6 راه حل برای اینکه چاق نشویم

به گزارش چای قند پهلو، شاید پیروی از رژیم های شدید و سخت در کوتاه مدت منجر به کاهش وزن بیشتر و سریع تری نسبت به رژیم های اصولی گردد اما باید توجه کرد که در ساختار بدن چه تغییراتی ایجاد می گردد و آیا ممکن است این شیوه از کاهش وزن ما را دچار مسئله ای کند؟

6 راه حل برای اینکه چاق نشویم

بنابراعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، بدن شما در بلندمدت نمی تواند رژیم های فشرده را تحمل کند؛ بنابراین برای دستیابی به وزن ایده آل و نگه داشتن آن در حد مطلوب، می توانید شش عادت غذایی متخصصان تغذیه را دنبال کنید:

- تعادل طعم ها در رژیم غذایی: در یک وعده غذایی، فقط مواد مغذی مهم نیست بلکه طعم ها نیز اهمیت دارند. هنگامی که یک وعده غذایی شامل تمام طعم ها باشد، سیر نماینده تر است و کمتر محتمل است ما در ساعات بعدی روز به سراغ کوکی یا چیپس و ... برویم. برای دستیابی به یک هارمونی از طعم ها از روشی سالم در آشپزخانه تان، گیاهان، ادویه جات، چاشنی ها و غذاهایی که سوخت و ساز را زیاد می نمایند، بهره ببرید تا متعادل کردن طعم های وعده های غذایی تان آسان تر گردد.

- تعطیل کردن آشپزخانه بعد از وعده شام: تحقیقات تایید می نمایند که غذا خوردن در آخر شب مخصوصا در افرادی که کمبود خواب دارند، با افزایش وزن همراه است. به جای غذا خوردن بدون فکر در شب، آشپزخانه را تعطیل کنید و یک روال نو مانند یک حمام آرامش بخش، قدم زدن در شب، خواندن کتاب یا زودتر خوابیدن برای خودتان ایجاد کنید.

- کوچک کردن بشقاب غذا: تحقیقات نشان داده است هر چه بشقاب غذاخوری بزرگ تر باشد، ما آن را بیشتر پر می کنیم و بیشتر غذا می خوریم. در حقیقت این چشم ها هستند که به جای معده در خوردن یا نخوردن غذا تصمیم می گیرند. وقتی شما نیمی از بشقاب بزرگی را پر از غذا می کنید، پس از خوردن تمام غذا این حس به شما دست می دهد که به اندازه کافی غذا نخورده اید و هنوز گرسنه اید. حالا فرقی نمی نماید که بشقاب شما بزرگ باشد یا میانه. به هر حال خالی بودن نیمی از بشقاب به معنی گرسنه ماندن است. وقتی بشقاب بزرگی را انتخاب می کنید، بیشتر می خورید و چاق تر می شوید، در حالی که می توانید به آسانی بشقاب تان را کوچک کنید.

- غذا خوردن با چنگال: شاید باورش برایتان سخت باشد، ولی اگر کوشش کنید پس از این به جای قاشق با چنگال غذا بخورید، قطعا کاهش وزن را تجربه خواهید کرد. بنا بر بعضی تحقیقات، استفاده کردن از چنگال در هنگام صرف وعده های غذایی موجب کمتر شدن حجم غذای مصرفی می گردد.

- نوشیدن آب حین غذا: نوشیدن آب بیشتر با وعده های غذایی می تواند منجر به لاغری گردد. متخصصان تغذیه بر نوشیدن نیم لیتر آب با هر وعده غذایی تاکید می نمایند. این اندازه آب به دلیل اثر افزایش حجمی که بر معده شما می گذارد، به شما امکان می دهد که احساس سیری بیشتری کنید. بعضی تحقیقات نشان داده اند که افزایش مصرف آب قبل یا همراه وعده های غذایی می تواند به حفظ وزن یا جلوگیری از افزایش وزن یاری کند.

- فعالیت بدنی کافی: هنگامی که می دانید قرار است برای مدتی طولانی پشت میز بنشینید، ساعت گوشی خود را روی زنگ می گذارید تا در هر ساعت، 10 دقیقه از پشت میز بلند شوید و تحرک داشته باشید. 10 دقیقه پله نوردی، پیاده روی، حرکات کششی، ایستادن، انجام کرانچ یا انجام ترکیبی از چیزهای بسیار، نه تنها یاری می نماید که کالری بسوزانید بلکه از نظر ذهنی نیز به شما نیرو می دهد.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 مهر 1402 بروزرسانی: 8 مهر 1402 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1467

به "6 راه حل برای اینکه چاق نشویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 راه حل برای اینکه چاق نشویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید