خبرنگاران غریب آبادی: تمام دسترسی های تکمیلی آژانس از نیمه شب امشب متوقف می گردد

به گزارش چای قند پهلو، لندن - خبرنگاران - سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین خاطرنشان کرد که بر اساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها تمام دسترسی های تکمیلی آژانس از نیمه شب امشب متوقف می گردد.

خبرنگاران غریب آبادی: تمام دسترسی های تکمیلی آژانس از نیمه شب امشب متوقف می گردد

به گزارش خبرنگاران، کاظم غریب آبادی دوشنبه شب در گفت وگو با خبرنگاران اضافه نمود: از ساعت 12 امشب چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم ودستورات لازم به تاسیسات هسته ای صادر شده است.

این تحول در حالی صورت می گیرد که مجلس شورای اسلامی 11 آذرماه گذشته با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود نموده و گام های بیشتری را در مورد کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

بر اساس ماده 6، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.

غریب آبادی دوشنبه هفته گذشته خاطرنشان کرد که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داده است.

به گفته او، این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای 26 و 36 برجام و به علت عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت برطرف تحریم های غیرقانونی، انجام شده و از آژانس خواسته شده تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

این دیپلمات ارشد کشورمان توضیح داد که از این پس، همکاری های ایران و آژانس صرفا بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه خواهد یافت تا زمانی که با لغو تحریم ها به صورت عملی و ملموس، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای مجدد این اقدامات فراهم شود.

غریب آبادی درباره جزئیات اقدام های ایران هم شرح داد که از پنجم اسفند مفاد پروتکل الحاقی؛ کد 3.1 اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته ای به آژانس)؛ استفاده از فناوری های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی؛ دسترسی ها پیرو مفاد برجام؛ نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه؛ و اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ متوقف خواهد شد.

در همین پیوند مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی روز یکشنبه در تهران با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه کشورمان پیرامون آخرین تحولات برجام گفت وگو کرد. این دیدارها منجر به صدور بیانیه ای مشترک بین ایران و آژانس شد که بر اساس آن فعالیت های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه در ایران پیدا کند.

غریب آبادی در این باره می گوید: مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند 2 بیانیه آمده این است که ایران به مدت 3 ماه اطلاعات بعضی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست معین شده ضبط نموده و نزد خود نگه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند اضافه نمود: چنانچه ظرف 3 ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همواره پاک خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ghand-pahlu.ir شناسه مطلب: 752

به "خبرنگاران غریب آبادی: تمام دسترسی های تکمیلی آژانس از نیمه شب امشب متوقف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران غریب آبادی: تمام دسترسی های تکمیلی آژانس از نیمه شب امشب متوقف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید