اتحادیه اروپا: بازگشت آمریکا به برجام از اولویت های ماست

به گزارش چای قند پهلو، سخنگوی اتحادیه اروپا روز آدینه با تاکید بر امکان برگزاری نشست غیررسمی طرفین برجام و آمریکا اظهار کرد که هنوز تاریخ و زمان مشخصی برای چنین نشستی مشخص نشده است.

اتحادیه اروپا: بازگشت آمریکا به برجام از اولویت های ماست

با ما سفر کنید و با اروپا تور لحظه آخری از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایسنا، پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا روز آدینه در پاسخ به خبرنگار یورونیوز که درباره برداشتن قدم های اول درخصوص لغو تحریم ها علیه ایران می پرسید مدعی شد: اروپا پیشاپیش قدم هایش را برداشته است و تحریم ها را در مقابل پایبندی ایران به تعهدات برجامی اش لغو نموده است بنابراین هیچ تحریم اروپایی که همچنان علیه ایران پابرجا باشد، وجود ندارد. با وضع هرگونه تحریم جدیدی علیه ایران، اتحادیه اروپا تعهداتش را نسبت به توافق هسته ای نقض می نماید و به همین خاطر هیچ تحریمی وجود ندارد.

سخنگوی اتحادیه اروپا اضافه نمود که درخواست ایران لغو تحریم هایی است که در دوره زمامداری دونالد ترامپ و پس از خروج آمریکا از برجام به صورت یکجانبه از سوی واشنگتن وضع شد.

پیتر استانو گفت: بی تردید شما درباره قدم ها و تحریم های ایالات متحده (در ساعات اخیر) دیده و شنیده اید. اینکه ایالات متحده مکانیسم ماشه را برداشته و محدودیت تردد دیپلمات های ایرانی را لغو نموده است. شما پیغام های دولت آمریکا به سازمان ملل را می بینید.

سخنگوی اتحادیه اروپا درباره تاثیر این اقدامات واشنگتن گفت: این مسئله [اقدامات آمریکا در قبال ایران از جمله چشم پوشی از ساز و کار ماشه]به ما فضای بیشتری می دهد. این موضوع به ما فرصت می دهد تا تمام کوشش های دیپلماتیک را به جلو ببریم.

پیتر استانو بازگشت آمریکا به برجام را یکی از اولویت های اتحادیه اروپا عنوان نمود. او در عین حال بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش و همزمان چگونگی بازگشت آمریکا به میز مذاکرات مربوط به توافق هسته ای را از دیگر موضوعاتی دانست که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر روی آن ها متمرکز شده است.

وی در خصوص کوشش های اجرا شده گفت: کوشش هایی در چند هفته گذشته جریان داشته است. کوشش هایی که بازتابش نشست مدیران وزارت خارجه کشور های عضو برجام در ماه دسامبر بود که با هدف بازگشت دوباره آمریکا به برجام برگزار گردید.

پیتر استانو گفت که جوزپ بورل به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در مقام میانجیگر برجام به شدت در کوشش برای یافتن راهکار است.

وی اضافه نمود: امروز زمان دیپلماسی و تبادل نظر است. اتحادیه اروپا بصورت فعال در حال تبادل نظر با تمامی کشور های حاضر در برجام و نمایندگان ایالات متحده است.

این مقام ارشد اروپایی درباره احتمال برگزاری نشستی درباره بحران کنونی گفت: ما به عنوان هماهنگ کننده توافق هسته ای حاضریم با تمامی کشور های امضاکننده و همچنین آمریکا میزبان نشستی باشیم تا بصورت غیررسمی درباره روش های عملی بازگشت آمریکا به برجام و تمامی چالش ها به سوالات پاسخ بدهیم. برگزاری ملاقات امکان پذیر است، اما هنوز هیچ تاریخ و زمان مشخصی برای آن مشخص نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 683

به "اتحادیه اروپا: بازگشت آمریکا به برجام از اولویت های ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: بازگشت آمریکا به برجام از اولویت های ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید