طرز تهیه کیک آلبالو، کیک خوشمزه و خوشبوی فصل

به گزارش چای قند پهلو، خبرنگارانـ کیک ها ازجمله دسر ها و عصرانه های خوشمزه و دلپذیر در سراسر دنیا هستند که در انواع میوه ای، خامه ای، شکلاتی، پنیری و... تهیه می شوند که هرکدام طرفداران خاص خود را دارند. کیک های میوه ای به دلیل عطر و بوی میوه تازه ای که در آن ها به کار رفته است، همیشه پر طرفدار و محبوب هستند.

طرز تهیه کیک آلبالو، کیک خوشمزه و خوشبوی فصل

به گزارش خبرنگاران، کیک آلبالو یکی از کیک های خوشبو و خوشمزه فصل بهار و تابستان است که پخت آن هم زمان با رسیدن میوه آلبالو رونق می گیرد. این کیک به دلیل داشتن آلبالوی تازه در ترکیباتش طعم بسیار دلنشینی دارد. در ادامه این مطلب طرز تهیه کیک آلبالو همراه با نکات مهم و فوت و فن های مربوط به تهیه کیک تقدیم به شما کاربران گرامی خواهد شد.

مواد لازم برای تهیه کیک آلبالو

تخم مرغ درشت: 2 عدد

آرد سفید شیرینی: یک و نیم لیوان

شکر: 1 لیوان

کره: 150 گرم

ماست پر چرب: یک دوم لیوان

آلبالو بدون هسته: 1 لیوان

بکینگ پودر: 1 قاشق مرباخوری سر پر

وانیل: نوک قاشق چای خوری

قبل از تهیه هر نوع کیک و شیرینی باید این نکات را در مورد مواد اولیه رعایت کنید تا نتیجه مطلوب تری بگیرید:

1- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از شروع همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند.

2- معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد. به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ذکر شده، ممکن است در فر شما با این دما و مدت زمان نتیجه مطلوبی حاصل نشود. البته نگران این موضوع نباشید. با چندبار استفاده از فر متوجه می شوید که چه دما و مدت زمانی برای پخت کیک ها در فر شما مناسب است.

با این حال به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می شود، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید، دما را بین 10 تا 20 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. اما دمایی که گفته می شود، باز هم به فر شما بستگی دارد. باید قلق فر دست تان بیاید. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

همیشه وقتی مواد اولیه را آماده کردید و روی میز کار قرار دادید، قبل از شروع به کار فر را روشن کنید؛ چون برای تهیه هر نوع کیک یا شیرینی باید فر را از قبل روشن کنید تا موقعی که خواستید کیک را در فر بگذارید، فر کاملاً گرم شده باشد.

3-سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی مقدار های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است.

4- همیشه زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار هم زن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با کمک لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد. در غیر این صورت با وجود اینکه از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز هم کیک بوی تخم مرغ می گیرد.

5- همیشه برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک دیگر مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می شود. درنتیجه بافت کیک شما بهتر می شود. نکته مهم دیگری که باید در مورد آرد به آن توجه کنید، کیفیت آرد های موجود در بازار است که با هم تفاوت دارند. به همین دلیل متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کم تر یا زیاد تر از مقداری شود که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید.

اگر دیدید مواد کیک درحال سفت شدن است؛ ولی هنوز مقداری از آرد به جای مانده است؛ یعنی آردی که اضافه کرده اید، کافی است و بقیه را اضافه نکنید. اگر هم طبق دستور عمل کردید؛ ولی حس کردید مواد کیک هنوز به آن غلظتی که باید برسد، نرسیده است؛ یعنی باید کمی بیشتر آرد اضافه کنید؛ بنابراین شما همیشه مقدار آردی را که در دستور گفته شده است، تهیه کنید. حال ممکن است این مقدار با توجه به کیفیت آرد کم یا زیاد شود.

6- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات شما هدر می رود؛ زیرا کیک شما پف نمی کند.

7-در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرید. همیشه باید قالبی را انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 3/1 قالب شما خالی بماند. البته همه این موارد نیاز به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید چه قالبی مناسب است. باید چند بار کیک درست کنید تا چشم شما به مقدار ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

8- وقتی می خواهید کیک را در قالب بریزید، از وسط بریزید. بعد به اطراف پخش کنید. سعی کنید کیک را طوری در قالب بریزید که مواد به صورت یک نواخت همه جا پخش شود.

9- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید، باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سردرگم شوید. یکی از بهترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد، قالب های گالوانیزه است که معمولاً می توانید آن ها را از همه لوازم قنادی ها تهیه کنید. این قالب ها در طرح ها و شکل های مختلف موجودند.

طرز تهیه مرحله به مرحله کیک آلبالو

1 ـ ابتدا آرد و بکینگ پودر را داخل یک کاسه با هم مخلوط و سه بار الک کنید؛ سپس کنار بگذارید.

2 ـ آلبالو های هسته گرفته را داخل یک کاسه بریزید و یک قاشق آرد سفید روی آن ها بپاشید و هم بزنید تا سنگین شوند. اگر آلبالوی شما خیلی ترش است، می توانید کمی شکر هم روی آن ها بپاشید.

3 ـ کره را که از قبل از یخچال خارج کرده اید و به دمای محیط رسیده است، داخل یک کاسه مناسب بریزید و شکر را به آن اضافه کنید. حالا با دور تند همزن برقی کره و شکر را آنقدر بزنید تا کرم رنگ و شفاف شود.

4 ـ یکی از تخم مرغ ها را همراه با وانیل به مخلوط کره و شکر اضافه کنید و حدود یک دقیقه با همزن بزنید؛ سپس تخم مرغ دوم را اضافه کنید و یک دقیقه دیگر هم بزنید.

5 ـ همزن را خاموش کنید و کنار بگذارید؛ سپس کمی از ماست را به مواد اضافه کنید و با همزن دستی یا لیسک هم بزنید. حالا مقداری از آرد را اضافه کنید و از یک جهت هم بزنید. بقیه ماست را اضافه کنید و هم بزنید؛ سپس باز هم آرد اضافه کنید. سعی کنید آرد را طی سه مرحله و به تدریج اضافه کنید و اگر مایه کیک به غلظت کافی رسید، بقیه آرد را کنار بگذارید و دیگر اضافه نکنید. مواد را از یک جهت و در حد مخلوط شدن هم بزنید.

6 ـ کف قالب مورد نظر را کاغذ روغنی پهن کنید و روی کاغذ و دیواره ها را با فرچه مخصوص کمی چرب کنید. حالا نیمی از مایه کیک را داخل قالب بریزید و روی آن را صاف کنید. نیمی از آلبالو ها را روی سطح مایه بریزید و با قاشق پخش کنید. بقیه مایه کیک را روی آلبالو ها بریزید و آلبالو های به جای مانده را با قاشق روی سطح مایه کیک پخش کنید.

7 ـ قالب کیک را چند بار روی کابینت بکوبید تا هوای اضافه خارج شود؛ سپس قالب را داخل فر 175 درجه سانتیگراد که از قبل آن را روشن کرده اید و گرم شده است، به مدت 45 تا 50 دقیقه بگذارید تا کاملا بپزد و پف کند. بعد از این مدت یک خلال دندان یا سیخ چوبی را داخل فر فروکنید، اگر چیزی به کیک نچسبید؛ یعنی کیک پخته و آماده است. قالب کیک را از فر خارج کنید و در محیط آشپزخانه بگذارید تا کاملا خنک شود. بعد از اینکه کیک خنک شد، آن را داخل ظرف سرو مورد نظر برگردانید و روی آن را با پودر قند، آلبالوی تازه یا مربای آلبالو تزیین کنید. نوش جان.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1265

به "طرز تهیه کیک آلبالو، کیک خوشمزه و خوشبوی فصل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک آلبالو، کیک خوشمزه و خوشبوی فصل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید