چگونه عادت های بد را ترک کنیم؟

به گزارش چای قند پهلو، اعتیاد انواع مختلفی دارد و تنها شامل مواد مخدر نیست، هر یک از افراد با کمی تامل در زندگی شخصی خود متوجه خواهد شد که درگیر مجموعه ای از اعتیادهای خوب و بد است، عادت هایی که موجب آسیب رساندن به خود و دیگران می گردد که ضروری است راه درمان و از بین عادت های غلط را بشناسیم.

چگونه عادت های بد را ترک کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، بسیاری از افراد در زندگی روزمره خود کارهایی انجام می دهند که شاید نه تنها هیچ اطلاع و آگاهی نسبت به آن ندارند، بلکه بر اساس یک الگو و عادت و تنها از روی تکرار مکررات، دست به انجام چنین رفتارهایی می زنند. این افراد در زندگی روزمره عادت های مختلفی را بکار می برند که این فعل و انفعالات می تواند خوب و یا بد باشد. عادت های خوب بر اساس یکسری اصول مشخص و تعریف شده و عادات بد در مقابله با این اصول یا با واکنش های منفی دیگران، مورد سنجش قرار می گیرد.

برای نمونه سخت کوشی، احترام به دیگران، ورزش کردن، کار و فعالیت، دستگیری از زیر دستان و وفای به عهد، از جمله عادات خوب و پسندیده به شمار می رود و در مقابل آن دروغ گفتن، فریب دادن، پایمال کردن حقوق دیگران، تکبر و اعتیاد ز عادت های بد و نهی شده از سوی جامعه به شمار می رود.

عادت بد یا خوب، جزئی از زندگی

ریحانه عابدنیا رواندرمانگر تحلیلی روز چهارشنبه در این زمینه گفت: هنگامی که یک الگوی رفتاری خاص به هر دلیلی در فردی تکراری شد، خود به خود این اعمال و رفتار جزئی از زندگی او به شمار می رود و در صورت انجام ندادن حس غریبی پیدا نموده و ضمن درگیری ذهن، احساس می نماید چیزی را گم نموده است.

وی با بیان اینکه تکراری یا ثابت شدن یک سری رفتارها در فرد یا افراد را می توان عادت نامید، اضافه نمود: از طرفی این رفتارها می تواند الگوی برخورد با خود یا اطرافیان را نشان دهد، عادت های خوب، فرد را به مرحله مناسبی از زندگی می رساند و باعث می گردد که همه چیز به درستی پیش رود.

این روانشناس بالینی اظهارداشت: ترک عادات و رفتارهای تکراری بسته به خصوصیت و شرایط زمانی و مکانی هر فردی بستگی دارد و نمی توان برای آن مدت مشخص کرد. افراد به خوبی می توانند ایرادهای دیگران را مشاهده و در مورد آنها گفت و گو نمایند اما زمانی که نوبت به خود فرد می رسد به دلیل اینکه با این

عادات،روزانه زندگی نموده است ،نمی تواند آن را درک کند و هر فردی معمولاً خودش را بی عیب و نقص می داند.

عابدنیا گفت: احتمال اینکه فرد علاقه ای به انجام دادن رفتارهای تکراری روزانه نداشته باشد، وجود دارد، اما این رفتار بنابر تداوم عادتی که پیدا شده به صورت ناخودآگاه و اتوماتیک بروز می نماید، به نحوی که تکرار اعمال بد و رفتارهای اشتباه را همچنان ادامه می دهد اما بعد از مدتی دیگر آنها را حس نمی نماید و فکر می نماید که هیچ عادت یا رفتار بدی مرتکب نشده است.

این رواندرمانگر گفت: برای اینکه عادت های بد خود را بیشتر و بهتر بشناسیم، باید در ابتدا علت ناراحتی دیگران را نسبت به رفتارمان را تشخیص دهیم، دست از توجیه رفتار غلطی که انجام می دهیم برداریم، حتماً از اطرافیان نسبت به رفتارهایی که مورد پسند نیست سوال کنیم، رفتارهای غلط را یادداشت و عادات بد دیگران را زیر نظر داشته باشیم.

عابدنیا گفت: قضاوت کردن دیگران، بدقولی و بدعهدی، بددهنی، دروغ بستن و تهمت زدن، زیاده روی و وسواس، درگیری با فضای مجازی و مقایسه کردن از جمله عادات بدی و به قولی پر تیراژ از سوی بیشتر مردم به شمار می رود که نه تنها چهره فرد را در مقابل دیگران شناخته تر می نماید بلکه صدمات جبران ناپذیر و فشار روحی و روانی بر زندگی فرد وارد می نماید.

وی اضافه نمود: برای اینکه فردی بخواهد عادت های بد خود را ترک و به کلی آن را از بین برد، می تواند در زمان ایجاد یک رفتار و عادت خوب به خود پاداش دهد تا این رویه به مرور جایگزین رفتار تکراری یا عادت بد گردد. از طرفی این دسته افراد که احساس می نمایند بعضی از رفتارشان تبدیل به عادت شده است، برای مقابله با این رفتار و ترک آن نباید شتاب نموده و احساس خستگی نمایند بلکه باید در این راستا، خویشتن دار باشد.

این روانشناس اضافه نمود: فرد سیگاری برای ترک عادت خود باید نخست به دنبال محرک ها به عنوان عامل انگیزشی برای مصرف سیگار باشد و از طرفی یکی از این محرک ها برای ادامه عادت استعمال سیگار در افراد سیگاری، دوستان و اطرافین این دسته فرد یا افراد هستند که با هدایت و تشویق های خوب، می توان از ادامه سیگار کشیدن آن جلوگیری کرد.

وی گفت: اطمینان از ترک عادت، نتیجه بخش خواهد بود و از این رو تا جایی که امکان دارد فرد یا اطرافیان نباید از هدفی که برای نتیجه دریافت از ترک رفتارهای تکراری معیین نموده اند، دست بردارند و عادات و رفتاری را که به نظر ناپسند می رسد را شکست دهند. برای رهایی از رفتارهای ناپسند یا تکراری ابتدا باید بر روی یک عادت بد متمرکز شد و آن را از بین برد، سپس به سراغ عادتی دیگر رفت. اگر فردی بخواهد عادت های ناپسند خود را یکباره ترک و از آن ها دوری کند مطمئن باشد که پیروز نخواهد شد و از طرفی هیچ کدام از آنها را کنار نخواهد گذاشت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 555

به "چگونه عادت های بد را ترک کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عادت های بد را ترک کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید