کنگره آمریکا درباره انگیزه اخراج دادستان نیویورک تحقیق می کند

به گزارش چای قند پهلو، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا ضمن اعلام آغاز تحقیقاتی درباره اخراج دادستان نیویورک گفت، این قضیه بوی فساد و بی کفایتی می دهد.

کنگره آمریکا درباره انگیزه اخراج دادستان نیویورک تحقیق می کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جرالد نادلر رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه گفت، تحقیقاتی را درباره اخراج دادستان نیویورک آغاز خواهد کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه هیل، نادلر در بیانیه ای گفت: کمیته قضایی مجلس نمایندگان فوراً تحقیقاتی را درباره این رخداد و به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده تر درباره سیاسی کردن غیرقابل قبول وزرات دادگستری توسط [ویلیام] بار، به راه خواهد انداخت.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: روز چهارشنبه کمیته [قضایی] سخنان دو افشاگر را خواهد شنید که توضیح خواهند داد چرا اخراج آقای برمن توسط بار بخشی از یک الگوی رفتاری کاملاً غیرقابل قبول است. اگر رئیس جمهور آقای برمن را برکنار کند، گام های بیشتری در راستای ادای شهادت او را نیز هموار خواهیم کرد.

روز جمعه وزارت دادگستری آمریکا گفت جفری برمن از سمت خود کنار گذاشته خواهد شد. ساعاتی بعد برمن در بیانیه ای گفت، قصد کناره گیری ندارد و به تحقیقات خود درباره نزدیکان ترامپ ادامه خواهد داد.

با این حال برمن روز شنبه گفت، از سمت خود کناره گیری می کند و تا زمان مشخص شدن جانشین، معاونش وظایف او را بر عهده خواهد داشت.

سخنگوی کاخ سفید در گفت وگو با هیل گفت، ترامپ با درخواست اخراج برمن موافقت کرده است اما رئیس جمهور آمریکا مدعی شدهیچ دخالتی در برکناری این دادستان نداشته است.

پایگاه خبری بازفید می گوید ویلیام بار در نامه ای که متن آن به رویت این رسانه رسیده به برمن اطلاع داده که از ترامپ خواسته رسماً برمن را اخراج کند.

نادلر در این باره گفت: کل این قضیه بوی فساد و بی کفایتی می دهد، همان چیزی است که از رئیس جمهور و دادستان کل او انتظار می رود.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان نیز در واکنشی به این اتفاق گفت: اخراج دادستان برمن را نمی توان با دلیل و منطق توضیح داد بلکه انگیزه های نابه جا در پس آن قرار دارند.

علاوه بر کمیته قضایی مجلس نمایندگان، چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات های سنای آمریکا نیز خواستار انجام تحقیقاتی از سوی بازرسی کل وزارت دادگستری آمریکا شد و گفت: [اخراج برمن] بر فساد بالقوه در اجرای رویه های قانونی دلالت دارد.

تیم برمن بسیار مصرانه به تحقیقات درباره مایکل کوهن وکیل شخصی سابق ترامپ ادامه داد تا سرانجام او به دلیل جرایم مالی و دروغگویی به کنگره مجرم شناخته شد. کوهن شهادت داد که از طرف ترامپ به دو زن پیش از انتخابات سال 2016 حق السکوت داده است تا از روابط غیراخلاقی خود با رئیس جمهور آمریکا حرفی نزنند.

او همچنین باعث شد علیه دو فرد مرتبط با روی جولیانی، وکیل کنونی ترامپ برای کمک غیرقانونی به انتخاب دوباره وی کیفرخواست صادر شود.

دفتر برمن همچنین تحقیقاتی را درباره معاملات تجاری خود جولیانی انجام داده اما تا به امروز نتوانسته اتهامی علیه وی وارد کند.

جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در کتاب جنجالی خود که در روزهای آینده منتشر خواهد شد نوشته است، ترامپ درصدد دستیابی به توافقی بود تا دادستان های نیویورک را از تحقیق درباره این که آیا بانک خلق ترکیه تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض کرده یا خیر، باز دارد تا بتواند کشیش آمریکایی که در ترکیه در زندان به سر می برد را آزاد کند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 245

به "کنگره آمریکا درباره انگیزه اخراج دادستان نیویورک تحقیق می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنگره آمریکا درباره انگیزه اخراج دادستان نیویورک تحقیق می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید