خبرنگاران مصوبه ای برای ادامه آموزش حضوری در دانشگاه فردوسی ابلاغ نشده است

به گزارش چای قند پهلو، مشهد- خبرنگاران- مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور و لزوم رعایت حداکثری فاصله گذاری اجتماعی و ضوابط بهداشتی، در مورد حضور فیزیکی دانشجویان در کلاس و خوابگاه ها هنوز مصوبه اجرایی توسط هیأت رئیسه و شورای دانشگاه ابلاغ نشده است.

خبرنگاران مصوبه ای برای ادامه آموزش حضوری در دانشگاه فردوسی ابلاغ نشده است

دکتر عادل سپهر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: بر همین اساس از دانشجویان خواهشمند است تا زمان ابلاغ رسمی و بازگشایی دانشگاه، ضمن رعایت نکات بهداشتی و ماندن در منزل، نسبت به ادامه فرایند آموزش دانشگاهی خود اقدام نمایند.

وی همچنین با اشاره به فعالیت های دانشگاه فردوسی مشهد در مورد مبارزه با ویروس کرونا ادامه داد: با توجه به وظیفه اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین مرکز دانشگاهی شرق کشور از روزهای ابتدایی شیوع این بیماری، این دانشگاه ضمن تعطیل کردن حضور فیزیکی دانشجویان در کلاس های دانشگاهی خود با توجه به امکانات موجود در دانشگاه سعی در یاری به مردم و همچنین کادر درمانی دانشگاه داشته است.

مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در این راستا با تشکیل کارگروه تشخیص بیماری نزدیک به یک ماه است که این کارگروه برای فراوری کیت تشخیص بیماری در دانشگاه فردوسی مشهد می کوشد تا با فناوری های مولکولی و بیوشیمیایی، روش های جدید آسان، سریع و ارزان تری برای تشخیص این بیماری در دانشکده های کشاورزی و دامپزشکی ابداع کند.

سپهر اضافه نمود: با توجه به احتیاج به الکل و مواد ضد عفونی نماینده، این دانشگاه با تشکیل کارگروهی در زمینه فراوری و بهینه سازی مواد ضدعفونی نماینده با استفاده از فورمولاسیون های معتبر استاندارد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی مواد ضد عفونی نماینده سطوح و دست فراوری نموده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، اقداماتی در راستای فراوری الکل از ملاس نیز با موضوع دانشکده مهندسی دانشگاه شروع شده است. همچنین مطالعه و آنالیز فراوری اتانول با استفاده از زیرساخت های بلااستفاده صنعتی مشهد توسط گروه مهندسی شیمی و مطالعه و آنالیز طرح فراوری اتانول در داخل دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده مهندسی شروع شده است.

او اضافه نمود: گزارش جامعی مبتنی بر علم شیمی درباره محلول های مختلف ضد عفونی با توجه به جنبه های مالی و دسترس پذیری در دو سطح بیمارستانی و عمومی نیز توسط دانشکده علوم این دانشگاه در دست آنالیز است.

مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: این دانشگاه با همراهی همکاران هیأت علمی، دانشجویان دکتری و دانش آموختگان روانشناسی و مشاوره دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی و همچنین دانشکده تربیت بدنی دانشگاه فردوسی مشهد، اقدام به راه اندازی مرکز پاسخگویی تلفنی جهت ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره تلفنی رایگان به شهفرایندان نموده است.

سپهر اضافه نمود: بر همین اساس تهیه محتوای ادبی و هنری برای تقویت روحیه کادر درمانی برای انتشار در شبکه های اجتماعی، برخورد علمی با مسایل روحی خانواده های سوگوار و برگزاری آیین سوگواری و همچنین تهیه پروتکل ساخت کلیپ آموزشی جهت یاری به بهداشت روانی بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان ها توسط روابط عمومی این دانشگاه با همیاری دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی اجرا شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ویدیوهایی ورزشی نیز برای یاری به کادر درمانی کرونا و همچنین انجام آنها توسط مردم در خانه و برای بیماران بستری توسط دانشکده علوم ورزشی تهیه شد.

سپهر اضافه نمود: دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز اقدام به تهیه انیمیشن های مفید و جذاب با استفاده از شخصیت های کارتونی طنز برای آموزش مقابله با کرونا برای اقشار مختلف مردم در حوزه های بهداشت نموده است.

وی ادامه داد: از فعالیت های دیگر این دانشگاه و با توجه به ظرفیت علمی بالا در حوزه های مختلف، اقداماتی جهت مستند سازی و مدیریت گردآوری و تحلیل آمارها و اطلاعات مربوط به بیماری و ارایه گزارش های علمی است تا نتایج آن در اختیار مدیران تصمیم گیر استانی قرار گیرد.

مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: خاطره و واقعه نگاری و همچنین گردآوری دانش تجربی کادر درمان کرونا توسط دانشکده ادبیات و علوم انسانی، تهیه سند ارزیابی مکانی آسیب پذیری شهر مشهد از منظر جمعیتی و ظرفیت بستری بیماران کرونا با انواع مدل های پیش بین توسط آزمایشگاه فتوگرامتری، سنجش از دور و سیستم اطلاعات مکانی(GIS) به همراه مدل سازی شیوع بیماری توسط دانشکده های مهندسی و ادبیات و علوم انسانی، تحلیل محتوای رد و بدل شده در شبکه های اجتماعی در مورد کرونا برای تشخیص خبرهای جعلی توسط دانشکده مهندسی بعضی از این فعالیتهاست.

سپهر اضافه نمود: نظر به اینکه مساله و بحران ناشی از بیماری کرونا دارای ابعاد گسترده ای بوده و تبعات آن در آینده نزدیک و دور متوجه استان و کشور خواهد بود لذا کمیته آینده پژوهشی بحران کرونا در این دانشگاه تشکیل شده است و آمادگی برای تقبل مسوولیت رسمی در سطح استان نیز به استانداری خراسان رضوی اعلام شده است.

وی ادامه داد: همچنین از دیگر فعالیت های دانشکدهای این دانشگاه می توان به طراحی و ساخت روبات ضدعفونی نماینده سریع بیمارستان مبتنی بر اشعه UV-C توسط دانشکده مهندسی، طراحی و ساخت ونتیلاتور (دستگاه اکسیژن ساز و تنفس مصنوعی) با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشکده های مهندسی و کشاورزی، طراحی نرم افزار موبایلی برای ارتباط بیمار، پزشک و مشاوران توسط دانشکده مهندسی و همچنین آنالیز موارد احتمالی انتقال بیماری از دام و طیور و مدیریت آن توسط دانشکده های کشاورزی و دامپزشکی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: در راستای مسوولیت پذیری اجتماعی این دانشگاه و حضور پررنگ در جامعه، جمعی از کارکنان، اعضای هیأت علمی، دانشجویان و روحانیون با نیروهای خستگی ناپذیر شبکه بهداشت و درمان کلانشهر مشهد در قالب طرح پایش سلامت شهفرایندان مشهدی همیاری کردند.

سپهر ادامه داد: از دیگر فعالیت های دانشجویان این دانشگاه می توان به ایجاد کارگاه فراوری ماسک توسط دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد نیز اشاره نمود.

مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با توجه به هشدارهای ستاد سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اعلام تعطیلی کلیه اماکن و سالن های ورزشی دانشگاه و فعالیت های ورزشی شامل کلاس های آموزشی، تفریحی، تمرینات فوق برنامه ورزشی، مسابقات قهرمانی دانشجویان منطقه 9، مسابقات جشنواره کارکنان و اعضاء هیأت علمی دانشگاه، اماکن ورزشی و سالن های ورزشی دانشگاه شست و شوی کامل و ضدعفونی شد.

تا به امروز 600 شهفرایند بیمار مشکوک به کرونا در استان خراسان رضوی جان باخته اند که از این تعداد 473 تن مربوط به حوزه جغرافیایی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بقیه مربوط به محدوده جغرافیایی زیر پوشش پنج دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی دیگر این استان هستند.

ظرف 39 روز منتهی به نهم فروردین ماه جاری در مجموع پنج هزار و 630 بیمار مبتلا به عفونت حاد تنفسی و مشکوک به کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری شده اند که سه هزارو 528 نفر آنان مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی مشهد بوده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 90

به "خبرنگاران مصوبه ای برای ادامه آموزش حضوری در دانشگاه فردوسی ابلاغ نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مصوبه ای برای ادامه آموزش حضوری در دانشگاه فردوسی ابلاغ نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید