دوئل انتخاباتی آمریکا، دردسرهای تازه ترامپ برای جمهوریخواهان

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگاران، گروه بین الملل - شبنم شکوهی: بخش دوم- نتیجه نهایی انتخابات سنای جورجیا که از ساعاتی پیش آغاز و تا پاسی از شب ادامه می یابد، با انتها مهلت رأی دهی و بسته شدن حوزه های رأی گیری اعلام می شود. از آنجا که نتیجه این انتخابات می تواند در دو سال نخست ریاست جمهوری جو بایدن نقش مشخص کننده ای در جنگ قدرت میان اردوگاه جمهوریخواهان و دمکرات ها ایفا کند، کارزارهای انتخاباتی این دو حزب اصلی آمریکا راهبردهای گوناگونی را برای جلب آرای بیشتر رأی دهندگان اتخاذ کردند که ما در این نوشتار به طور خلاصه راهبرد حزب دموکرات در این ایالت را تشریح کرده و پس از آن به انتخابات زودهنگام در جورجیا و نرخ مشارکت رأی دهندگان و همچنین تحولات مهم در یک هفته مانده به انتخابات به ویژه در اردوگاه جمهوریخواهان خواهیم پرداخت.

دوئل انتخاباتی آمریکا، دردسرهای تازه ترامپ برای جمهوریخواهان

سیاهپوستان و گروه های حاشیه نشین؛ جوامعِ هدف دمکرات ها برای کسب پیروزی

دمکرات ها که امسال برای نخستین بار از سال 1992 میلادی شاهد پیروزی نامزد ریاست جمهوری خود در ایالت جورجیا بودند، در دو ماه اخیر با امید به کسب کرسی سنا تبلیغات هدفمندی را برای جلب مشارکت رأی دهندگان سیاهپوست، ساکنان نواحی حومه به ویژه زنان و گروه های ثالث آغاز کردند؛ زیرا به باور آنها، عدم مشارکت این گروه از رأی دهندگان به بروز شکافی در آرا می انجامد که نامزدهای دموکرات قادر به ترمیم آن نخواهند بود. در حقیقت، دمکرات ها به مشارکت این سه گروه در انتخابات به مثابه یک وزنه تعادل نیاز دارند. در ادامه هر یک از این گروه ها را جداگانه بررسی می کنیم:

سیاهپوستان مشتاق

تبلیغات گسترده و پرهزینه انتخاباتی با رقم سرسام آور 450 میلیون دلار اکثریت رأی دهندگان سیاهپوست را به شرکت در این انتخابات ترغیب کرده است؛ تا جایی که نتایج یک نظرسنجی از زنان سیاهپوست ایالت جورجیا نشان می دهد که تقریباً تمام این زنان- به رغم بی اطلاعی برخی از آنها از تاریخ دقیق انتخابات- قصد دارند در رأی گیری شرکت کنند. میزان مشارکت رأی دهندگان سیاهپوست نیز در رأی گیری زودهنگام 32 درصد (یک سوم کل آرا) اعلام شد که نسبت به نرخ مشارکت 27.7 درصد در ماه نوامبر یک افزایش را نشان می دهد.

ساکنان نواحی حومه به ویژه زنان

زمانی که استیسی آبرامز زن آفریقایی تبار و عضو کنگره ایالتی جورجیا در انتخابات 2018 فرمانداری با اختلاف اندکی نتیجه را به برایان کمپ رقیب جمهوریخواه خود واگذار کرد، کمیته ملی حزب ملی دموکرات بر آن شد که یک کمپین ریاست جمهوری قدرتمند را در جورجیا راه بیاندازد. دموکرات ها در این کارزار انتخاباتی به جای تمرکز بر جلب آرای کارگران سفید پوست بر شکل دهی به یک جمعیت غیرسفیدپوست رو به رشد و به لحاظ سیاسی متعهد به عنوان یک نیروی سیاسی قدرتمند و اثرگذار در انتخابات تمرکز کردند. در واقع همین گروه متنوع نژادی و فرهنگی از افراد نسبتاً تازه وارد به مناطق حومه بود که بایدن، نامزد دموکرات ها را در رأس انتخابات سوم نوامبر قرار داد.

گروههای ثالث

در عرصه انتخابات سنای جورجیا، دهها گروه ثالث نیز در تلاش برای جلب آرا یا کمک های مالی به نفع نامزدهای دموکرات وارد عمل شدند. یکی از این گروه ها، طرح ابتکاری #بُردن هر دو کرسی است که بنیانگذار آن، اندرو یانگ نامزد پیشین حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، برای کارزارهایی که از رأی دهندگان رنگین پوست حمایت می کنند، کمک مالی جمع آوری می کند.

پروژه رأی دهندگان مرد سیاهپوست نیز 460 هزار مرد سیاهپوست و رأی دهنده در ایالت جورجیا را که سالهاست رأی نداده اند، هدف قرار داد. در راستای همین تلاش ها، بیش از 80 هزار تن از مردان سیاهپوستی که در انتخابات 2016 و 2018 رأی نداده بودند، در انتخابات نوامبر شرکت کردند. با این شرایط می توان گفت که پیروزی دمکرات ها در این انتخابات یک دستاورد بزرگ برای این حزب خواهد بود؛ چرا که به سایر ایالت های آمریکا نشان خواهند داد که نیروهای تأثیرگذار در عرصه سیاسی جورجیا می توانند به موفقیت بیشتر دمکرات ها در سایر مناطق حومه مملو از نژادهای گوناگون کمک شایانی کنند.

رأی گیری زودهنگام در جورجیا (آرای حضوری و پستی)

همزمان با سیل تبلیغات تلویزیونی نامزدها، نصب تصاویر و شعارهای انتخاباتی آنان بر روی بیلبوردهای بزرگ تبلیغاتی در بزرگراه های اصلی و هزاران روش معمول و غیرمعمول دیگر برای بمباران تبلیغاتی رأی دهندگان روزانه حدود 150 هزار رأی زودهنگام به صندوقهای ایالت جورجیا انداخته شد؛ بطوری که با گذشت تنها شش روز از آغاز رأی گیری اولیه و حدود چهار هفته از آغاز رأی گیری پستی، رقم آرای اخذ شده به طور غیرمعمولی بالا و تقریباً همپای نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر با بیش از 5 میلیون رأی مأخوذه بود. لازم به ذکر است که در انتخابات سنای جورجیا در سوم نوامبر بیش از نیمی از رأی دهندگان ثبت نام شده (57%) رأی داده بودند.

با توجه به اینکه معمولاً در انتخابات دور دوم انتظار می رود حدود 50 درصد از رأی دهندگان در انتخابات شرکت کنند- رقمی در حدود 2.5 میلیون رأی- اما بالا بودن آرای زودهنگام- بیش از سه میلیون رأی- از مشارکت بی سابقه مردم جورجیا در این انتخابات سرنوشت ساز حکایت دارد. داده های اولیه این انتخابات نیز برای دموکرات ها تا حدودی امیدبخش است؛ زیرا حدود 59 درصد از رأی دهندگان این انتخابات خواستار برگه رأی گیری حزب دموکرات و در مقابل، تنها 39 درصد خواستار برگه رأی گیری حزب جمهوریخواه شده اند.

از سوی دیگر، نتایج یک نظرسنجی اجرا شده تا 28 دسامبر از رجحان پردو بر آساف با اختلاف بسیار اندک 47.9 بر 47.8 و رجحان وارناک بر لافلر با اختلاف یک درصدی (48.3 بر 47.3) حکایت می کند.

طبق اعلان نهایی وزیر داخلی ایالت جورجیا تا روز پنج شنبه 31 دسامبر یعنی آخرین مهلت رأی گیری زودهنگام، بیش از 3 میلیون نفر از مردم جورجیا در این انتخابات مهم ایالتی شرکت کردند که این میزان مشارکت با فراتر رفتن از رکورد پیشین با 2.1 میلیون رأی در انتخابات سنای 2008 یک رکورد جدید را ثبت کرد.

تحولات مهم در هفت روز مانده به انتخابات پنجم ژانویه:

قرنطینه اجباری دیوید پردو سناتور جمهوریخواه

دیوید پردو یکی از دو سناتور جمهوریخواه ایالت جورجیا پنج شنبه 30 دسامبر پس از تماس نزدیک با یک فرد مبتلا به کرونا و برغم جواب منفی آزمایش کرونا مجبور شد که خود را قرنطینه کند. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که این قرنطینه اجباری مانع از حضور پردو در روزهای سرانجامی رقابت ها به ویژه شرکت در کمپین ترامپ در شهر دالتون شد؛ کمپینی که می توانست سفیدپوستان جمهوریخواه بیشتری را به شرکت در این انتخابات ترغیب کند.

اقدامات خرابکارانه ترامپ؛ دردسر جدید جمهوریخواستار

با وجود تأیید پیروزی بایدن از سوی مجمع برگزینندگان و شمارش چندباره آرای ایالت جورجیا، ترامپ همچنان به ادعاهای خود در خصوص تقلب انتخاباتی ادامه می دهد و حتی در یک پیام توئیتری در روز جمعه 31 دسامبر، انتخابات نهایی سنا در جورجیا را غیرقانونی و فاقد اعتبار خواند؛ امری که می تواند حامیان دو سناتور جمهوریخواه را از رفتن به پای صندوق رأی دلسرد کند. این در حالی است که تا به امروز هیچکدام از دو نامزد جمهوریخواه جورجیا به این مُهر بی اعتبار ترامپ بر رقابت های خود واکنشی نشان نداده اند.

رسوایی جدید دیگر ترامپ، انتشار فایل صوتی یک مکالمه تلفنی میان دونالد ترامپ با براد رافنسپرگر وزیر داخلی و جمهوریخواه ایالت جورجیا بود که در آن از این مقام ایالتی می خواهد به تعداد مکفی رأی (11780 رأی) برای پیروزی بر بایدن در این ایالت بیابد!. در این تماس تلفنی یک ساعته که نسخه ضبط شده آن در اختیار روزنامه واشنگتن پست قرار گرفت، ترامپ گفته بود: تمام آنچه می خواهم همین است: من فقط می خواهم برایم 11،780 رأی پیدا کنید که یک [رأی] بیشتر از [آرایی] است که داریم. چون ما این ایالت را بُرده ایم.

این اقدامات جنون آمیز و بی محابای ترامپ سبب شده که در حلقه جمهوریخواستار برآورد هایی در خصوص قصد ترامپ برای کارشکنی در رقابت جورجیا صورت بگیرد تا جایی که مایک الن یکی از پایه گذاران تارنمای خبری آکسیوس به شبکه سی ان بی سی گفت که این تصور در میان جمهوریخواستار وجود دارد که ترامپ در صدد کارشکنی و خرابکاری در این رقابت است. وی کارهای زیادی کرده که به نفع نامزدهای جمهوریخواه این رقابت ها نیست. جمهوریخواستار می گویند او درصدد است این پیام را برساند که اگر من نشوم، جمهوریخواستار به دردسر خواهند افتاد.

کمپین بایدن و ترامپ در جورجیا؛ یک شب مانده به انتخابات

هم جو بایدن و هم دونالد ترامپ دوشنبه شب در دوئلی انتخاباتی به نفع نامزدهای حزب متبوع خود کمپین انتخاباتی برگزار کردند. بایدن برای برگزاری این کمپین انتخاباتی روز دوشنبه به شهر آتلانتا سفر کرد و ترامپ نیز دوشنبه شب به شهر دالتون رفت تا به زعم خود گردهمایی پیروزی را در حمایت از لافلر و پردو برگزار کند.

بایدن در کمپینی که پیش از این برگزار کرده بود، بخش اعظمی از سخنرانی خود را به تشویق مردم برای رأی دادن به نفع نامزدهای دموکرات این انتخابات اختصاص داد. ترامپ نیز در گردهمایی انتخاباتی پیشین خود که اوایل دسامبر گذشته در جنوب جورجیا و در حمایت از دو سناتور جمهوریخواه برگزار شد، در بخش اعظم سخنرانی 90 دقیقه ای خود به اتهام زنی علیه برایان کمپ، فرماندار جمهوریخواه ایالت جورجیا پرداخت و به خاطر آنچه که دستکاری در نتایج انتخابات ایالتی ادعا می کرد، خواستار استعفای فوری وی شد.

کلام سرانجامی

در انتخابات ریاست جمهوری 2020، جو بایدن نخستین نامزد دموکراتی بود که توانست پس از 28 سال (از سال 1992) با اختلافی بسیار اندک (11،779 رأی) رقیب جمهوریخواه خود را در ایالت جورجیا شکست دهد. در واقع ایالت جورجیا با 16 رأی الکترال و گرایش غالباً جمهوریخواه نقشی کلیدی در پیروزی نهایی بایدن بر ترامپ ایفا کرد.

حال پس از پیروزی دور از انتظار دموکرات ها در این ایالت، نوبت به دو نامزد دموکرات رقابت های سنا می رسد تا شانس خود را برای راهیابی به سنای فدرال در این ایالت بیازمایند؛ هرچند پیروزی آساف و وارناک با ایجاد ترکیب 50 به 50 در سنا باعث تقسیم مساوی قدرت در این مجلس خواهد شد؛ اما این رأی اضافی کامالا هریس، معاون بایدن است که به عنوان رئیس مجلس سنا می تواند فرایند امور را به طور قاطعی به سود دموکرات ها تغییر دهد. یکی دیگر از اهداف دموکرات ها برای کسب این دو کرسی، برکنار کردن سناتور میچ مک کانل از رهبری اکثریت مجلس سناست؛ فردی که تا به امروز مانع از طرح مصوبه افزایش مستمری دوران کرونا از 600 دلار به 2000 دلار در مجلس سنا شده است.

در این میان، این نکته را نباید از نظر دور داشت که به رغم شکست ترامپ در انتخابات سوم نوامبر، جمهوریخواستار توانسته اند در انتخابات کنگره فدرال و مجالس ایالتی به پیروزی هایی دست یابند و این خود نشان می دهد که خشم و بیزاری از رئیس جمهور کنونی لزوماً به حزب متبوع او تعمیم نمی یابد. در صورت پیروزی جمهوریخواستار، این حزب با رجحان اندک همچنان صاحب اکثریت در سنا خواهد بود و به همین جهت، فرصتی مناسب را برای مانع تراشی بر سر قوانین پیشنهادی بایدن و همچنین انتصاب نامزدهای دیوان عالی آمریکا در اختیار خواهد داشت.

با توجه به اینکه نتایج آرای جورجیا تا سرانجام رأی گیری در روز پنجم ژانویه اعلام نمی شود، باید منتظر ماند و دید کدام یک از نامزدهای این دو حزب در نهایت می توانند به کنگره راه یابند و به این ترتیب شکست یا موفقیت بایدن را در دو سال آینده تضمین کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 595

به "دوئل انتخاباتی آمریکا، دردسرهای تازه ترامپ برای جمهوریخواهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوئل انتخاباتی آمریکا، دردسرهای تازه ترامپ برای جمهوریخواهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید