تاکید وزیر خارجه چین بر حفظ قطعنامه 2231 و توافق هسته ای

به گزارش چای قند پهلو، نمایندگی چین در سازمان ملل اطلاع داد که وزیر خارجه این کشور طی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت، تاکید نموده که واشنگتن به دلیل خروج از برجام، حقی برای درخواست احیای تحریم ها ندارد.

تاکید وزیر خارجه چین بر حفظ قطعنامه 2231 و توافق هسته ای

به گزارش خبرنگاران از فارس، در ادامه کوشش های چین و روسیه در سازمان ملل برای ممانعت از پیشرفت طرح آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت یا بازگرداندن تحریم های لغو شده سازمان ملل ذیل برجام، این بار نمایندگی پکن دست به کار شد.

دفتر نمایندگی چین در سازمان ملل شامگاه پنجشنبه در صفحه توئیتر خود، از نامه نگاری وانگ یی وزیر خارجه این کشور درباره تعهد به حفظ برجام با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل و نیکلاس دو ریویِر رئیس دوره ای شورای امنیت (نمایندگی فرانسه) اطلاع داد.

بر این اساس، وانگ در این نامه خطاب به آن دو مسئول سازمان ملل بار دیگر موضع چین درباره مسئله هسته ای ایران را تکرار نموده و بر پایبندی جدی چین به حفظ اعتبار قطعنامه 2231 شورای امنیت و اثربخشی برجام تاکید نمود.

بر اساس بیانیه توئیتری نمایندگی چین در سازمان ملل، وی در این نامه نوشته است: تمام بندهای قطعنامه 2231 شورای امنیت، از جمله تمهیدات مرتبط با [تحریم] تسلیحاتی، باید مُجدانه و صادقانه اجرا شوند.

وزیر خارجه چین در این نامه تاکید نمود: آمریکا دیگر عضوی از برجام نیست و هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت جهت فعال سازی [مکانیسم] بازگشت [تحریم ها] ندارد.

نمایندگانی چین در سازمان ملل در خاتمه به نقل از وانگ نوشت: تنها راه پیش رو، اجرا و حراست مؤثر از برجام است.

روز گذشته همچنین هوا چان یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست به تبعیت از توافق هسته ای برجام و قطعنامه شورای امنیت برگردد.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل طی روزهای گذشته، ضمن متهم کردن تهران به نقض قطعنامه 2231، پیش نویس طرحی را میان شماری از اعضای شورای امنیت توزیع نموده که خواهان تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است. تحلیلگران بر این باورند که دولت آمریکا تنها می تواند امیدوار به جلب حمایت فرانسه، بریتانیا و آلمان به عنوان سه عضو اروپایی برجام باشد. چین و روسیه به عنوان دو عضو دارای حق وتو در شورای امنیت به احتمال زیاد با هر گونه کوشش از سوی آمریکا برای تمدید این تحریم ها مخالفت خواهند کرد.

پیش از این نیزوزرای خارجه روسیه و چین در نامه هایی به اعضای شورای امنیت سازمان ملل، درباره کوشش های آمریکا برای سوءاستفاده از ایران شورا جهت احیای تحریم ها علیه ایران و همچنین نابود کردن برجام هشدار دادند

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 230

به "تاکید وزیر خارجه چین بر حفظ قطعنامه 2231 و توافق هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید وزیر خارجه چین بر حفظ قطعنامه 2231 و توافق هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید