مانند درگذشت هادی نوروزی، کاپیتان پرسپولیس خبر سکته جوانی را می شنویم و با تعجب می گوییم: سنی نداشت که؛ چرا حمله قلبی کرد!؟ اما واقعا چرا این روزها سکته قلبی در جوانان زیاد شده است؟

سکته قلبی در جوانان و یا انفارکتوس میوکارد، عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به دلیل ازبین رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی می دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان شود یا پس از چند حمله آنژینی (درد قفسه سینه) رخ دهد. عمده ترین دلیل سکته قلبی در جوانان بسته شدن رگ های تغذیه کننده قلب است.

فاکتورهای خطر سکته قلبی مانند دیابت، چربی خون، مصرف سیگار، چاقی و کم تحرکی از مدت ها پیش مطرح بوده اما امروزه به دلیل تشدید این فاکتورها، سن سکته قلبی پایین آمده است.

ایست قلبی در جوانان چقدر شایع است؟

بیشتر مرگ و میرهای ناشی از ایست قلبی مربوط به افراد مسن است، به ویژه کسانی که مبتلا به بیماری عروق کرونر هستند. ایست قلبی عامل اصلی مرگ در ورزشکاران جوان است، اما اندازه وقوع آن مشخص نیست. شاید ایست قلبی از هر 50، 000 نفر در 1 نفر از ورزشکاران جوان اتفاق بیفتد.

دلیل ایست قلبی در جوانان چیست؟

علل مرگ ناگهانی قلبی در جوانان فرق دارد. بیشتر اوقات، مرگ به دلیل ناهنجاری قلبی رخ می دهد. به دلایل مختلف، چیزی باعث می شود قلب از کنترل خارج شود. این ریتم غیرطبیعی قلب به عنوان فیبر یلاسیون طبی شناخته می شود. برخی از علل خاص مرگ ناگهانی قلبی در جوانان عبارتند از:

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM). این حالت که معمولاً ارثی است، دیواره های عضله قلب ضخیم می شوند. عضله ضخیم شده می تواند سیستم الکتریکی قلب را مختل و منجر به ضربان سریع یا نامنظم قلب (آریتمی) و منجر به ایست ناگهانی قلبی شود.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، اگرچه معمولاً کشنده نیست، اما شایع ترین دلیل مرگ ناگهانی قلبی در افراد زیر 30 سال است. این شایع ترین دلیل مرگ ناگهانی در ورزشکاران است. HCM اغلب تشخیص داده نمی شود.

ناهنجاری های عروق کرونر. گاهی اوقات افراد با عروق قلبی غیرطبیعی به دنیا می آیند(پیچیدگی عروق کرونر). شریان ها می توانند در حین ورزش فشرده شوند و جریان خون مناسب را برای قلب فراهم نکنند.

سندرم QT طولانی. این اختلال ریتم قلب ارثی می تواند باعث ضربان سریع قلب شود که اغلب منجر به غش کردن در فرد می شود. جوانان مبتلا به سندرم QT طولانی در خطر مرگ ناگهانی قرار دارند.

سایر دلیل ایست قلبی در جوانان عبارتند از:

ناهنجاری های ساختاری قلب، مانند بیماری قلبی ناشناخته که در بدو تولد (مادرزادی) وجود داشت و ناهنجاری های عضله قلب.

علل دیگر شامل التهاب ماهیچه قلب است که می تواند از طریق ویروس ها و بیماری های دیگر ایجاد شود. علاوه بر سندرم QT طولانی، سایر ناهنجاری های سیستم الکتریکی قلب، مانند سندرم بروگادا، می تواند باعث ایست قلبی ناگهانی شود.

Commotio cordis، یکی دیگر از علل نادر ایست ناگهانی قلبی است که می تواند در هر فردی بر اثر ضربه رخ می دهد. اگر ضربه دقیقاً در زمان نامناسب چرخه الکتریکی قلب وارد شود، این ضربه به قفسه سینه می تواند باعث فیبریلاسیون بطنی شود.

منبع: رکنا
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1053

به "چرا سن سکته قلبی پایین آمده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سن سکته قلبی پایین آمده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید