نقره داغ قبوض گازی قبل از یخ بندان!؛ قبوضی که در هوای زیر 20 درجه مشترکان را شوکه کرد

به گزارش چای قند پهلو، قبوض بعضی مشترکین گاز استان در شرایطی به مبالغ پنج و هشت میلیون رسیده که هنوز قبوض گاز دوره یخ بندان دی ماه صادر نشده است.

نقره داغ قبوض گازی قبل از یخ بندان!؛ قبوضی که در هوای زیر 20 درجه مشترکان را شوکه کرد

به گزارش خراسان، دی ماه سال جاری برودت هوا به حدی بود که بخشی از استان را فلج کرد، ثبت دمای منفی 29 درجه سانتی گراد در طول 30 سال گذشته بی سابقه بوده است. به طور طبیعی در چنین شرایطی مصرف انرژی برای گرم کردن منازل، بیشتر خواهد شد و مردم چاره ای جز این که بخاری های منزلشان را مدت زمان طولانی تری در روز روشن نگاه دارند، ندارند.

البته اقدام خراسانی ها برای صرفه جویی در مصرف گاز بی سابقه بوده با این حال بهینه نبودن مصرف گاز در کشور واقعیت است که باعث ایجاد ناترازی حداقل 30 میلیون مترمکعبی در خراسان رضوی شده است و دولت برای اجرای سیاست های خود و بهینه سازی مصرف انرژی، 16 آذر مصوبه ای را ابلاغ کرد که بر اساس آن مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت ننمایند، نقره داغ خواهند شد. در این شرایط که دولت تصمیم بر نقره داغ کردن مشترکان پرمصرف گرفت سرمای بی سابقه هم بر مردم تحمیل و به ناچار مصرف گاز مشترکان بیشتر شد.

قبوض چند ده میلیونی گاز

بعد از خروج از یخ بندان یک هفته ای حالا قبض های گاز، مشترکان را شوکه نموده است. تعدادی از شهروندان از شهرستان های مختلف با تماس و ارسال پیامک های قبض گاز مصرفی دی ماه خود به تحریریه خراسان خواهان آنالیز قبض های خود شدند. یکی از شهروندان فیض آبادی قبض گاز مصرفی خود را حدود 5 میلیون تومان اعلام نمود. این قبض بر اساس مصرف حدود 1500 مترمکعب گاز صادر شده است. این در حالی است که قبض فعلی مربوط به گاز بهای دوره قبل از آغاز یخ بندان یعنی نوزدهم تا سرانجام دی ماه است.

قابل تامل آن که این شهروند مدعی است میزان مصرفش به علت برودت هوای منفی 20 درجه سانتی گراد بیشتر شده و چاره ای جز مصرف گاز برای گرم کردن منزل خود نداشته است. مشترک دیگری نیز از قبض 8 میلیونی خود در این ماه اطلاع داد و مشترکی هم از قبض 6 میلیون تومانی گفت.

بنا بر اطلاعات شرکت گاز استان، هم اکنون 2 میلیون و 670 هزار مشترک گاز در خراسان رضوی وجود دارند. آن طور که مدیر بهره برداری شرکت گاز اعلام نمود گازبهای 59 درصد از مشترکان این استان بدون تغییر نسبت به مدت مشابه سال قبل صادر شده است و فقط 2 درصد از مشترکان به عنوان بسیار پرمصرف در سه پله آخر قرار دارند.

فرشید دشتی بعلاوه می افزاید: مطابق مصوبه هیئت وزیران در 16 آذر سال جاری قبض های گاز مشترکان در 12 پله تقسیم بندی شده که گاز بهای کم مصرف ها در سه پله اول بدون تغییر صادر شده است.31 درصد از مشترکان گاز استان نیز در سه پله دوم جدول مصرفی قرار دارند که با افزایش 30 درصدی، قبض ها را پرداخت خواهند کرد.

تنها 1.8 درصد مشترکین رعایت نکردند

وی خاطرنشان می نماید: تعرفه گاز 8 درصد از مشترکان در سه پله سوم نیز با افزایش 50 درصدی صادر شده است. متاسفانه کمتر از 2 درصد و به عبارتی8/1 درصد از مشترکان استان به عنوان بسیار پرمصرف در سه پله آخر جدول قرار دارند. این مشترکان حدود 6 درصد کل گاز بخش خانگی را مصرف نموده اند و میانگین قبض های گاز آنان بالاتر از یک میلیون تومان است.

دشتی به سیاست حمایتی دولت از افراد تحت پوشش نهاد های حمایتی اشاره می نماید و می گوید: گاز بهای 137 هزار مددجوی تحت پوشش نهاد های حمایتی که در سه پله اول جدول مصرفی قرار داشتند با رقمی معادل 35 میلیارد ریال رایگان صادر شد. بعلاوه 101 هزار مشترک نیز با مشارکت در پویش هر خانه یک اتاق گرم و کاهش مصرف گاز در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مشمول قبض رایگان یا تخفیف به ارزش مجموع 13 میلیارد ریال شدند.

به گفته دشتی، مشترکانی که مصرف آن ها در چارچوب الگوی مصرف است محاسبه گازبهای سال جاری آن ها نسبت به سال قبل تفاوتی نخواهد داشت، اما گازبهای مشترکان در دو پله دوم و سوم به ترتیب با 30 و 50 درصد، افزایش قیمت خواهد داشت. بعلاوه مشترکانی که در پله های 11 و 12 قرار بگیرند، گازب های آن ها به صورت مقطوع به ترتیب برای هر مترمکعب 5000 و 6000 تومان محاسبه می گردد.

رئیس خدمات فنی و فروش عمده گاز شرکت گاز استان نیز اظهار می نماید: طبیعی است مشترکانی که بالاتر از میانگین معین شده گاز مصرف نمایند از یارانه کمتری بهره مند شوند. حدود 60 درصد مشترکان مصرف طبیعی را رعایت نموده اند و قبض گاز مصرفی آن ها نسبت به سال گذشته یا تغییر ننموده یا حتی کمتر هم شده است.

مسعود اسماعیلیان تعداد کل مشترکان گاز استان را حدود دو میلیون و 670 هزار نفر برآورد می نماید و می گوید: بر اساس میزان قبوضی که تا به امروز صادر شده است حدود 1.8 درصد مشترکان در سه پله آخر مصرفی بوده اند.

وی درباره قبض 4 میلیون و 700 هزار تومانی گاز در شهرستان مه ولات می گوید: بستگی به الگوی مصرف دارد و اقلیم نقش مهمی در میزان مبلغ قبوض دارد. به طور مثال، مشهد در اقلیم 2 و شهرستان مه ولات در اقلیم 3 قرار می گیرد. بعلاوه الگوی مصرف در اقلیم 2 که نواحی سردتر هستند 375 مترمکعب در نظر گرفته شده و برای اقلیم شماره 3 الگوی مصرف 325 مترمکعب است.

رئیس خدمات فنی و فروش عمده گاز شرکت گاز استان درباره این موضوع که سال جاری شرایط خاص و بحران مصرف گاز ناشی از برودت بی سابقه منفی 29 درجه سانتی گراد و نرمال منفی 20 درجه سانتی گراد در استان در دی ماه بوده و مشترکان نمی توانستند مانند سال گذشته مصرف گاز را کاهش دهند و ناچار به مصرف بیشتر گاز برای گرم کردن خانه های خود بوده اند، می گوید: شرایط خاص سرما مربوط به یک هفته بود و بسیاری از مشترکانی که در منطقه ها سرد بوده اند میانگین را رعایت نموده اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درست است در این شرایط یخ بندان، مشترکی در یک روستا و شهرستان قبض 5 میلیون تومانی گاز پرداخت کند؟ می گوید: خیر درست نیست، اما وقتی الگوی مصرف را رعایت ننموده طبیعی است که یارانه انرژی کمتری را روی قبض خود دریافت کند.

قبوض را آنالیز می کنیم

رئیس خدمات فنی و فروش عمده گاز شرکت گاز استان درباره این موضوع که یک مشترک که در اقلیم 3 و بر اساس میانگین دمای 3 تا 4 درجه در فصل سرما باید گاز مصرف کند و بر همین اساس تعرفه برای او تعریف شده سال جاری به ناچار به علت برودت هوای منفی 20 درجه عملاً در گروه یک قرار گرفته است، آیا نباید قبض این ماه یخ بندان را به صورت استثنا بر اساس اقلیم شماره یک برای این مشترک محاسبه کرد؟ می گوید: قبوض همه مشترکان قابل آنالیز است و مشترکی که 1500 مترمکعب گاز مصرف نموده قاعدتاً مصرف طبیعی نداشته است. از سویی مطالعات معین اقلیم به وسیله سازمان هواشناسی انجام می گردد و شرکت گاز در آن دخیل نیست.

وقتی قبوض گاز مشترکان قبل از یخ بندان و دمای منفی 20 درجه به مبالغ 5 میلیون تومان رسیده است باید دید قبوض تازه این مشترکان که به طور طبیعی مصرف گاز آن ها در این دوره افزایش داشته است به چه میزان خواهد رسید و آیا توان پرداخت آن را دارند؟

منبع: فرارو
انتشار: 9 بهمن 1401 بروزرسانی: 9 بهمن 1401 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 1370

به "نقره داغ قبوض گازی قبل از یخ بندان!؛ قبوضی که در هوای زیر 20 درجه مشترکان را شوکه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقره داغ قبوض گازی قبل از یخ بندان!؛ قبوضی که در هوای زیر 20 درجه مشترکان را شوکه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید