شرایط بهره مندی صاحبان کسب و کارها از تسهیلات ایام کرونا

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگاران: قائم مقام بانک مرکزی ضمن ارایه گزارشی از فرایند اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا، شرایط بهره مندی از تسهیلات برای صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از این ویروس را تشریح کرد.

شرایط بهره مندی صاحبان کسب و کارها از تسهیلات ایام کرونا

به گزارش خبرنگاران اکبر کمیجانی در گفت و گو با روابط عمومی بانک مرکزی، با بیان اینکه براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده است مبلغ 750 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به خانوارهای یارانه بگیر و صاحبان کسب و کار که از ویروس کرونا دچار مشکل شده اند پرداخت گردد، گفت: همانگونه که شبکه بانکی کشور همیشه به منظور مساعدت اقشار مختلف جامعه در زمان وقوع حوادث قهری از جمله سیل و زلزله و ... یاری لازم را نموده است، در خصوص آسیب دیدگان از ویروس کرونا نیز از تمام توان خود استفاده نموده و در این راستا از مبلغ تسهیلات یاد شده 260 هزار میلیارد ریال را به خانوارهای یارانه بگیر اختصاص داده و مابقی مبلغ معادل 490 هزار میلیارد ریال را در راستای حمایت از فراوری و حفظ اشتغال، صرف اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکار آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا خواهد نمود.

قائم مقام بانک مرکزی در خصوص پرداخت تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر توضیح داد: همانگونه که در خصوص اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر اطلاع رسانی شده و به منظور عدم مراجعه سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر به بانک ها و مؤسسات اعتباری، مکانیزم پرداخت تسهیلات به صورت الکترونیکی انجام شد. بر این اساس حسب مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، واریز تسهیلات ده میلیون ریالی به حساب سرپرستان خانوار یارانه بگیر (براساس فهرست اعلامی از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها) در سه مرحله (در تاریخ های 4، 11و 18 اردیبهشت ماه 1399) انجام شد که تا کنون از تعداد 20 میلیون و 190 هزار و 973 سرپرست خانوار معرفی شده از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها، تعداد 20 میلیون و 186 هزار و 643 خانوار، این تسهیلات (در مجموع به مبلغ 201.866.430 میلیون ریال) را دریافت نموده اند.

وی اضافه کرد: همچنین امکان واریز مابقی تسهیلات یاد شده نیز به دلایلی از جمله مسدودی حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کدملی ارسالی، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها میسر نشده است. طبیعی است بعضی از این موارد در هفته های آینده با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه برطرف می گردد.

مقام مسئول بانک مرکزی، درباره آخرین مرحله پرداخت تسهیلات مورد اشاره گفت: این مرحله از پرداخت ها نیز به حساب سرپرستان خانوارهای به جامانده که پیروز به ثبت نام نشده اند و بر اساس اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال ثبت نام هستند، در تاریخ 20 خرداد ماه امسال واریز می گردد.

ضوابط بهره مندی کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از کرونا از تسهیلات

کمیجانی در خصوص واحدهای کسب وکاری که مشمول طرح یاد شده هستند، مطرح نمود: اشخاص حقیقی و حقوقی فعال دارای مجوز کسب یا فراوری که در رسته های 13 گانه مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا معین شده و آن دسته از کسب و کارهایی که به تأیید کارگروه مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا می رسد و در قالب کارفرمایی و یا خویش فرمایی دارای لیست بیمه هستند، بر اساس ضوابط زیر صرفاً برای یک بار مشمول دریافت تسهیلات این دستورالعمل می شوند:

- واحد کسب و کاری که در سال گذشته فعال بوده و همچنان فعال است.

- شاغلان آنها از بیمه بیکاری بهره مند نشده اند.

- واحد کسب وکاری که پس از شیوع ویروس کرونا (1 اسفند ماه 1398) 90 درصد متوسط نیروی کار سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398 خود را براساس اطلاعات سازمان تأمین اجتماعی تعدیل ننموده یا نسبت به بازگشت و افزایش نیروی کار موجود بر اساس متوسط سه ماهه مذکور اقدام کند.

- واحد کسب و کاری که با نیروهای شاغل (براساس تعداد شاغلین متوسط سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398) قرارداد کار در سال 1399 منعقد نموده و متعهد به حفظ نیروی کار تا سرانجام سال 1399 شده است.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه کارا به منظور ثبت نام در طرح فوق الذکر در نظر گرفته شده است، گفت: سامانه کارا متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که تمام مراحل ثبت نام و فرآیند کاری مرتبط با این تصویب نامه، به صورت الکترونیکی در آن پیاده سازی شده و دسترسی تمام دستگاه های ذیربط و بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل در سطح ملی و استانی بر روی این سامانه ایجاد می گردد؛ ثبت نام افراد مشمول در سامانه یاد شده از تاریخ 24 اردیبهشت ماه 1399آغاز شده و در جریان است.

کمیجانی در خصوص میزان پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب وکار مشمول طرح یاد شده، اظهار کرد: پرداخت تسهیلات صرفاً بر اساس مبلغ معین شده برای صاحبان کسب و کار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سامانه کارا و لیست شاغلان در واحد کسب و کار و معرفی به وسیله سامانه مورد اشاره به بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل انجام می گردد.

وی اعلام نمود: پرداخت این تسهیلات به صورت دو مرحله ای بوده که در مرحله اول 50 درصد تسهیلات متعلق به صاحبان کسب و کار پرداخت و مابقی یک ماه بعد از آن و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه های اجرایی ذی ربط در سامانه کارا به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تأمین اجتماعی انجام می گردد.

به گفته کمیجانی نسبت معین شده در هر مرحله به توضیح زیر است:

- برای واحدهای کسب و کار به ازای هر شاغل یکصد و بیست (120) میلیون ریال معین شده که 70 درصد این مبلغ برای پرداخت هزینه های دستمزد و 30 درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی مرتبط با کسب و کار است.

- برای واحدهای کسب و کار در رسته هایی که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند، به ازای هر شاغل یکصد و شصت (160) میلیون ریال تسهیلات معین شده که 50 درصد این مبلغ برای هزینه های دستمزد و 50 درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی مرتبط با کسب و کار است.

عضو هیأت عامل بانک مرکزی، با بیان اینکه برای واحدهای کسب و کاری که تعداد شاغلین آنها بالای 50 نفر است، پرداخت تسهیلات به روشی متفاوت انجام می گردد، توضیح داد: در خصوص این واحدها بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا؛ تسهیلات با تعهد بازپرداخت، در اختیار صاحب کسب و کار قرار گیرد ولیکن سهم شاغلین با اخذ موافقت از کارفرما در زمان انعقاد قرارداد، نزد بانک/مؤسسه عامل مسدود و بر اساس فهرست اعلامی کارفرما و شماره حساب شاغلین که احراز اشتغالشان به تأیید سازمان تأمین اجتماعی رسیده و در سامانه کارا درج شده است، در وجه آنها پرداخت می گردد.

کمیجانی درباره شرایط تسهیلات موضوع طرح مورد اشاره گفت: نوع عقد، مرابحه عام و نرخ سود 12 درصد است. علاوه بر این، مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات 24 ماه و آغاز اقساط از ابتدای مهرماه سال 1399 است. (سود دوره تنفس از زمان پرداخت تسهیلات تا ابتدای مهر ماه محاسبه و به مبلغ بازپرداخت اقساط اضافه می گردد).

این مقام مسئول درباره ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی از سوی واحدهای کسب وکار کمتر از 50 نفر نیروی کار، مطرح نمود: البته واحدهای کسب وکار آسیب دیده، قطعاً افرادی هستند که به تعهدات خود عمل می نمایند، چراکه می دانند تسهیلات پرداختی از محل سپرده های مردم نزد شبکه بانکی کشور است؛ ولیکن آن تعداد از واحدهای کسب و کار معدودی که ممکن است نسبت به بازپرداخت تسهیلات در موعد مقرر اقدام ننمایند و یا با تشخیص و اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا دستگاه بخشی مربوطه، منابع دریافتی را در غیر مصادیق معین شده هزینه نمایند، به مدت دو سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت نامه، اعتبارات اسنادی و ...) محروم شده و موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ 24 درصد (شامل 18 درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و 6 درصد جریمه)، خواهند شد.

وی یادآور شد: همچنین واحدهای مورد اشاره، در صورت کاهش نیروی کار (با ماخذ 31 اردیبهشت 99) تا سرانجام سال 1399 به میزان پایین تر از 90 درصد متوسط نفراتِ سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398، موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ 24 درصد (شامل 18 درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و 6 درصد جریمه)، از زمان کاهش نیروی کار خود هستند.

همچنین قائم مقام بانک مرکزی توضیحاتی را درباره وثایق مربوط به تسهیلات موضوع طرح مورد اشاره ارایه کرد که این توضیحات در قالب جدول به توضیح زیر است:

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 221

به "شرایط بهره مندی صاحبان کسب و کارها از تسهیلات ایام کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بهره مندی صاحبان کسب و کارها از تسهیلات ایام کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید